OSNOVNE INFORMACIJE O STRANICI PRIRODOSLOVLJE

Ova stranica je namijenjena učenicima i njihovim roditeljima s ciljem informiranja o aktualnostima i aktivnostima iz predmeta prirode, biologije, kemije i fizike i popularizacije prirodne skupine predmeta.

Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti

Autor: Klaudija Aušperger, 25. 11. 2020.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine u cijelom svijetu 14. studenoga na rođendan sir Fredericha Bantinga koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. otkrio inzulin.

Prema podatcima HZJZ iz 4. mjeseca 2020. u Hrvatskoj je u 2019. godini 315298 ljudi obolilo od dijabetesa. Prema podatcima CroDiab registra broj novooboljelih raste, kod gotovo 60% pacijenata nije dijagnosticirana bolest, a dijabetes je 4 uzrok smrtnosti. Obilježavanjem toga dana skreće se pozornost na problematiku šećerne bolesti, senzibiliziaciju u društvu jer već danas može oboliti netko nama blizak i usvajaju se zdrave navike poticanjem zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti.

Naša, Prva osnovna škola Bjelovar, ove školske godine je započela obilježavanje anonimnom anketom učenika od 5.-8. razreda.

Anketu je ukupno ispunilo 146 učenika koji su pokazali visok stupanja znanja o šećernoj bolesti:

- 98,6% ispitanika je ispravno odgovorilo da je dijabetes drugi naziv za šećernu bolest

- 89 % ispitanika je odgovorilo da je dijabetes metabolički poremećaj u kojem je oslabljena ili smanjena funkcija gušterače

- 74,7% ispitanika je odgovorilo da se dijabetes ne može izliječiti

- 86,3% ispitanika je odgovorilo da je glukoza glavni izvor energije u tijelu

- 86,3% ispitanika je odgovorilo da je inzulin hormon gušterače koji pomaže da šećer iz krvi uđe u stanice

95,2% ispitanika je odgovorilo da su pojačano mokrenje, pojačana glad i žeđ karakteristični simptomi dijabetesa

- 97,9% ispitanika je odgovorilo da dijabetes nemaju samo stari ljudi

Učenički video uradak o životu naše učenice s dijabetesom i aktivnostima koje dijabetičari provode prije svakog obroka dostupan je na sljedećoj poveznici https://bit.ly/2KIrhZ3.

Na satovima prirode, biologije i kemije učenici su prateći odgojno-obrazovne ishode za navedene predmete i međupredmetne teme razgovarali o zdravom tanjuru prehrane, o dovoljnom unosu tekućine pri čemu se prvenstveno misli na unos vode, o svakodnevnoj tjelesnoj aktivnosti i dovoljno sna. Te, možda za nekoga prejednostavne stvari, čine veliki iskorak za dobrobit našeg zdravlja. Zato se često kaže da je mudrost baš u tim jednostavnim stvarima oko nas.

Ove aktivnosti su održane u sklopu eTwinning projekta „Let's Live Sustainably“ („Živimo održivo“).

Učiteljice: Maja Puc i Klaudija Aušperger