KNJIŽNICA I. OŠ BJELOVAR

Počeci školstva u Bjelovaru sežu još u davnu prošlost kada su dva redovnika, Ignacij i Huberto Diviš, članovi reda Piarista, potporama i darovima Marije Terezije uspjeli uz crkvu i samostan izgraditi i školu, te je 1772. otvorena Dječačka trorazredna škola.

U Školskoj spomenici I. osnovne škole knjižnica se prvi puta spominje 1868. godine. "...Učiteljska knjižnica utemeljena je od ukupnog učiteljstva bivše varaždinske krajine, tj. križevačke i gjurgjevačke pukovnije te grada Ivanića i Belovara. Sastojala se od 158 knjiga te 26 komada školskih časopisa."

Danas je knjižnica prostor u kojem se održavaju književni susreti, postavljaju izložbe, održavaju satovi razrednih odjela, izvannastavne aktivnosti, projekcije filmova, pišu zadaće, igraju društvene igre, izrađuju plakati i seminarski radovi, održavaju radionice...

Knjižni fond je računalno obrađen programom METEL WIN, a sastoji se  od 7700 svezaka smještenih u slobodnom pristupu. Knjige su složene po stručnom razmještaju: učenički fond prema dobnoj klasifikaciji, a učiteljski prema UDK. Knjižnica je opremljena s pet računala, TV-om, videom, DVD playerom i glazbenom linijom. Knjižnica posjeduje i 15 naslova periodike. Neknjižnu građu čine videokasete, audiokasete, DVD-i, CD-i te društvene igre.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

U UVJETIMA BOLESTI COVID-19

RADNI DAN

SATI

PONEDJELJAK, SRIJEDA, PETAK

UTORAK, ČETVRTAK

UPUTE:
  • ISPRED PROSTORA KNJIŽNICE, I U KNJIŽNICI, POŠTUJTE PROPISANI RAZMAK OD 2 M
  • CIJELI RAZREDNI ODJELI U KNJIŽNICU DOLAZE S UČITELJICOM/UČITELJEM U DOGOVORENOM TERMINU.
    • PRIJE ODLASKA U KNJIŽNICU UČENICI U SVOM RAZREDNOM ODJELU PERU RUKE
  • UČENICI KOJI DOLAZE POJEDINAČNO POSUDITI ILI VRATITI KNJIGU, ULAZE U KNJIŽNICU JEDAN PO JEDAN. KADA JEDAN UČENIK IZAĐE, DRUGI MOŽE UĆI. UČENICI PERU RUKE ČIM UĐU U KNJIŽNICU.
  • MASKA JE OBAVEZNA ZA SVE KOJI ULAZE U KNJIŽNICU
    • (KADA CIJELI RAZRED RAZREDNE NASTAVE DOLAZI S UČITELJICOM/UČITELJEM, UČENICI NE MORAJU IMATI MASKU)
  • SVU GRAĐU IZDAJE KNJIŽNIČAR.

KORISNICI NE MOGU SAMI PRETRAŽIVATI GRAĐU NA POLICAMA.

• U PROSTORU ČITAONICE U ISTO VRIJEME MOŽE BITI NAJVIŠE  5 KORISNIKA, SVAKI ZA SVOJIM STOLOM.

BUDIMO ODGOVORNI, ČUVAJMO SEBE I DRUGE!

E-KATALOG KNJIŽNICE I. OŠ

Želiš li pretražiti katalog, klikni na sličicu:

Besplatne lektire

Na ovim stranicama nalaze se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, i besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali.

Projekt eLektire je nastao na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada.

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega možete dobiti u tajništvu škole.

Klikom na link otvara se stranica. Prijavite se i uživajte u brojnim sadržajima!

KNJIŽNA I NEKNJIŽNA GRAĐA

Vijesti i novosti

Virtualni književni susret s Melitom Rundek

Autor: Danica Popilovski Topalović, 4. 12. 2020.

Druženje s književnicom Melitom Rundek oduševilo je učenike 8. a  i 8. c razreda naše škole. Virtualno je druženje 3. prosinca 2020. organizirao Dječji odjel Narodne knjižnice Petra Preradovića u Bjelovaru u suradnji sa školskom knjižničarkom Danicom Popilovski Topalović i učiteljicama Hrvatskoga jezika, Sanjom Sabljak i Matejom Ištok.

Poznata nas je književnica virtualno ugostila u svome domu te je priznala kako joj je ovo prvi književni susret koji se odvija u njezinu privatnom prostoru. S učenicima je razgovarala o trenutačnoj situaciji u svijetu te borbi s pandemijom. Zaključivši kako su učenici puno više vremena provodili uz računala, pobliže ih je upoznala sa svojim romanom „Haj, ja sam online!”.

Gospođa Rundek ovu će, prema njezinim riječima katastrofalnu godinu, pamtiti ipak po lijepom događaju. Naime, književnica je za svoj najnoviji roman za djecu i mlade, Moj tata Plavac, dobila nagradu Mato Lovrak. Nagrađivana zagrebačka spisateljica u svojem novom romanu govori o problemima o kojima svakodnevno čitamo u rubrikama crne kronike. Roman je inspiriran istinitim događajima i na vrlo surov način prikazuje kako se društvo drugačije odnosi prema djeci različitih imovinskih stanja. Književnica je s učenicima podijelila važnu poruku koja se nalazi u romanu: „Ljude ne treba gledati kroz novac.”

Mateja Ištok, mag.educ.philol.croat.