KNJIŽNICA I. OŠ BJELOVAR

Počeci školstva u Bjelovaru sežu još u davnu prošlost kada su dva redovnika, Ignacij i Huberto Diviš, članovi reda Piarista, potporama i darovima Marije Terezije uspjeli uz crkvu i samostan izgraditi i školu, te je 1772. otvorena Dječačka trorazredna škola.

U Školskoj spomenici I. osnovne škole knjižnica se prvi puta spominje 1868. godine. "...Učiteljska knjižnica utemeljena je od ukupnog učiteljstva bivše varaždinske krajine, tj. križevačke i gjurgjevačke pukovnije te grada Ivanića i Belovara. Sastojala se od 158 knjiga te 26 komada školskih časopisa."

Danas je knjižnica prostor u kojem se održavaju književni susreti, postavljaju izložbe, održavaju satovi razrednih odjela, izvannastavne aktivnosti, projekcije filmova, pišu zadaće, igraju društvene igre, izrađuju plakati i seminarski radovi, održavaju radionice...

Knjižni fond je računalno obrađen programom METEL WIN, a sastoji se  od 7700 svezaka smještenih u slobodnom pristupu. Knjige su složene po stručnom razmještaju: učenički fond prema dobnoj klasifikaciji, a učiteljski prema UDK. Knjižnica je opremljena s pet računala, TV-om, videom, DVD playerom i glazbenom linijom. Knjižnica posjeduje i 15 naslova periodike. Neknjižnu građu čine videokasete, audiokasete, DVD-i, CD-i te društvene igre.

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE ZA KORISNIKE

U UVJETIMA BOLESTI COVID-19

RADNI DAN

SATI

PONEDJELJAK, SRIJEDA, PETAK

UTORAK, ČETVRTAK

UPUTE:
  • ISPRED PROSTORA KNJIŽNICE, I U KNJIŽNICI, POŠTUJTE PROPISANI RAZMAK OD 2 M
  • CIJELI RAZREDNI ODJELI U KNJIŽNICU DOLAZE S UČITELJICOM/UČITELJEM U DOGOVORENOM TERMINU.
    • PRIJE ODLASKA U KNJIŽNICU UČENICI U SVOM RAZREDNOM ODJELU PERU RUKE
  • UČENICI KOJI DOLAZE POJEDINAČNO POSUDITI ILI VRATITI KNJIGU, ULAZE U KNJIŽNICU JEDAN PO JEDAN. KADA JEDAN UČENIK IZAĐE, DRUGI MOŽE UĆI. UČENICI PERU RUKE ČIM UĐU U KNJIŽNICU.
  • MASKA JE OBAVEZNA ZA SVE KOJI ULAZE U KNJIŽNICU
    • (KADA CIJELI RAZRED RAZREDNE NASTAVE DOLAZI S UČITELJICOM/UČITELJEM, UČENICI NE MORAJU IMATI MASKU)
  • SVU GRAĐU IZDAJE KNJIŽNIČAR.

KORISNICI NE MOGU SAMI PRETRAŽIVATI GRAĐU NA POLICAMA.

• U PROSTORU ČITAONICE U ISTO VRIJEME MOŽE BITI NAJVIŠE  5 KORISNIKA, SVAKI ZA SVOJIM STOLOM.

BUDIMO ODGOVORNI, ČUVAJMO SEBE I DRUGE!

E-KATALOG KNJIŽNICE I. OŠ

Želiš li pretražiti katalog, klikni na sličicu:

Besplatne lektire

Na ovim stranicama nalaze se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire, ali i šire, i besplatno su dostupna učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima. Već je postavljeno oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali.

Projekt eLektire je nastao na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a realiziraju ga CARNet i Bulaja naklada.

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega možete dobiti u tajništvu škole.

Klikom na link otvara se stranica. Prijavite se i uživajte u brojnim sadržajima!

KNJIŽNA I NEKNJIŽNA GRAĐA

Vijesti i novosti

U društvu s književnicom Julijanom Matanović

Autor: Danica Popilovski Topalović, 30. 4. 2019.

U ponedjeljak 29. 4. 2019. godine ugostili smo u našoj školskoj knjižnici književnicu Julijanu Matanović.

Nakon velikog pljeska dobrodošlice, knjižničarka je zahvalila i gospođi Vanji Pleše iz Nakladničke kuće Mozaik knjiga koja nam je omogućila ovo druženje, za neke učenike i prvi susret uživo s piscem.

Na početku susreta učenice Ana Abramović i Ema Herak izvele su Canon Johanna Pachelbela.

Nakon ove prekrasne skladbe, knjižničarka je zamolila učenicu Ninu Vicić da pročita nekoliko crtica iz biografije koja je objavljena na blogu književnice, a zatim je prepustila riječ učiteljici Sanji Sabljak da pokuša saznati još neke zanimljivosti iz života i rada književnice.

Kroz razgovor smo saznali kako je provela djetinjstvo, zašto se počela baviti pisanjem, kako su nastajale knjige za djecu, koliko čita, koje su joj najdraže knjige te kakav je život u Osijeku i Zagrebu.

U ugodnom druženju vrijeme je proletjelo brzo. Rafael Pranjić je u ime svih učenika zahvalio gospođi Julijani na gostovanju i uručio joj cvijeće, a književnica je još potpisala knjige svojim vjernim čitateljima.

Pozdravili smo književnicu zadovoljni što smo imali priliku učenicima u prostoru škole omogućiti susret s ovako poznatom autoricom. Nadamo se da će i ova aktivnost još više potaknuti interes za knjigom i da ćemo književnicu sresti ponovo.