ČAJANKA S "OSMIJEHOM"
Autor: Tatjana Landsman, 10. 5. 2019.

U srijedu, 08. 05.2019. godine u grupi produženog boravka "Osmijeh" bilo je posebno zanimljivo. Učenici su sa svojom učiteljicom Vlastom pripremili neuobičajeno događanje - poslijepodnevno ispijanje engleskog čaja. Svaki je učenik donio od kuće najdražu i najljepšu porculansku šalicu za čaj , a učiteljica je pripremila originalan engleski čaj. Kako bi ovaj ritual bio potpun, zadatak učenika je bio da istraže i pronađu  što više podataka o  ovom napitku koji je od davnina preplavio sve kontinente.

Tako su naučili  da je čaj aromatično piće koje se priprema prelijevanjem vruće vode preko osušenih listića kineskog čajevca. Na sličan način pripremaju  se i razni biljni napitci od kamilice, mente i sličnih biljaka, pa iako ih nazivamo čajevima, oni to nisu.Ovisno o tradiciji i kulturi pojedine zemlje ovisi i ritual ispijanja ovoga napitka.Kina se smatra domovinom čaja. Postoje  zeleni, crni i bijeli čaj . Sve ostalo su biljni napitci.
Englezi su razvili ritual ispijanja čaja koji je popularan u cijelom svijetu. Obično piju crni čaj s dodatkom mlijeka, a uz njega se slade kolačima ili keksima. Upravo takav čaj ispijali su naši boravkaši, a kako su o načinu ispijanja čaja na različitim stranama svijeta puno toga naučili, to je  ozračje u učionici bilo zanimljivije, a užitak pijenja engleskog čaja veći.

ČAJANKA S "OSMIJEHOM"
Autor: Tatjana Landsman, 10. 5. 2019.