« Ožujak 2024 »

Češki jezik i kultura - model C
Autor: Tatjana Landsman, 11. 6. 2012.

Aktivnosti i uspjesi naših učenika koji pohađaju nastavu na češkom jeziku.

V českých novinách

Žáci naši školy, docházející na výuku českého jazyka modelem C, se představili v dětském časopisu Dětský koutek. To je měsíčník pro české děti v Chorvatsku, vydává ho nakladatelství Jednota z Daruvaru. Všichni žáci ho dostávají bezplatně protože je financován Radou národnostních menšin a Ministerstvem vědy, vzdělání a sportu RCH.

O nás psali v čísle 8, v dubnu 2012, věnovali nám dvojstránku. Žáci psali o tom jak se jim líbí hodiny češtiny, proč se rozhodli naučit ten jazyk, co jim způsobuje potíže, co mají rádi. Níže jsou naše uveřejněné fotografie.

Žáci nižších tříd se 4. května zúčastnili dětské přehlídky Naše jaro v Dolenech. Předvedli jsme scénku Před koncertem. Při cestě do Dolan, prohlédli jsme si Daruvar – město, kde žije nejvíce Čechů v Chorvatsku. Prošli jsme se lázeňským parkem, u jednoho pramene jsme si dokonce promluvili s jednou učitelkou – samozřejmě česky, podívali jsme se na budovy české školy, školky, Svazů Čechů a Jednoty. Přitom jsme se dobře pobavili o čem svědčí fotografie.

V Dolanech nám bylo prima, tréma jsme neměli a co je nejdůležitější bylo nás dobře slyšet – o tom psali novináři v Jednotě – týdeníku pro Češi v Chorvatsku a tu nás s několik dalších skupin dali na titulní stránku.

U novinama na češkom jeziku

Učenici naše škole koji pohađaju nastavu češkog jezika i kulture  po modelu C predstavljeni su u dječjem časopisu Dječji kutak. To je mjesečnik za češku djecu u Hrvatskoj, izdaje ga izdavačka kuća Jednota iz Daruvara. Besplatan je za sve učenike jer ga financira Savjet za nacionalne manjine i MZOŠ RH.

O nama su pisali u broju 8, u travnju 2012.god, dobili smo dvije stranice. Učenici su pisali kako im se sviđa nastava češkog jezika, zašto su odlučili učiti taj jezik, što im predstavlja teškoće, što vole.

Učenici nižih razreda, 4. svibnja sudjelovali su na smotri Naše proljeće u Doljanima. Nastupili smo s igrokazom Prije koncerta. Na putu u Doljane, zaustavili smo se u Daruvaru – gradu gdje živi najviše Čeha u Hrvatskoj. Prošetali smo se po kupališnom parku. Kod jednoga izvora smo zatekli učiteljicu s kojom smo popričali na češkom jeziku, vidjeli smo češku školu i vrtić, zgradu Saveza Čeha i Jednote. Pritom smo se dobro zabavili.

U Doljanima nam je bilo odlično.Tremu nismo imali, a što je bilo najvažnije, dobro su nas čuli – o tome su pisali novinari Jednote – tjednik za Čehe u Hrvatskoj, a s nekoliko drugih grupa izašli smo na naslovnici tjednika.

Učiteljica češkog jezika:

Marina Kolaček Novosel

Češki jezik i kultura - model C
Autor: Tatjana Landsman, 11. 6. 2012.

Aktivnosti i uspjesi naših učenika koji pohađaju nastavu na češkom jeziku.

V českých novinách

U novinama na češkom jeziku