Uberi priču
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 30. 5. 2012.

Manifestacija „Uberi priču!“, popularna „berba slikovnica“, autorski je projekt Sanje Lovrenčić, čiji je cilj popularizacija knjige i čitanja među najmlađima. Narodna knjižnica Petar Preradović organizator je ovog zabavnog programa za poticanje čitanja 6. puta.

Prva je akcija održana u svibnju 2005. u zagrebačkom parku Ribnjak: stotinjak slikovnica povješano je po stablima te na neobičan način podijeljeno djeci drugih razreda iz okolnih škola, uz sudjelovanje autora, klauna i žonglera. Akcija se pokazala vrlo omiljenom te je tijekom pet godina održana dvadesetak puta i postala tradicionalnom ne samo u Zagrebu nego i u Bjelovaru i Koprivnici. Djeca su brala slikovnice i u Zadru i Krapinskim Toplicama, a na svim dosad održanim „berbama“ slikovnice je dobilo više od dvije tisuće djece. Većina renomiranih hrvatskih autora i ilustratora slikovnica nastupilo je u okviru ove akcije.

Ove godine, 30. svibnja 2012. godine u središnjem gradskom parku, ispred knjižnice nastupile su Sanja Lovrenčić koja je čitala dijelove svoje slikovnice "Djevojčica iz cirkusa"; Nikolina Manojlović Vračar je prepričavala svoju slikovnicu "Starac dugačkog brka" žonglirajući i uveseljavajući učenike; Melita Kraus čitala je i prepričavala svoju slikovnicu "Lili kujica bez šibica". U aktivnosti su sudjelovali učenici prvih razreda, po jedan prvi razred svake gradske osnovne škole.

Svaki je učenik otišao kući sa svojom ubranom slikovnicom koju će samostalno čitati.

Try our slideshow creator at Animoto.

Uberi priču
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 30. 5. 2012.

Try our slideshow creator at Animoto.