Prva međunarodna videokonferencija
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 29. 1. 2013.

Naša prva međunarodna videokonferencija održana je danas, 29. siječnja 2013. sa školom iz Derbenta.

Danas je u I. osnovnoj školi Bjelovar održana prva međunarodna videokonferencija s učenicima Prve gimnazije u Derbentu, državi Dagestan. Prva je to međunarodna videokonfrencija u gradu i županiji, a koju su proveli učenici i učitelji osnovne škole. Inicijator videokonferencije bio je predsjednik Vijeća učenika I. osnovne škole Bjelovar Matko Meštrović, a njegovi pomoćnici: Jan Misir, Dora Pleskalt, Vana Link, Hanna Pećar, Katarina Halauk i Bruno Bišćan,  koordinatorice su bile pedagoginja mr. Zdenka Brebrić, mr. Nataša Ljubić Klemše i učiteljica engleskog jezika Helena Gustović Ljubić koja nam je pomogla u pripremanju pitanja i tijekom same videokonferencije te profesorica engleskog jezika iz Prve gimnazije u Derbentu Diana Feras.

Tema naše prve međunarodne videokonferencije bila je odijevanje.

Učenici obiju škola predstavili su prezentacijom svoju državu, svoj grad i svoju školu. Saznali smo gdje je smješten Dagestan, da je glavni grad Makhachkala, da je Derbent najstariji od deset gradova u Dagestanu (oko 5000 godina), da imaju preko 1000 sela, da je Dagestan republika ruske federacije, da je njihov službeni jezik ruski, ali da u državi govore još 12 drugih jezika te saznali i vidjeli zašto ih nazivaju i muzejom na otvorenom. Naši su učenici predstavili našu Hrvatsku i prikazali samo neke od prirodnih ljepota naše države. Prezentacijom u Preziju predstavili su grad Bjelovar, njegove ljepote te našu školu. Nakon toga su pričali o kodeksu odijevanja u školama, koje su sličnosti i koje razlike. Niti jedni nemaju službenu odjeću (uniforme) u školama, ali zato imaju određene preporuke i pravila. Zanimljivo je kako su učenici naše škole predstavili tri bitno drugačija odjevna stila: emo, rap i hipster. Tin Filipac, Domagoj Antolić i Bruno Bišćan učenici su i predstavnici ovih stilova. Pričali su o problemima s kojima se u školi susreću s obzirom na takvo odijevanje. Odgovarali su na postavljena pitanja učenika iz Derbenta. Bilo je to vrlo zanimljivo predstavljanje učenicima iz Derbenta. Oni nemaju Vijeće učenika i svojevrsni kodeks odijevanja, kao mi, ali smo se zato iznenadili kad smo saznali da u školi ne smiju nositi traperice jer je to neprikladno. „Čudno nam je da u školi ne smiju nositi traperice, dok mi to svi smijemo. Nama je to najnormalnija odjeća“, rekla je Dora. Svi učenici imaju podjednak stav i pravila spram upotrebe mobilnih i pametnih telefona u školi: u vrijeme nastave moraju biti isključeni, ali ih smiju koristiti na odmorima. Učenici su komunicirali na engleskom jeziku i na taj su način bili u prilici prvi puta razgovarati i odgovarati na pitanja učenika kojima je engleski jezik prvi strani jezik.

Naši su učenici oduševljeni ovakvim načinom komunikacije. „Odlično!“ rekla je Katarina. „Svidjeli su nam se“, kazala je Dora. „Vrlo zanimljiva prezentacija“, komentirala je Vana. „Super!“ kazao je Domagoj. „Ja volim Ruse, Rusi vole Apple“, bio je ushićen Bruno koji je od učenika iz Derbenta dobio veliki pljesak kad im je odsvirao jednu skladbu na saksofonu.

Svi su se učenici složili kako žele imati još ovakvih videokonferencija, koje su izvrsna prilika za učenje i upoznavanje. Tako je dogovorena sljedeća videokonferencija za kraj veljače na kojoj će tema biti slobodno vrijeme i njegovo osmišljeno provođenje.

mr. Nataša Ljubić Klemše, učiteljica savjetnica

Prva međunarodna videokonferencija
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 29. 1. 2013.

Tema naše prve međunarodne videokonferencije bila je odijevanje.

mr. Nataša Ljubić Klemše, učiteljica savjetnica