preskoči na sadržaj

I. osnovna škola Bjelovar

Login
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna

e-Dnevnik za nastavnike

    e-Dnevnik za učenike

 

 


 

eTwinning i Erasmus+

 

Tražilica
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Oglasna ploča

POVEZNICE NA WEB STRANICE:

 

 

 

OSNOVNE INFORMACIJE O STRANICI PRIRODOSLOVLJE

Ova stranica je namijenjena učenicima i njihovim roditeljima s ciljem informiranja o aktualnostima i aktivnostima iz predmeta prirode, biologije, kemije i fizike i popularizacije prirodne skupine predmeta. 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježavanje Svjetskog dana izumitelja
Autor: Klaudija Aušperger, 18. 2. 2022.

Učenici 4.b razreda I. osnovne škole Bjelovar započeli su obilježavanje Svjetskog dana izumitelja mudrom izrekom: " Nužda je majka izuma!". Učenici su u parlaonici objasnili  kako oni objašnjavaju izumiteljsko shvaćanje života te kakav bi nam život bio bez izuma. Zaključili su da su nam izumi omogućili lakši život jer su pokušali zamisliti gdje bi bili i kako bi se osjećali da netko nije izumio električnu žarulju, računalo, mobitel,....stvari bez kojih danas ne možemo zamisliti naš život. Zaključili su da izumi trebaju biti poticaj budućim naraštajima da njeguju duh istraživanja i stalnog propitkivanja, da vide i promišljaju dalje od svog vremena u kojem žive i stvaraju kako bi budućim naraštajima olakšali život.

Učenici su samostalno istražilivali o hrvatskim najvažnijim izumiteljima, a najviše smo se posvetili Eduardu Slavoljubu Penkali čiji su najvažniji izumi termos boca, rotirajuća četkica za zube, automatska mehaničkaa olovka i prvo nalivpero s čvrstom tintom . Učenici su o tome izradili plakat.

Sljedeća aktivnost je bila upoznati ostale izumitelje putem memory igre u obliku kartica i digitalne igre koje se nalaze na sljedećim poveznicama Hrvatski izumiteljiizumitelj.

Učenici su zatim eksperimentalnim radom upoznati nevidljivu tintu i vidjeli koja je njezina prednost u odnosu na običnu tintu. Pokus se sastojao u pisanju poruke nevidljivom tintom odnosno limunovim sokom. Nakon sušenja poruke, poruka je nestala, a nakon zagrijavanja iznad plamena tajna poruka se opet pojavila. Naučili su kako se takav način šifriranja koristio za vrijeme I. svjetskog rata kada su suprotne strane htjele zaštiti svoje tajne i prenositi tajne poruke. 

Učenici su aktivnosti odradsili u skopu eTwinning projekta „Pokusi su nova fora“.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju