Ovaj mjesec: 2028

Dan i noć na PMF-u
Autor: Klaudija Aušperger, 14. 4. 2018.

I ove godine, u petak 13. travnja, učenici naše škole u sklopu terenske nastave posjetili su znanstveno-popularnu manifestaciju Dan i noć na PMF.

OTVORENI DAN KEMIJE

Najbolja pozivnica bili su nam sljedeći stihovi:

„Fluor, klor, brom,

Nek' te strefi mali grom.

Od malih nogu uči

Jer u tebi negdje

Vel'ki kemičar čuči.

Hokusu pokusu ti se posveti

I opažanja traži u epruveti.

Misliš da ti možeš bolje?

Nek' čarolije u travnju budu tvoje.“

Učenici su posjetili zgradu Kemijskog odsjeka gdje su sudjelovali u nizu događanja uz pokuse, raznovrsne radionice i igrice. Obilazeći praktikume i hodnike koji su pretvoreni u interaktivnu šetnju kroz laboratorije i demonstracijske pokuse kemija im je predstavljena na zabavan, jednostavan i veseo način. Studenti koji su bili uz svaku postaju odnosno pokus, trudili su se na način primjeren učenicima i njihovom poznavanju nastavnih sadržaja objasniti im i približiti svoja znanja o temi koju predstavljaju. Studenti i njihovi profesori su dokazali jednostavnu hipotezu da ako se želi postati znanstvenik, starosna dob nije bitna.

NOĆ BIOLOGIJE

I ove godine je na Noći biologije bilo „mrak“. Tema ovogodišnje, deseta po redu Noći biologije je bioraznolikost u svim svojim prekrasnim bojama i oblicima. Stoga je i Biološki odsjek PMF prštao bojama i oblicima živoga svijeta, a studenti i djelatnici odsjeka su pripremili mnoštvo zanimljivih radionica, predavanja, igara i izložbi kojima su ilustrirali našim učenicima koliko je život na Zemlji raznolik i nevjerojatan, a biologija fenomenalna.

Hodajući hodnicima i prostorijama fakulteta učenici su otkrili kakvu glazbu vole bakterije, prošli su kroz „crijeva“ i doznali zašto je crijevna mikroflora zapravo fora. Učenici su upoznali cvilidretu, jelenka i mirišljavog samotara – najljepšeg, najvećeg i najmirisnijeg europskog kornjaša, „gledali“ su očima kukca, izradili svog papirnatog leptira i saznali zašto su invazivne vrste prijetnja domaćim zajednicama. Svatko je mogao izraditi svoj mirisni štapić, svijeću, sapun od biljaka ili nakit od lišajeva, iskopati svog fosila, pogladiti laboratorijskog miša, upoznati se s zmijama „smrdljivicama“ i zaštićenim vodozemcima te odnijeti kući novog kućnog ljubimca – biljku mesožderku. Prepuni dojmova i novih spoznaja svi s veseljem očekujemo sljedeću Noć biologije.

Učenici su krenuli kući s jednom divnom porukom koja nas potiče da se i nagodinu vratimo na isto mjesto: „Pokus je glavni znanstveni alat i igra – pokušajima i pogreškama pomičemo granice znanja.“

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

Dan i noć na PMF-u
Autor: Klaudija Aušperger, 14. 4. 2018.

OTVORENI DAN KEMIJE

Najbolja pozivnica bili su nam sljedeći stihovi:

„Fluor, klor, brom,

Nek' te strefi mali grom.

Od malih nogu uči

Jer u tebi negdje

Vel'ki kemičar čuči.

Hokusu pokusu ti se posveti

I opažanja traži u epruveti.

Misliš da ti možeš bolje?

Nek' čarolije u travnju budu tvoje.“

NOĆ BIOLOGIJE

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc