preskoči na sadržaj

I. osnovna škola Bjelovar

Login
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna

e-Dnevnik za nastavnike

    e-Dnevnik za učenike

 

 


 

eTwinning i Erasmus+

 

Tražilica
Kalendar
« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Oglasna ploča

POVEZNICE NA WEB STRANICE:

 

 

 

OSNOVNE INFORMACIJE O STRANICI PRIRODOSLOVLJE

Ova stranica je namijenjena učenicima i njihovim roditeljima s ciljem informiranja o aktualnostima i aktivnostima iz predmeta prirode, biologije, kemije i fizike i popularizacije prirodne skupine predmeta. 

vijesti
Učenici postavili hranilice za ptice stanarice u okolišu škole
Maja Puc / datum: 6. 12. 2024. 09:32

Učenici petih i šestih razreda, uključeni u izvannastavnu aktivnost Laboratorij znanja pokazali su svoju brigu za prirodu postavljanjem hranilica (lojnih kugli) za ptice stanarice u okolišu škole. Tijekom ove akcije, učenici su se upoznali s najčešćim vrstama ptica koje obitavaju u našem okruženju, poput sjenica, vrabaca i djetlića, te su naučili kako im pomoći u zimskim mjesecima kada je hrana oskudna.

  

Ova inicijativa ima važnu ekološku i edukativnu svrhu – učenici su stekli znanja o očuvanju lokalne bioraznolikosti i potaknuti su na odgovorno ponašanje prema prirodi. Hranilice koje su postavili ne samo da pomažu pticama preživjeti zimu, već i uljepšavaju školski okoliš te pružaju priliku svima da uživaju u promatranju ovih prekrasnih životinja. 🌱🕊

#BrigaZaPrirodu #LaboratorijZnanja #EkološkaSvijest


[OPŠIRNIJE]



Učenici naše škole na projekciji dokumentarca Wasted! The Story of Food Waste
Maja Puc / datum: 6. 12. 2024. 09:17

Učenici 7.d razreda naše škole su imali priliku sudjelovati u projekciji inspirativnog dokumentarnog filma Wasted! The Story of Food Waste, čiji je producent poznati chef, pisac i televizijski voditelj Anthony Bourdain. Projekcija je organizirana u sklopu Dukatovog projekta "Hrana se ne baca".

Film nas vodi kroz ozbiljan globalni problem bacanja hrane, istražujući njegov utjecaj na okoliš, ekonomiju i društvo. Kroz priče stručnjaka, inovativnih kuhara i aktivista, učenici su saznali konkretne načine na koje svi možemo pridonijeti smanjenju otpada hrane. Poruka je jasna – ne bacanje hrane nije samo ekološki, već i socijalni izazov, a rješenja su u našim rukama.

   

Pozivamo sve da preuzmu odgovornost i promjene svoje navike. Ne bacaj hranu, baci oko na www.HranaSeNeBaca.hr!

#HranaSeNeBaca #WastedFilm #EdukacijaZaBoljuBudućnost


[OPŠIRNIJE]



Program „Činimo dobro Otiskom srca“
Klaudija Aušperger / datum: 2. 12. 2024. 20:19

Učenici naše škole uključeni u izvannastavne aktivnosti pod nazivom „Mali biolozi“ učiteljice Ivane Banjeglav i „RaSTEMo zdravo“ učiteljice Klaudije Aušperger uključili su se u program „Činimo dobro Otiskom srca“ kroz platformu „DoGood People“ u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Tijekom 10 izazova i svakodnevnih samoizazova učenici su ostvarivali ishode održivog razvoja i učili koje svakodnevne održive radnje svaki pojedinac u životu može učiniti i tako dati svoj doprinos.

U jednom od izazova su tražili upotrijebljene predmete oko škole koje su onda razvrstavali prema boji spremnika i učili kako nije sve smeće i da postoji otpad koji se može reciklirati i ponovno upotrijebiti.

 Sljedeći izazov je bio podijeliti svoj obrok s prijateljem. Time su učenici shvatili da dijeljenjem postaju bogatiji – ne samo u hrani nego i u prijateljstvu, razumijevanju, solidarnosti, poštivanju i senzibiliziranju.

U izazovu „Nesavršeno voće“ koje su uzeli iz školske kuhinje su naučili da iako voćka nije savršenog oblika ili na sebi ima koju tamnu mrlju je upotrebljiva za neku voćnu salatu ili smothie.

Učenici su posadili drvo koje nam je donirala Hrvatske šume d.o.o. Šumarija Bjelovar kako bi nam drveća proizvodila kisik i davale čisti zrak jer bez disanja nema života.

U školi su učenici oko svakog prekidača zalijepili poruku ostalim učenicima koja ih podsjeća da gase svjetlo kada izlaze iz učionice kako bi štedjeli energiju. 

Učenici su svim svojim održivim djelima kroz izazove doprinijeli društvenom utjecaju u obliku ušteđene energije, smanjenoj količini otpada, društvenoj solidarnosti, zdravlju i znanju.

Potvrda o uspješno odrađenom projektu je stigla u obliku certifikata učiteljicama Banjeglav i Aušperger.


[OPŠIRNIJE]



Obilježili smo Svjetski dan šećerne bolesti
Klaudija Aušperger / datum: 19. 11. 2024. 20:43

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine 14. studenoga s ciljem podizanja svijesti o sve većem broju oboljelih od ove kronične bolesti i važnosti prevencije. Ove godine su učenici 8.d razreda naše škole, Filip Aušperger, Elizabeth Aria Cone, Oliver Gradečak, Lucija Ilkoski, Stela Kokoruš, Marija Komljenović, Nika Kranjec, Pia Nemčević, Karlo Vereš i Nea Vučemilo povodom obilježavanja ovog dana pripremili edukativni letak o pravilnoj prehrani i plakat koji informira o osnovnim činjenicama vezanim uz šećernu bolest.

Tijekom velikog odmora, učenici su svojim vršnjacima, zaposlenicima škole i svim zainteresiranima predstavili što je to šećerna bolest, kako prepoznati simptome hipoglikemije (nizak šećer u krvi) i hiperglikemije (visok šećer u krvi) te kako pravilna prehrana može pomoći u prevenciji i kontroli bolesti. Također su naglasili da pravilna prehrana i zdrave životne navike nisu samo ključne za osobe sa šećernom bolesti, već i za očuvanje zdravlja općenito.

Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije, šećerna bolest danas pogađa preko 537 milijuna ljudi diljem svijeta, a stručnjaci predviđaju daljnji porast broja oboljelih. Posebno zabrinjava sve češća pojava dijabetesa tipa 2, koji je usko povezan s nezdravim načinom života. Upravo zato je edukacija najbolja prevencija – upoznavanjem s pravilnom prehranom, redovitom tjelesnom aktivnošću i ranom dijagnozom možemo značajno smanjiti rizik od obolijevanja.

Jednako važan cilj obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti je senzibilizacija prema osobama koje se svakodnevno suočavaju s izazovima koje donosi ova bolest. Pružanjem podrške oboljelima i razumijevanjem njihove situacije, stvaramo društvo koje je inkluzivnije i osjetljivije prema potrebama drugih.

Aktivnostima naših učenika 8.d razreda podsjetili smo se koliko je važno educirati se o zdravlju, brinuti o sebi i drugima te usvajati zdrave životne navike. Zahvaljujemo im na trudu i uloženom vremenu kako bi podigli svijest o ovoj važnoj temi i inspirirali nas sve da više brinemo o svom zdravlju i o osobama koje žive sa šećernom bolešću.

učiteljice: Klaudija Aušperger i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Projekt "Mama budi zdrava"
Klaudija Aušperger / datum: 11. 10. 2024. 13:27

Naša škola se u ovoj školskoj godini uključila u projekt „Mama budi zdrava“ koji je dio Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke.

Cilj projekta je prenositi preventivne i edukativne poruke učenicama i ženskim članovima obitelji kako bi ih potaknuli na brigu o zdravlju, na odlazak na redovite kontrolne preglede i samopreglede te poticati mlade žene koje nisu obuhvaćene nacionalnim programom na brigu o zdravlju. Projekt se provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Pravobraniteljice za djecu, a Europska komisija mu je dodijelila nagradu EU Health Award.

U tjednu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke (7. listopada 2024.) svi učenici su dobili ružičastu vrpcu, simbol podrške borbi protiv raka dojke i letak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na koji će upisati svoje i majčino ime te će ga uručiti majci s porukom da ju moli da bude zdrava i da redovito brine o svom zdravlju.

Učenici koji sudjeluju u radu izvannastavnih aktivnosti iz područja biologije i kemije su svojim tijelima formirali simboličnu vrpcu držeći ružičaste balone s porukom „Mama budi zdrava“.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

 


[OPŠIRNIJE]



Učenici 8.d razreda na Znanstvenom pikniku 2024.
Maja Puc / datum: 30. 9. 2024. 21:29

Učenici 8.d razreda naše škole, Filip Aušperger, Oliver Gradečak, Karlo Vereš, Nika Kranjec, Stela Kokoruš, Pia Nemčević, Marija Komljenović, Eva Jambreković, Lucija Ilkoski i Nea Vučemilo, su zajedno s učiteljicama K. Aušperger, J. Galunić i M. Puc, 27. rujna 2024. sudjelovali na Znanstvenom pikniku u Gornjoj Stubici. Svojom znanstvenom radionicom Dah života uspješno su predstavljali školu, upoznavajući posjetitelje s građom i funkcijom dišnog sustava.

     

Znanstveni piknik, međunarodno događanje koje promiče popularizaciju znanosti i umjetnosti, održan je u prekrasnom ambijentu parka dvorca Oršić. Učenici su kroz interaktivne aktivnosti demonstrirali svojstva plinova u procesu disanja te, koristeći model mehaničkog pušača, pokazali negativan utjecaj duhanskog dima na dišni sustav.

             

Ponosni smo na njihov doprinos ovom važnom događanju!


[OPŠIRNIJE]



RSS


preskoči na navigaciju