« Ožujak 2024 »

FESTIVAL ZNANOSTI U BJELOVARU
Autor: Maja Puc, 24. 4. 2018.

Od 16. do 21. travnja 2018. godine u gradovima diljem Hrvatske održao se 6. Festival znanosti. Festival znanosti je manifestacija kojoj je cilj približiti znanost javnosti, pobuditi interes i potaknuti bavljenjem znanosti, tijekom koje znanstvenici, učitelji, studenti popularnim predavanjima, radionicama, tribinama, izložbama i drugim događanjima daju doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja. Glavna tema ovogodišnjeg Festivala znanosti su bila OTKRIĆA u znanosti. Ove godine se Bjelovar prvi put pridružio ovoj manifestaciji znanstvenim radionicama iz područja kemije, biologije, geografije. Radionice su održavane u prostorijama dječjeg odjela Narodne knjižnice „Petar Preradović“, a prisustvovali su i učenici sedmih i osmih razreda naše škole. Radionice su osmislili i vodili učitelji geografije (Tatjana Somer i Jonatan Car), kemije (Klaudija Aušperger) i biologije (Ivana Banjeglav i Maja Puc).

Na radionici kemije „Pokvarena ili ispravna vaga“ sudionici su naučiti nešto o zakonu o očuvanju mase, pojmovima reaktanti i produkti, Lavoisireu i Lomonosovu - kemičarima koji su neovisno jedan o drugome izvodeći brojne pokuse otkrili i dokazali zakon u 18. stoljeću. Sudionici su  eksperimentalnim radom u grupi dokazali zakon, a koristili su i kalotne modele. Zaključili su koja je važnost Zakona o očuvanju mase i koja je njegova primjena u industriji u svakodnevnom životu.

Sudionici radionice iz biologije „Molekula života – DNK“ upoznali su se s pričom F. Cricka i J. Watsona o njihovom otkriću strukture molekule DNK, izradili model molekule DNK te izolirali molekule DNK iz jagode.

Iako Bjelovar prvi puta sudjeluje u ovoj manifestaciji, nadamo se da će ovakvih znanstvenih druženja biti još jer su svi učenici, sudionici radionica bili zadovoljni onim što su naučili, vidjeli i napravili. A tko zna, možda je među njima neotkriveni znanstvenik o čijem otkriću ćemo govoriti na nekom od narednih Festivala znanosti.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

FESTIVAL ZNANOSTI U BJELOVARU
Autor: Maja Puc, 24. 4. 2018.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc