Tako igraju Bjelovarčani
Autor: Mirjana Ištef, 21. 10. 2013.

Luka Šebetić - nova rukometna zvijezda

Luka Šebetić, 19-godišnji rukometaš RK Zagreba, unio je sportski duh u I. osnovnu školu gostujući 10. listopada 2013. g. na manifestaciji ,,Lino višebojac''. Dvometraš sa smiješkom na licu podijelio je sa mnom svoju životnu priču. Luka je uzorni student na Ekonomskom fakultetu, koji je sa samo 17 godina ušao u Ligu prvaka i ondje zabio gol. Nastavio je tradiciju bjelovarskog rukometa, gradi svoju budućnost te postoji mogućnost da uskoro zaigra za reprezentaciju. Neću duljiti, intervju vas čeka.

Kako je sve počelo

Ja: Zašto ste odabrali rukomet kao sport kojim se želite baviti?

Luka: Kao prvo, zato što sam iz Bjelovara gdje je rukomet najpopularniji sport. Kao drugo, tata se svojedobno bavio rukometom tijekom studiranja i u razgovoru s njim odlučio sam da bih mogao probati otići na rukometni trening. Svidjelo mi se te sam vidio da je to sport koji mi odgovara.

Ja: Je li u izboru baš ovog sporta imao utjecaj i uspjeh poznatih bjelovarskih rukometaša iz sedamdesetih?

Luka: Sigurno da sam čuo za uspjeh bjelovarskih rukometaša kao kluba, ali mislim da je veći utjecaj imalo to što su moji prijatelji trenirali rukomet. Utjecaj na mene je imao i tata koji je igrao rukomet, a ja sam nastavio obiteljsku tradiciju.

Ja: Jeste li se bavili i kojim drugim sportom?

Luka: Tenis sam trenirao paralelno s rukometom. Uvidio sam da imam mnogo obaveza te sam morao izabrati jedan od tih sportova pa je tako rukomet presudio.

Kad se ozbiljno igra

Ja: Već sa 17 godina ušli ste u Ligu prvaka i zabili gol. Kako ste se osjećali kad vas je trener uveo u igru?

Luka: Počeo sam se smijati. Na ulasku u igru od srca sam se smijao. Teško je opisati osjećaj, najbolje bi bilo reći oduševljenje ambijentom. Još taj gol… Ma, zaista nešto predivno. Mislio sam da sanjam. Radost, euforija... Tek nakon nekoliko dana shvatio sam da sam igrao Ligu prvaka.

Ja: Kojem se klubu divite i smatrate da danas najbolje igraju?

Luka: Ima ih više, ali mi je Kiel u Njemačkoj najdraži. Zatim slijedi Barcelona u Španjolskoj i Paris u Francuskoj.

Ja: Tko vam je uzor?

Luka: Uzor koji je na mojoj poziciji? Sad on manje igra, to je švedski reprezentativac Kim Andersson.

Ja: Koju svoju utakmicu pamtite kao najbolju ili vama jako dragu?

Luka: Osvajanje kadetskog europskog prvenstva, zatim definitivno prvu utakmicu Lige prvaka i zadnju utakmicu Lige prvaka protiv Meškova koju smo, nažalost, izgubili.

Ja: Zanimaju li se ostali klubovi za vas, razmišljate li o prelasku u koji drugi klub?

Luka: Trenutno sam još u Zagrebu, ugovorno sam vezan. Mislim da sam još premlad za ići negdje u inozemstvo, budući da imam samo 19 godina. Nisam razmišljao o prelasku, u Zagrebu mi je izvrsno.

Ja: Kakav je trener Boris Dvoršek?

Luka: Imamo dobru suradnju, njegov i naš zajednički zadatak je da nam bude što bolje te da pobjeđujemo. On je trener velikih kvaliteta te nas uvijek motivira za pobjedu. Borio se s rakom, bili smo svi uz njega te ga je, na svu sreću, uspio pobijediti.

Ja: Postoji li mogućnost da zaigrate za reprezentaciju već 2014. na EP-u u Danskoj?

Luka: Uvijek postoji mogućnost, ali trenutno je mala vjerojatnost s obzirom na ostale kvalitetne hrvatske igrače. Konkurencija je prevelika, ali za nekoliko godina, kad ću biti iskusniji, možda ćete me gledati kako nastupam za reprezentaciju.

Rukomet i(li) škola

Ja: Rekli ste da vam je uz rukomet i škola jako važna. Pri završetku gimnazije, jeste li nastavili daljnje školovanje?

Luka: Već sam završio prvu godinu na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Upisao sam drugu te smatram da je škola vrlo bitna. Osnovna i srednja škola nikako se ne smiju zanemariti, a fakultetsko obrazovanje bi bilo dobro nastaviti uz sport jer mislim da se može. No, to već može biti fleksibilnije u odnosu na sport, dok srednju školu treba završiti. Obrazovanje je uvijek na prvom mjestu.

Ja: Jesu li vas roditelji podržavali u tome da postanete vrhunski sportaš?

Luka: Jesu, ali su mi uvijek govorili da škola mora biti na prvom mjestu. Mama se složila s tatom da idem igrati za RK Zagreb te sam ondje našao prijatelje i nastavio školovanje.

Ja: Kako izgledaju treninzi vrhunskog sportaša?

Luka: Ponekad treniram jednom, a ponekad dvaput dnevno. Traži se maksimalna izvedba, stopostotna koncentracija i postoje određene tenzije jer svi želimo da bude što bolja izvedba, a postoji i izreka ,,Kako treniraš, tako ćeš i igrati.''

Ja: Imate li poseban način prehrane kako biste održali kondiciju i snagu?

Luka: Imamo određen način prehrane, čak smo dobili papire na kojima piše kako bismo se trebali hraniti i odgovornost je svakog igrača da poštuje svoje tijelo, a u to ulazi pravilna prehrana. Što znači da jedemo većinom voće, povrće, meso i žitarice, a brza hrana ne dolazi u obzir.

Ja: Družite li se s dečkima iz kluba i izvan terena?

Luka: Družimo se izvan terena. Odemo nekad na piće ili u kino, zezamo se i razgovaramo, uvijek imamo zajedničke teme kao što su glazba, film, sport, fakultet i djevojke.

Ja: I za kraj, što mislite o utakmici Lige prvaka protiv St. Petersburga u subotu. Kakav rezultat očekujete?

Luka: Očekujemo pobjedu, bit će teško jer idemo u gostovanje, ali smatram da smo bolja ekipa, a to moramo dokazati na terenu. U toj utakmici imamo imperativ pobjede.

Marko Vujanović-Kotarščak, 8.b

Priloženi dokumenti: