Književna večer s bjelovarskim akademikom
Autor: Mirjana Ištef, 25. 11. 2013.

19. studenog 2013. u Bjelovaru je održana književna večer povodom Dana otvorenih vrata Akademije. Gost je bio akademik Goran Tribuson, bjelovarski prozni pisac, filmski i televizijski scenarist. Sudjelovali su i: prof. dr. sc. Slobodan Kaštela, prof. dr. sc. Vladimir Strugar, prof. Ilija Pejić, glumci Bjelovarskog kazališta i učenici Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, Bjelovar.

Književni susret započeo je u 18,00 sati u Hotelu Central u Bjelovaru. Svi stolci bili su zauzeti što nam je već otkrivalo da će večer biti zanimljiva. Prvo su učenici Glazbene škole Vatroslava Lisinskog izveli dvije točke, tada su slijedili glumci Bjelovarskog kazališta koji su uprizorili dio Tribusonove knjige ,,Ne dao Bog većeg zla''. Prof. Vladimir Strugar govorio je o svim akademicima s bjelovarskog područja, a prof. Slobodan Kaštela posebno se osvrnuo na život Gorana Tribusona te nam iznio svoja razmišljanja o djelima, serijama i filmovima bjelovarskog akademika.

Nakon toga uslijedio je najbolji dio koji se čekao cijelu večer. Prof. Ilija Pejić otvoreno je razgovarao s Goranom Tribusonom i postavljao mu pitanja o njegovu životu, od malih nogu do sada. Tribuson je rekao kako je u djetinjstvu planirao biti vatrogasac, glazbenik, vozač formule i detektiv, a književnost mu je bila zadnja opcija. Govorio je o tome kako je onaj koji je imao traperice, bio glavni u gradu jer su bile jako skupe. Svi Tribusoni bili su glazbenici, jedino je to njega zaobišlo. Rekao je kako je puno teže pisati kriminalističke romane od običnih jer iziskuju puno truda i razmišljanja. Pričao je kako su mu znali govoriti da je najbolje čekati da uđe u šezdesete zato što će onda imati manje obaveza, živjeti staloženim životom, ali da mu nitko nije rekao kako neće imati toliko energije i toliko duha koliko je imao kad je imao trideset godina.

Potom je jedan od voditelja počeo postavljati pitanja koja su nebitna te se na izrazu Tribusonova lica vidjelo da je bio nezainteresiran, ali onda su pitanja počeli postavljati ostali ljudi te se Tribuson time razveselio. Otkrio nam je da voli stari rock i jazz, da voli čitati češkog pisca Karela Čapeka i da svoje romane piše rukom u bilježnicu na lijevoj strani kako bi na desnoj strani mogao ispraviti pogreške i kako se ne bi izgubio u svim tim spisima. Nakon što sve napiše u bilježnicu, tada to prepiše na računalo.

Večer je odmicala kraju te se Tribuson zahvalio na ugodnoj večeri. Našalio se rekavši kako ga je upravo nazvao izbornik hrvatske nogometne reprezentacije i rekao kako se večer mora privoditi kraju (op.a. iste se večeri igrala utakmica za odlazak Hrvatske na svjetsko prvenstvo u Brazil).

Vrlo simpatičan Tribuson najavio nam je izlazak svoje nove knjige koja je sedmi nastavak kriminalističkih romana s inspektorom Banićem. Obožavatelji su čekali da im potpiše knjige te su se s njim fotografirali.