KUTAK PSIHOLOGINJE

stručna suradnica psihologinja

MIRELA ILEKOVIĆ, univ.spec.psih.sav.

RADNO VRIJEME:  PON., UT.,ČET.,PET. u prijepodnevnoj smjeni (8,00 - 13,00 neposredni rad s učenicima, učiteljima i roditeljima)

SRIJEDA u poslijepodnevnoj smjeni (12,00 - 17,00 neposredni rad).

Kontakti:

tel: 043/ 221-598

e- mail:  mirela.ilekovic@gmail.com

Što radi psiholog u školi?

Na temelju rezultata na standardiziranim testovima i upitnicima te na temelju intervjua procjenjuje sposobnosti ili izvore teškoća kod učenika te u suradnji s roditeljima i učiteljima planira načine rada s učenikom.

Provodi savjetodavno-edukativni rad s učenicima, učiteljima i roditeljima.

Kako pripremiti dijete za prvi razred Vijest ima dokument u privitku

Autor: Plamenka Perko, 9. 6. 2020. 12:55

Prije polasku u školu dijete treba imati usvojene predčitačke i predmatematičke  vještine.

PREDČITAČKE VJEŠTINE odnose se na uredan govorno-jezični razvoj, razvijenu fonološku svjesnost te vezu između glasa i slova.

Temelji za nesmetano usvajanje predvještina čitanja i pisanja podrazumijevaju uredan govorno-jezični razvoj, uredan razvoj pažnje, pamćenja, koncentracije, auditivne i vizualne percepcije važne za učenje čitanja i pisanja.

PREDMATEMATIČKE VJEŠTINE odnose se na misaone procese koji se tiču odnosa u prostoru (gore-dolje, ispod-iznad...), odnosima predmeta (veće-manje, lako-teško...), svojstvima predmeta (crven-plav, tvrd-mekan, topao-hladan...), količini (jesu li dvije skupine jednake ili je jedna skupina veća ili manja za jedan...).

Ove vještine bitne su za razumijevanje brojeva i daljnje učenje matematičkih operacija odnosno uspješno svladavanje matematike.

U tu svrhu igrajte s djecom igre koje potiču verbalizaciju, održavanje pažnje, pamćenja, koncentracije, vizualne i slušne percepcije, odnose među predmetima. Ukoliko postoji područje koje je kod djeteta slabije razvijeno, više igrajte igre koje potiču upravo to područje razvoja.

Primjeri za rad kod kuće - u prilogu.

Izbor budućeg zanimanja

Autor: Plamenka Perko, 18. 5. 2020. 10:38

Dragi osmaši,

za sve one koji se dvoume oko izbora srednje škole koju žele upisati, ne znaju čime se žele baviti u životu te u kojim poslovima bi mogli biti uspješni - tu je www.putkarijere.hr . Na stranici možete pronaći mnoštvo upitnika o profesionalnim interesima, zanimanjima i ciljevima te dobiti jasniju sliku o tome koji poslovi, a time i srednje škole, su za vas. Pristup upitnicima je besplatan i anoniman.

Registrirajte se na stranicu putem svog e-maila te odaberite neki od upitnika:

• Test informiranosti o zanimanjima za osnovnoškolce
• Slikovni upitnik interesa
• Interesi - koje mi se aktivnosti sviđaju i koja bi zanimanja bila za mene
• Radne vrijednosti - što želim ostvariti, koji su mi ciljevi
• Profesionalna zrelost - mogu li samostalno odlučivati
• Profesionalna adaptabilnost
• Razvoj profesionalnog identiteta
• Poteškoće u donošenju profesionalnih odluka
• Stilovi donošenja profesionalnih odluka

Sretno!

Briga o mentalnom zdravlju

Autor: Plamenka Perko, 14. 5. 2020. 17:49

Poštovani roditelji,

dugotrajno vrijeme provedeno bez kontakata s vršnjacima, u svakodnevnim sličnim aktivnostima u zatvorenom prostoru može ostaviti traga na mentalnom zdravlju djece. Stoga vam šaljem link na aplikaciju osmišljenu od strane hrvatski psihologa i psihijatara kao pomoć djeci i mladima kako bi sami brinuli o svom mentalnom zdravlju i dobro se osjećali.

Kada otvorite link na dnu stranice trebate upisati svoju e-adresu te će vam stići šifra s kojom samo vi pristupate aplikaciji. Aplikaciju možete instaliraiti vi ili dijete ili oboje te biti povezani. Budite uz svoje dijete i zajedno proučite sadržaj, a ukoliko primijetite simptome kod vašeg djeteta obratite se za pomoć. Već samim prepoznavanjem i razumijevanjem problema i sami mu možete pomoći uz savjete ponuđene na aplikaciji.

Aplikacija je osmišljena da djeca vrlo malo vremena provodite uz mobitel/ računalo ali uz ideje što bi mogli raditi kada su loše volje i objašnjenja kako je uopće do toga došlo!

Za sva pitanja možete mi se obratiti putem gore navedenog maila.

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK STUDENI 2020..pdf