« Svibanj 2024 »

KNJIŽNICA I. OŠ BJELOVAR

U Školskoj spomenici I. osnovne škole knjižnica se prvi puta spominje 1868. godine. "...Učiteljska knjižnica utemeljena je od ukupnog učiteljstva bivše varaždinske krajine, tj. križevačke i gjurgjevačke pukovnije te grada Ivanića i Belovara. Sastojala se od 158 knjiga te 26 komada školskih časopisa."

Danas je knjižnica prostor u kojem se održavaju književni susreti, postavljaju izložbe, održavaju projekcije filmova, pišu zadaće, igraju društvene igre, izrađuju plakati i seminarski radovi, održavaju radionice...

Knjižni fond je računalno obrađen programom METEL WIN, a sastoji se  od oko 8000 svezaka smještenih u slobodnom pristupu. Knjige su složene po stručnom razmještaju: učenički fond prema dobnoj klasifikaciji, a učiteljski prema UDK. Knjižnica je opremljena sa sedam računala, TV-om, videom, DVD playerom i glazbenom linijom. Knjižnica posjeduje i 10 naslova periodike. Neknjižnu građu čine video DVD diskovi te društvene igre.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

RADNI DAN SATI
PONEDJELJAK - PETAK 8.00 - 14.00

E-KATALOG KNJIŽNICE I. OŠ

Želiš li pretražiti katalog, klikni na sličicu:

Besplatne lektire

Na ovim stranicama nalaze se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, i besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali.

Projekt eLektire je nastao na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada.

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega možete dobiti u tajništvu škole.

Klikom na link otvara se stranica. Prijavite se i uživajte u brojnim sadržajima!

KNJIŽNA I NEKNJIŽNA GRAĐA

BILTENI NOVITETA U KNJIŽNICI

Priloženi dokumenti:
IGRE U SKOLSKOJ KNJIZNICI.doc

Vijesti i novosti
Mjesec hrvatske knjige u našoj školi
Autor: Danica Popilovski Topalović, 14. 11. 2022.

Iako aktivnosti za poticanje čitanja i razvijanje ljubavi prema čitanju provodimo čitave godine, u Mjesecu hrvatske knjige (15. 10. – 15. 11.) posebno ističemo iznimnu važnost knjige i sve dobrobiti koje čitanje ima u našim životima.

Kako bismo potaknuli učenike na sudjelovanje u raznim aktivnostima za poticanje čitanja, učiteljica hrvatskog jezika Jasna Kalem postavila je u holu škole prigodni pano s citatima poznatih o čitanju i zanimljivim činjenicama o važnosti čitanja dok je knjižničarka u školskoj knjižnici predstavila nove knjige u knjižnici te aktivnosti u kojima učenici mogu sudjelovati.

U prvoj aktivnosti u kojoj su predstavljene knjige Pošta za Li Elizabete Končić Trlek, Krive su seka i seka Zorana Pongrašića i Oblak čvoraka Ivane Šojat sudjelovali su učenici predmetne nastave i riješili Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Nije lako kad si mlad. Od učenika koji su kviz riješili 100% točno, izvučena je pobjednica iz naše škole - to je učenica 8. a razreda, Ema Komljenović (mentorica Jasna Kalem) kojoj je uz čestitke uručeno priznanje i prigodna nagrada.

Školsku razinu Natjecanja u čitanju naglas proveli smo u školskoj knjižnici na sam Dan hrvatskih knjižnica, 11. studenoga na kojem je 28 učenika svojim vršnjacima predstavilo knjigu koja ih je oduševila i koju bi preporučili ostalim učenicima za čitanje.

Nakon uživanja u nastupima učenika, povjerenstvo je za sljedeću razinu natjecanja izabralo:

•  u I. kategoriji za učenike 3. – 5. razreda između 14 natjecatelja 1. mjesto osvojio je učenik 4. b razreda Patrik Purkić (mentorica Nataša Ljubić Klemše) dok je 2. mjesto osvojila učenica 5. a razreda Helena Volf (mentorica Jasna Kalem).

•  u drugoj kategoriji za učenike 6. – 8. razreda natjecalo se 14 učenika. 1. mjesto osvojio je učenik 7. a razreda Filip Crnić (mentorica Mirjana Ištef), a 2. mjesto učenik 6. b razreda Filip Fijok (mentorica Sanja Sabljak).

Čestitke svim učenicima i mentorima, a predstavnicima Škole želimo puno sreće na Gradskoj razini natjecanja, 16. studenoga 2022.

Velik broj učenika je već zavolio London čitajući knjige Sherlock Holmes: Grimizna istraga, Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva i Zvijer iz Buckinghamske palače pripremajući se za sudjelovanje u natjecanju Čitanjem do zvijezda, ove godine s temom heart LONDON .

Učenici i učitelji škole sudjelovali su i u programima Dječjeg odjela Narodne knjižnice "Petar Preradović", od besplatnog učlanjenja do sudjelovanja u parlaonicama, promocijama knjiga i slikovnica te satima obrade lektire kroz igru.

Mjesec hrvatske knjige 2022. godine posvećen je mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih pa se ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige tematski osvrće na generaciju K čime se aludira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z…), a stavlja naglasak na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Ovom temom željela se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, kao i osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći. (Mjesec hrvatske knjige Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2022.)

Stoga je moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige: Misli na sebe – čitaj!