« Svibanj 2024 »

Jurjevo
Autor: Renata Horžić, 10. 5. 2022.

Jurjevo (Jurjevdan ili Đurđevdan) je narodni blagdan koji se slavi 23. travnja.

Od običaja na Jurjevo na sjeverozapadu Hrvatske (uglavnom kajkavsko područje) posebno se ističu jurjevski ophodi.
Ophodnici su (jurjaši, đurđari, jurjevčani, jurjaki i sl.) – najčešće mladići, rjeđe djevojke – obilazili seoske kuće uoči Jurjeva ili na samo Jurjevo, otpjevali bi jurjašku pjesmu, dobivali dar (jaja, slanina, vino, novac), zahvaljivali na njemu ili kudili ukućane ako ih ovi nisu saslušali i darivali. Svakoj su kući ostavljali jednu prolistalu grančicu, jer se vjerovalo da one imaju zaštitnu i plodonosnu moć.
Zeleni Juraj (zeleni Jura, zeleni Đuro i sl.) je bio skriven ispod koša od prolistalih grančica ili na koji drugi način njima okićen.
„Ide Đuro s planine, da mu daste slanine.
Ide Đuro ispod mosta, da mu date svega dosta.
Ide Đuro iz gaja, da mu date jaja.
Đuro nosi žitni klas i od Boga lepi glas“, pjevali su mladi čuvari kulturne baštine u želji da sačuvaju narodne običaje od zaborava.

VEČER MATEMATIKE U 3.A I 3.B RAZREDU U PŠ NOVE PLAVNICE

Učenici trećih razreda Područne škole Nove Plavnice sa svojim roditeljima sudjelovali su 4. prosinca u projektu Večer matematike u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva.

Cilj projekta je popularizirati matematičku znanost , razvijati pozitivan stav učenika prema matematici te pokazati svim sudionicima koliko je matematika lijepa i zabavna.

Da je cilj u potpunosti ostvaren  dokazuje da su se odazvali svi roditelji učenika uključenih u dodatnu nastavu matematike u Novim Plavnicama, te  želja učenika da produžimo predviđeno vrijeme druženja kao i da su prihvatili sugestiju učiteljice Renate te s igrom nastavili sljedeći dan za vrijeme velikog odmora.

učiteljica Renata Horžić