KNJIŽNICA I. OŠ BJELOVAR

Počeci školstva u Bjelovaru sežu još u davnu prošlost kada su dva redovnika, Ignacij i Huberto Diviš, članovi reda Piarista, potporama i darovima Marije Terezije uspjeli uz crkvu i samostan izgraditi i školu, te je 1772. otvorena Dječačka trorazredna škola.

U Školskoj spomenici I. osnovne škole knjižnica se prvi puta spominje 1868. godine. "...Učiteljska knjižnica utemeljena je od ukupnog učiteljstva bivše varaždinske krajine, tj. križevačke i gjurgjevačke pukovnije te grada Ivanića i Belovara. Sastojala se od 158 knjiga te 26 komada školskih časopisa."

Danas je knjižnica prostor u kojem se održavaju književni susreti, postavljaju izložbe, održavaju satovi razrednih odjela, izvannastavne aktivnosti, projekcije filmova, pišu zadaće, igraju društvene igre, izrađuju plakati i seminarski radovi, održavaju radionice...

Knjižni fond je računalno obrađen programom METEL WIN, a sastoji se  od 7700 svezaka smještenih u slobodnom pristupu. Knjige su složene po stručnom razmještaju: učenički fond prema dobnoj klasifikaciji, a učiteljski prema UDK. Knjižnica je opremljena s pet računala, TV-om, videom, DVD playerom i glazbenom linijom. Knjižnica posjeduje i 15 naslova periodike. Neknjižnu građu čine videokasete, audiokasete, DVD-i, CD-i te društvene igre.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

U UVJETIMA BOLESTI COVID-19

RADNI DAN

SATI

PONEDJELJAK, SRIJEDA, PETAK

UTORAK, ČETVRTAK

UPUTE:
  • ISPRED PROSTORA KNJIŽNICE, I U KNJIŽNICI, POŠTUJTE PROPISANI RAZMAK OD 2 M
  • CIJELI RAZREDNI ODJELI U KNJIŽNICU DOLAZE S UČITELJICOM/UČITELJEM U DOGOVORENOM TERMINU.
    • PRIJE ODLASKA U KNJIŽNICU UČENICI U SVOM RAZREDNOM ODJELU PERU RUKE
  • UČENICI KOJI DOLAZE POJEDINAČNO POSUDITI ILI VRATITI KNJIGU, ULAZE U KNJIŽNICU JEDAN PO JEDAN. KADA JEDAN UČENIK IZAĐE, DRUGI MOŽE UĆI. UČENICI PERU RUKE ČIM UĐU U KNJIŽNICU.
  • MASKA JE OBAVEZNA ZA SVE KOJI ULAZE U KNJIŽNICU
    • (KADA CIJELI RAZRED RAZREDNE NASTAVE DOLAZI S UČITELJICOM/UČITELJEM, UČENICI NE MORAJU IMATI MASKU)
  • SVU GRAĐU IZDAJE KNJIŽNIČAR.

KORISNICI NE MOGU SAMI PRETRAŽIVATI GRAĐU NA POLICAMA.

• U PROSTORU ČITAONICE U ISTO VRIJEME MOŽE BITI NAJVIŠE  5 KORISNIKA, SVAKI ZA SVOJIM STOLOM.

BUDIMO ODGOVORNI, ČUVAJMO SEBE I DRUGE!

E-KATALOG KNJIŽNICE I. OŠ

Želiš li pretražiti katalog, klikni na sličicu:

Besplatne lektire

Na ovim stranicama nalaze se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, i besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali.

Projekt eLektire je nastao na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada.

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega možete dobiti u tajništvu škole.

Klikom na link otvara se stranica. Prijavite se i uživajte u brojnim sadržajima!

KNJIŽNA I NEKNJIŽNA GRAĐA

Vijesti i novosti

Sudjelovali smo u Međuškolskom književnom kvizu BBŽ-a

Autor: Danica Popilovski Topalović, 29. 4. 2021.

U sklopu obilježavanja 2021. godine kao godine čitanja, u srijedu 28. 4. 2021. godine u našoj se školi održala još jedna aktivnost za poticanje čitanja – jubilarni, deseti po redu, Međuškolski književni kviz. U njemu je sudjelovalo 12 ekipa petih razreda sa područja županije koji su nakon pročitane knjige „Čokoladne godine“ autora Mladena Kopjara došli pokazati svoje znanje razumijevanja teksta i nakon kviza popričati s autorom knjige koju su čitali.

Naša ekipa, koja je u zadnji tren ostala bez svog vođe – Melani Kuharski – udružila je svoje snage, pa su preostala dva člana – Marko Dokmanović i Jan Tasić – kao najmalobrojnija ekipa nastavili natjecanje u kojem su točno odgovorili na više od polovicu pitanja i zauzeli deseto mjesto u ukupnom poretku. Iako su se nadali boljem plasmanu, natjecatelji su rekli da im se knjiga svidjela pa nisu sasvim nezadovoljni.

Dok su rezultati još bili neizvjesni i odvijalo se prebrojavanje bodova, natjecatelji su se opustili uz ležeran razgovor s autorom Mladenom Kopjarom. Saznali su koliko se autobiografskih detalja i na koji način pronašlo u njegovim knjiga, koja mu je najnovija knjiga te kakav je život jednog autora koji se trudi živjeti od svojih djela. Čitav susret zaokružen je autorovim čitanjem ulomaka iz nekoliko različitih knjiga kako bi se smanjila napetost u iščekivanju rezultata.

U našoj knjižnici osim „Čokoladnih godina“ može se na omladinskom odjelu pronaći i knjiga „Ljubav, padobranci i izvanzemaljci“ za one koji bi htjeli vidjeti zašto knjige ovog autora vrijedi čitati čak i kad ne pobijediš na natjecanju.

Knjižničarka Branimira Brezovec