OSNOVNE INFORMACIJE O STRANICI PRIRODOSLOVLJE

Ova stranica je namijenjena učenicima i njihovim roditeljima s ciljem informiranja o aktualnostima i aktivnostima iz predmeta prirode, biologije, kemije i fizike i popularizacije prirodne skupine predmeta.

Dan i noć na PMF-u

Autor: Maja Puc, 8. 4. 2019.

I ove su godine, u petak 5. travnja, učenici naše škole u sklopu terenske nastave posjetili znanstveno-popularnu manifestaciju Dan i noć na PMF. Ovogodišnja tema manifestacije je bila periodičnost kojoj su bile posvećene brojne radionice i predavanja.

Ove godine obilježava se 150. obljetnica postojanja modernog periodnog sustava elemenata pa su i neke radionice na Kemijskom odsjeku bile posvećene Dmitriju Ivanoviču Mendeljejevu i periodnom sustavu elemenata. Prolaskom kroz zgradu Kemijskog odsjeka učenici su sudjelovali u mnogim demonstracijskim pokusima i radionicama – upoznali su kemijske reakcije neophodne za utvrđivanje identiteta (otisak krvi, analiza DNA), prošetali kroz aleju kemijskih elemenata, naučili nešto o biokemiji u vešmašini i kako napraviti voćnu bateriju.

Na odsjeku Fizike učenici su se „poigrali“ elektricitetom, upoznali filmsku fiziku i naučili ponešto o fizikalnoj pozadini glazbe.

I na Biološkom odsjeku su se učenici upoznali s periodičnošću – kako i zašto životinje hiberniraju, kakav je naš srčani ritam, zašto moramo spavati te kako se događa ljubav i koliko dugo traje. Zavirili su u mikroskopske „gradove“ dijatomeja na leđima kornjača i upoznali se s raznolikošću kukaca, vodozemaca, gmazova i sisavaca. Prepuni novih spoznaja i prekrasnih utisaka, učenici su ponijeli kući i svoju biljku mesožderku.

Unaprijed se veselimo i nestrpljivo iščekujemo sljedeći posjet PMF-u.

Učitelji: Klaudija Aušperger, Tamara Debač, Tomislav Potak, Jonatan Car i Maja Puc.