preskoči na sadržaj

I. osnovna škola Bjelovar

Login

e-Dnevnik za nastavnike

    e-Dnevnik za učenike

 

 


 

eTwinning i Erasmus+

 

Kalendar
« Rujan 2018 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Brojač posjeta
Ispis statistike od 12. 10. 2011.

Ukupno: 444874
Ovaj mjesec: 1488
Nove vijesti

POVEZNICE NA WEB STRANICE:

 

 

 

vijesti
Pregled i prijave za upis u 1. razred
Martina Supančić / datum: 2. 2. 2024. 09:27

Poštovani roditelji,

obveznici upisa u osnovnu školu za školsku 2024./2025. godinu su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine i djeca kojoj je u školskoj godini 2023./2024. odgođen upis u prvi razred.

Utvrđivanje psihofizičkog stanja djece

Školski obveznici obavezno prolaze postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja koji se provodi u školi u koju pripadaju prema mjestu stanovanja. Posljednjih godina za taj pregled roditelji ne dobivaju poziv na kućnu adresu već se termini pregleda mogu pronaći isključivo na web stranici škole. Utvrđivanje psihofizičkog stanja djece u I. OŠ Bjelovar provodi se u periodu od 8. do 23. travnja, u matičnoj zgradi škole na adresi Željka Sabola 14. Raspored termina pregleda nalazi se u priloženom dokumentu Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece u I. OŠ u kojemu prema početnim slovima prezimena djeteta pronađete pripadajući termin dolaska u školu. Dijete je potrebno dovesti u predviđenom terminu u pratnji jednog roditelja.

Za dobivanje termina radi pregleda djeteta kod liječnice školske medicine roditelj se prijavljuje putem mrežnih stranica Zavoda za javno zdravstvo, Školska medicina Bjelovar od 11. ožujka 2024.

Prijave za upis

Od ove su godine roditelji obavezni napraviti  prijavu za upis u 1. razred elektroničkim putem, putem Nacionalnog informacijskog sustava preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr do 31. ožujka 2024. U sustav za  elektroničke upise ulazi se preko portala e- Građani.

Prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene od 1. veljače, a za sve ostale od 22. veljače do 31. ožujka.

Roditelji prijavu za upis trebaju učiniti samostalno putem sustava no oni roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal  mogu se javiti u školu 25. i 26. ožujka te će to umjesto njih učiniti stručne suradnice škole.

Upis u školu izvan upisnog područja

Roditelji koji dijete žele upisati u našu školu, a ne pripadaju školi prema upisnom području trebaju podnijeti zahtjev Upravnom odjelu za poslove državne uprave (dr. Ante Starčevića 8, Bjelovar, gđa Ana Marinković, soba 92, tel:  043/278-125, mail: ana.marinkovic@bbz.hr), osobno ili mailom na propisanom obrascu Zahtjev za upis u školu drugog upisnog područja koji prilažemo. Napominjemo da se zahtjev više ne podnosi školi kao prijašnjih godina. Utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta obavlja se u školi kojoj dijete pripada prema upisnom području, u predviđenom terminu pregleda.

O cjelokupnom postupku upisa djece u prvi razred možete pročitati u Planu upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Bjelovarsko – bilogorske županije koji prilažemo.

Za sve dodatne informacije kontaktirajte školsku psihologinju: 043/221-598, e mail: mirela.ilekovic@skole.hr.

NAPOMENA: Zbog naknadno utvrđenog neradnog dana 17.4. došlo je do izmjena u rasporedu utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta te raspored pregleda planiran toga dana sada vrijedi za 24.4. (izmjene su unesene u dolje navedeni obrazac Rasporeda utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta).

OBRASCI

Plan upisa nalazi se na ovoj poveznici: Plan upisa

Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta u I. OŠ Bjelovar nalazi se na ovoj poveznici:Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta

Zahtjev za upis sa drugog upisnog područja nalazi se na ovoj poveznici: Obrazac za zahtjev za upis u školu s drugog upisnog područja

Obrazac 6.1 - Zahtjev za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta/učenika nalazi se na ovoj poveznici: Obrazac 6.1

 


[OPŠIRNIJE]



Dramska grupa naše škole pozvana na državni LiDraNo!
Sanja Sabljak / datum: 13. 4. 2024. 08:59

Početkom travnja objavljeni su rezultati odabira predloženih literarnih, dramskih i novinarskih radova za sudjelovanje na državnoj razini Smotre LiDraNo. Među njima se našla i Dramska grupa I. osnovne škole Bjelovar sa svojom dramsko-scenskom igrom „Bajka o ribaru i ribici“.

Članovi Dramske grupe: Dora Švenda, Filip Fijok, Kiara Popijač, Rafaela Sikra, Dominik Pranić, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj i Sabina Sitek užurbano se pripremaju za nastup na državnoj smotri, koja se održava od 22. do 24. travnja 2024. u Vinkovcima.

Čestitamo članovima Dramske grupe i njihovoj voditeljici Sanji Sabljak na ovom velikom uspjehu  i želimo im uspješan nastup i lijep provod u Vinkovcima!


[OPŠIRNIJE]



Školsko natjecanje „Sigurno u prometu“
Danica Barišić / datum: 12. 4. 2024. 19:17

Školska razina natjecanja „Sigurno u prometu“ održana je u četvrtak, 11. travnja 2024. Ovu prometno edukativnu akciju tradicionalno već dugi niz godina organizira Hrvatski autoklub zajedno s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za odgoj i obrazovanje (za učenike petih razreda). Cilj je da učenici dobiju temeljna znanja o prometnim propisima i sigurnosnim pravilima. Na natjecanju je sudjelovalo dvanaest učenika.

Pojedinačni rezultati za djevojčice su: 1. mjesto: Maria Prka,  2. mjesto: Tea Kirin, 3. mjesto: Lea Hegedić i 4. mjesto Lorena Perić.

Pojedinačni rezultati za dječake su: 1. mjesto: Matko Božić, 2. mjesto: Jakov Kovač, 3. mjesto: Luka Komljenović, 4. mjesto: Patrik Purkić, 5. mjesto: Aleksandar Žnidaršić, 6. mjesto: Dominik Polančec, 7. mjesto: Mislav Vidović i 8. mjesto: Nola Božić

Učenici su pokazali svoje znanje u teorijskom dijelu, odnosno online testu u poznavanju prometnih propisa i sigurnosnih pravila, te spretnost u vožnji bicikla na poligonu. Budući da ekipu na županijskoj razini čine 4 člana - dvije djevojčice i dva dječaka koji će se natjecati i pojedinačno i ekipno, našu školu će predstavljati učenici: Maria Prka, Tea Kirin, Matko Božić i Jakov Kovač.

Čestitamo učenicima i želimo im puno uspjeha na županijskoj razini natjecanja!

 

    

Učiteljica Tehničke kulture: Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



Radionica: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice
Danica Barišić / datum: 9. 4. 2024. 19:13

Učenice naše škole Marta Markešić, Nina Dukić, Valentina Perec, Sara Pleskalt, Nika Pranjić i Karla Rubil te njihova učiteljica Tehničke kulture Tatjana Kos, otputovale su u Krapje, selo graditeljske baštine, kako bi prisustvovale radionici: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice. Organizator radionice je bio Hrvatski fotosavez i Fotoklub Bjelovar (voditeljica programa: Zlata Medak i tajnik: Predrag Bosnar). Radionica je organizirana u razdoblju od 4.4. do 7.4.2024., a svrha je upoznavanje s ambijentom Lonjskog polja, selom graditeljske baštine i snimanje digitalnim  fotoaparatima.

U Krapju se cijela ekipa smjestila u drvenu kuću, posebne stare gradnje od hrastovine. Nakon dogovora o boravku i pravilima zajedničkog življenja u kući,  učenice su saznale kako je kuća građena, kakav je nekad bio boravak u njoj i kako su živjeli ljudi na selu. Pogledale su i kratki dokumentarni film o Lonjskom polju. Drugi dan preuzele su fotoaparate, dobile majice u živim bojama s logom Hrvatskog fotosaveza i krenule u Krapje đol – posebni rezervat ptica, gdje se gnijezdi žličarka i ostale ptice.

Program je bio sadržajno bogat i trajao je četiri dana. Bilo je dinamično. Radionice su obuhvaćale istraživački rad, fotografiranje, makrosnimanje, apliciranje na tekstilu i sudjelovanje u proslavi Dani parka prirode Lonjsko polje (6. travnja 2024. godine). Na proslavi su naše učenice uspješno asistirale u radionici za goste (aplikacije na tekstilu).

U Drenovom Boku učenice su fotografirale konje uz rijeku Savu.  Doživjele su netaknutu prirodu na rijeci Strug, vozeći se čamcem na solarni pogon. Promatrale su Mužilovčicu, tradicionalni način ispaše gdje konji, krave i svinje veći dio godine slobodno borave na pašnjacima. Razgledale su Čigoč, prvo europsko selo roda. „Trenutak djeteta koji je ušao u prirodu“ – Zlata Medak.

Uz sve ljepote koje su doživjele, poseban ugođaj pružio im je život u zajednici u drvenoj kući - zajedničko pripremanje doručka i večere, druženje i smijeh.. Ručak je bio organiziran izvan kuće, u restoranu (u Novskoj, Strugu  i Čigoču). Zadnju večer, učenice su ispekle palačinke koje su brzo nestale.

Od srca se zahvaljujemo Hrvatskom fotosavezu i Fotoklubu Bjelovaru, voditeljici Zlati Medak i tajniku Predragu Bosnaru, što su nam omogućili da doživimo ove prekrasne trenutke koje ćemo pamtiti cijeli život. Veselimo se suradnji i novim radionicama.

Rezultati radionice bit će prezentirani izložbom fotografija u školi.

O našim aktivnostima možete pročitati i na stranicama Hrvatskog fotosaveza - https://www.facebook.com/share/p/HNyAGS9tckuUNPS2/

 

Učiteljica Tehničke kulture: Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



Proljetni odmor učenika
Martina Supančić / datum: 25. 3. 2024. 12:23
Dragi učenici, poštovani roditelji!
Proljetni odmor učenika počinje u četvrtak, 28. ožujka 2024. i traje do petka, 5. travnja 2024., s tim da nastava počinje u ponedjeljak, 8. travnja 2024.
Svima želimo ugodne proljetne praznike te sretan i blagoslovljen Uskrs!

[OPŠIRNIJE]



POSJET ANSAMBLU LADO I MUZEJU ILUZIJA U ZAGREBU
Danica Barišić / datum: 23. 3. 2024. 09:56

Učenici dodatne nastave Likovne i Glazbene kulture u petak su posjetili Ansambl LADO i Muzej iluzija. Cilj terenske nastave usvajanje je dodatnih znanja i vještina iz glazbene i likovne kulture te razvijanje interesa prema različitim umjetničkim i etnografskim sadržajima.

„Školski sat s Ladom – Glazbena baština“ edukativni je projekt jedinog profesionalnog nacionalnog Ansambla u sklopu kojeg Orkestar Ansambla LADO učenicima prezentira bogata i različita hrvatska tradicijska glazbala i njihove nevjerojatne mogućnost kroz skladbe iz različitih hrvatskih regija. Orkestar Ansambla LADO prikazao je tradicijska glazbala i sastave kroz djela „Šokački sastanak“, „Drmeš“, „Gračansku polku“, „Zelinske mužikaše“ i dr.  LADO s posebnim senzibilitetom pristupa mladoj publici, budući da je upravo ona ključna u širenju i populariziranju tradicijske kulture na edukativan i zabavan način, jedinstvenim izvedbama.

  

U Muzeju iluzija učenici su uz stručno vodstvo vidjeli veliki broj eksponata te kroz zabavne i atraktivne varke naučili mnogo o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i znanosti te spoznali zašto oči vide stvari koje mozak ne razumije. Muzej je interaktivan tako da su učenici aktivno sudjelovati u razgledu eksponata i uz pomoć stručnog vodstva naučili kako fotografirati iluzije.

Na terensku nastavu putovali smo vlakom što je za dio učenika bio poseban doživljaj prvog putovanja vlakom u životu. Tijekom šetnje gradom učenici su upoznali mnoge kulturne znamenitosti poput Hrvatskog narodnog kazališta, Zdenca života kipara Ivana Meštrovića, Akademije dramskih umjetnosti, a posebno iznenađenje i doživljaj bilo je prošetati tunelom Grič.

učiteljice: Danica Barišić i Lorena Buršić-Lukić

 


[OPŠIRNIJE]



66. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske – županijska razina
Danica Barišić / datum: 21. 3. 2024. 20:29

U srijedu, 20. ožujka 2024. godine održano je 66. natjecanje mladih tehničara – županijska razina natjecanja.

5 učenika naše škole natjecalo se u 5 kategorija i ostvarilo odlične rezultate.

Robotika

1. mjesto osvojio je Marin Bakić, 6.a, mentor: Goran Jarčov

Robotsko spašavanje žrtve

3. mjesto osvojio je Josip Koprek, 8.b, mentor: Goran Jarčov

Fotografija

3. mjesto osvojio je Karlo Cibolka, 5.c, mentor: Goran Jarčov

Graditeljstvo

2. mjesto osvojila ja Valentina Perec, 6.c; mentor: Tatjana Kos

Maketarstvo i modelarstvo

6. mjesto osvojio je Patrik Purkić, 5.b; mentor: Tatjana Kos

Pohvaljujemo učenike za sav trud i aktivnosti, te im želimo puno uspjeha u svim budućim natjecanjima!

 

                                                                                 Učiteljica Tehničke kulture:

                                                                                                       Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



U školi obilježen 21. ožujka - Svjetski dan poezije
Sanja Sabljak / datum: 21. 3. 2024. 17:59

Danas je u našoj školi prigodnim aktivnostima među učenicima predmetne nastave obilježen Svjetski dan poezije.

Učiteljice Hrvatskoga jezika pozvale su sve učenike da u školu donesu pjesmu nekog od poznatih domaćih i svjetskih pjesnika. Učenici su jedni drugima na satovima Hrvatskoga jezika čitali pjesme i opisivali čime su ih privukle, a potom je svaki učenik „svoju pjesmu“ zalijepio kamo god u školi je htio. Tako su zidovi hodnika naše škole postali oblijepljeni pjesmama – nadamo se da će ih učenici čitati i u danima koji slijede.

U 7. c razredu uz opisanu su aktivnost učenici čitali pjesme Rafaele Sikra -  njihove kolegice koja u slobodno vrijeme piše. Svaki je učenik dobio jednu njenu pjesmu, a nakon što su ih pročitali, ispričali su svoje dojmove i postavili Rafaeli pitanja koja su ih zanimala o njenom bavljenju poezijom. Saznali su da je Rafaela odmalena voljela slušati i čitati pjesme te da je naviku pisanja pjesama „pokupila“ od svog tate, koji također piše. Otkrili su kako se naš pozitivan odnos prema nekom pjesničkom tekstu zapravo događa zbog prepoznavanja – osjećamo da je emocija opisana u pjesmu slična nama i našim emocijama. Učenici su na kraju sata u školskom holu s ponosom izložili Rafaeline pjesme, a njen su angažman nagradili i spontanim pljeskom.

  

Zadovoljne smo što je na Svjetski dan poezije svaki učenik predmetne nastave pročitao barem jednu pjesmu – nadamo se da smo im današnjim, manje formalnim aktivnostima, uspjele još malo više otkriti prelijepi svijet poezije.

  

  

Učiteljice Hrvatskog jezika: Mirjana Ištef, Jasna Kalem, Valnea Krezo i Sanja Sabljak


[OPŠIRNIJE]



Pedagoška večer
Sanja Sabljak / datum: 27. 3. 2024. 06:51
 
U organizaciji školskog Tima za kvalitetu, održana je 6. ožujka 2024. u I. osnovnoj školi Bjelovar „Pedagoška večer“ – program podrške za prosvjetne djelatnike. Kako je tema susreta bila: „Koja je moja filozofija poučavanja - što je to što mi daje unutarnju motivaciju da nastavim kvalitetno poučavati“, okupljeni su na početku razmijenili mišljenja o navedenoj temi, a potom su uslijedila izlaganja koja zorno pokazuju rezultate rada vođenog unutarnjom motivacijom i uvjerenjima učitelja.
 
Učiteljice Biologije i Kemije, Maja Puc i Klaudija Aušperger, prikazale su svoje višegodišnje projekte kojima među djecom nastoje promicati interes za prirodne znanosti. Okupljeni su saznali kako su kolegice, osim u školi za svoje učenike, organizirale i vodile brojne radionice za djecu u vrtićima i dječjim knjižnicama. Organizirale su gostovanja programa udruga koje promiču znanost u našoj školi, radile s darovitima i uključivale i roditelje u aktivnosti s djecom.
Potom je učiteljica Razredne nastave Sanela Gavranović govorila o utjecaju koji je na njen rad imalo iskustvo uključivanja u Erasmus programe po kojima je naša škola poznata. Saznanja o načinima na koje se može s djecom raditi na suzbijanju nasilja, a koja je stekla na nedavnom stručnom usavršavanju u okviru Erasmus Akreditacije, podijelila je s kolegama. Čuli smo kako su uvidi u nove metode rada promijenili njen odnos prema radu i kako je iz tog iskustva iznikao razredni projekt u kojemu članovi obitelji učenika učestalo gostuju u razredu održavajući učenicima radionice različitih tema.
Učiteljice Hrvatskog jezika Mirjana Ištef i Sanja Sabljak na kraju su izlagale o iskustvu uključivanja učenika s teškoćama u dramski rad. Govorile su o tome kako dramski rad odgovara na potrebe takvih učenika, o otkrivanju talenata, specifičnim metodama rada i prilagodbama na koje učitelj mora biti spreman, o uspjesima i napretku koji su, zahvaljujući dramskom radu, njihovi učenici postigli te radostima koje im je taj rad donio.
Pedagoška je večer završila u ugodnom raspoloženju i uz zaključak kako je za obavljanje sve zahtjevnijeg učiteljskog posla zaista važno otkriti i pronaći što je to što nas u poslu pokreće i daje smisao našim naporima. Otkrili smo kako se naša uvjerenja i odnos prema životu snažno reflektiraju na naš rad, a dijeljenje iskustava i kolegijalna podrška da su u radu u školi ključni.
Nakon ovog pozitivnog iskustva, dogovoreno je kako će Tim za kvalitetu nastaviti s praksom organiziranja Pedagoških večeri.
Koordinatorica Pedagoške večeri: Sanja Sabljak

[OPŠIRNIJE]



Obilježavanje Tjedna mozga
Klaudija Aušperger / datum: 22. 3. 2024. 13:36

U periodu od 11. do 17. ožujka 2024. godine obilježili smo 23. Tjedan mozga. Mozak je organ koji određuje naše osjećaje, pamćenje, inteligenciju, kreativnost, misli  te općenito sve naše postupke.

U sklopu izvannastavne aktivnosti „RaSTEMo zdravo“ učenici su pod vodstvom učiteljice Klaudije Aušperger proveli aktivnosti koje treniraju mozak jer i mozak, kao i mišići, treba trenirati kako bi bio u dobroj formi. Neke od aktivnosti koje omogućavaju da naš mozak ostane zdrav su vježbe promatranja, rješavanje mozgalica, sudoka i zagonetki te slaganje puzzli. Učenici su proveli istraživanje mozgalica koje su dizajnirane kako bi potaknule mozak na rad. Kroz kreativne i izazovne zadatke, učenici su stekli uvid u kompleksnost i fascinantne mogućnosti ljudskog mozga.

Jedna od mozgalica glasi:

„Ne vidiš me, ali sam jak!

Kad ja prođem, dižem sve u zrak!“

 

Pokušajte ju i Vi riješiti te tako potaknite svoj mozak na istraživanje novih horizonata znanja i mogućnosti!

 


[OPŠIRNIJE]



EuDaMus 2024
Danica Barišić / datum: 18. 3. 2024. 12:41

EuDaMus – Europski dan glazbe u školi obilježava se 15. ožujka, a tema ovogodišnjeg obilježavanja toga dana bila je tradicijska glazba. Pjevački zbor naše škole, pod mentorstvom učiteljice Danice Barišić pridružio se ovom virtualnom događanju u kojem su sudjelovale mnogobrojne europske škole. U sklopu manifestacije prikazana je i virtualna izložba likovnih radova na temu „Jedinstveno i ujedinjeno u glazbi“ na kojoj su bili zastupljeni i likovni radovi učenika naše škole nastali pod mentorstvom učiteljice Lorene Buršić-Lukić.

Popis i nastupe svih sudionika možete pogledati na  karti EuDaMuS 2024 , a nastup naših učenika na ovoj POVEZNICI ili klikom na fotografiju.


[OPŠIRNIJE]



Dramska grupa naše škole gostovala u IV. osnovnoj školi
Sanja Sabljak / datum: 14. 3. 2024. 08:20

Uoči Svjetskog dana kazališta za djecu i mlade, koji se svake godine obilježava 20. ožujka, članovi Dramske grupe naše škole gostovali su 13. ožujka 2024.  u IV. osnovnoj školi Bjelovar.

Za sve učenike petih razreda izveli su dramsko-scensku igru „Bajka o ribaru i ribici“ s kojom su ove godine uspješno predstavili našu školu na Smotri LiDraNo. Svevremenska Puškinova bajka o posljedicama pohlepe i neupitne poslušnosti lektirno je djelo učenicima petih razreda IV. osnovne škole pa su učiteljice Hrvatskoga jezika Jelena Ivezić i Željka Kalabek za svoje učenike organizirale prikazivanje scenskog uprizorenja bajke.

Nastup je prošao u odličnom raspoloženju publike i mladih glumaca, a osim što su gledali predstavu, učenici su imali prilike razgovarati o razlici između filmske i kazališne glume, ponovili su pravila kazališnog bontona, iskazali svoje dojmove o predstavi i razgovarali o porukama bajke.

Članovi Dramske grupe uživali su u nastupu pa od srca zahvaljujemo našoj prijateljskoj gradskoj školi na gostoprimstvu!


[OPŠIRNIJE]



Uspješno održano natjecanje "Djevojčice u STEM-u" u sklopu eTwinning projekta „Djevojčice u STEM-u“
Maja Puc / datum: 11. 3. 2024. 17:39

U petak, na međunarodni dan žena, održano je natjecanje "Djevojčice u STEM-u" u sklopu eTwinning projekta koji potiče žensko sudjelovanje u znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici (STEM). Ovo natjecanje okupilo je dvije stotine ekipa iz osnovnih škola diljem Hrvatske. Četveročlane ekipe, sastavljene od dvije učenice sedmih i dvije učenice osmih razreda su sudjelovanjem u natjecanju imale priliku pokazati svoje znanje iz područja matematike, biologije, kemije i fizike.

Možemo se pohvaliti da su u ovom online natjecanju sudjelovale i dvije ekipe iz naše škole – Marta Markešić (8.B), Elena Rogulja (8.A), Ana Volf (7.A) i Katija Borovec (7.A) su bile članice prve ekipe, a članice druge ekipe su bile Gwendolyn Azra Cone (8.C), Ema Dizdarević (8.C), Elizabeth Aria Cone (7.D) i Eva Jambreković (7.D).

Učiteljice i mentorice Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc su prepoznale važnost ovog natjecanja u razvoju kritičkog razmišljanja, timskog rada, rješavanja problemskih zadataka te razumijevanja temeljnih principa STEM područja. Rano poticanje interesa za znanost je ključno za oblikovanje budućnosti, a ovakva natjecanja pružaju odličnu priliku za rast i razvoj mladih umova.

Ova inicijativa također slavi međunarodni dan žena, ističući doprinos žena u STEM području i potičući buduće generacije djevojčica da preuzmu aktivnu ulogu u znanstvenim disciplinama. Učenice su pokazale iznimno znanje i entuzijazam, ističući važnost raznolikosti u STEM-u.

Ponosno ističemo postignuća ekipa naših djevojaka – prva ekipa naše škole je osvojila 35. mjesto, a druga ekipa je zauzela 140. mjesto od ukupno 200 ekipa koje su sudjelovale. Ova postignuća svjedoče o iznimnom trudu, predanosti i talentu naših budućih mladih znanstvenica.

Čestitamo svim sudionicama na iznimnim postignućima te se nadamo da će njihov entuzijazam i znanje biti inspiracija budućim generacijama djevojčica koje sanjaju o karijeri u STEM području.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Županijsko natjecanje iz kemije
Klaudija Aušperger / datum: 11. 3. 2024. 12:03

Županijsko natjecanje iz predmeta kemije održano je 7. ožujka 2024. godine u III. osnovnoj školi Bjelovar nakon uspješno provedene školske razine natjecanja. Naše školske predstavnice, Ema Dizdarević, Gwendolyn Azra Cone i Ana Volf, imale su priliku pokazati svoje znanje u natjecanju.

Ema Dizdarević je u kategoriji osmaša osvojila 3. mjesto, a Gwendolyn Azra Cone 9. mjesto dok je Ana Volf u kategoriji sedmaša osvojila 7. mjesto.

Ovim postignućima ponosni smo na sve naše natjecateljice koje su se istaknule na ovom natjecanju. Svojim zalaganjem, strašću i trudom, Ema, Gwen i Ana su postale primjeri uspješnosti i predanosti. Iza njih je mnogo trenutaka provedenih u učenju i proučavanju, kao i podrške i poticaja koje su primile od svojih školskih kolega i  učiteljice.

Nadam se da će ovakva natjecanja i dalje poticati naše učenike na razvoj svojih talenata iz područja kemije te da će se njihovi uspjesi nastaviti i na budućim natjecanja.

Ema, Gwen i Ana, čestitamo vam!

Hvala vam što ste nas ponosno predstavljale svoju I. osnovnu školu Bjelovar na županijskom natjecanju iz kemije!

 


[OPŠIRNIJE]



Međunarodni dan žena
Danica Barišić / datum: 7. 3. 2024. 15:46

Međunarodni dan žena dan je kada se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća žena. Prvi Dan žena obilježen je još početkom 20. stoljeća u SAD-u. Inicijativom Ujedinjenih naroda 1977. godine, 8. ožujak proglašen je službenim UN-ovim praznikom za ženska prava i svjetski mir te se otada Međunarodni dan žena obilježava svake godine. 

Tom su prigodom učenica 7. c razreda Tena Blažeković, knjižničarka naše škole Danica Popilovski Topalović i učiteljica Glazbene kulture Danica Barišić priredile izložbu kojom su podsjetile na mnoge značajne žene koje nas predstavljaju u svijetu te uspješne žene u „muškim“ zanimanjima s naglaskom na izuzetno uspješne Bjelovarčanke. Prošlogodišnja anketa provedena među učenicima osmih razreda pokazala je kako i mlade generacije još uvijek dijele zanimanja na tradicionalno muška ili ženska. Iako su žene i muškarci po svim zakonima jednaki, mnoga istraživanja pokazuju da tako nije i u praksi. Kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj, potrebno je još mnogo učenja i razvijanja svijesti o jednakosti i ravnopravnosti žena.

          

         

         


[OPŠIRNIJE]



Županijsko natjecanje iz biologije
Maja Puc / datum: 6. 3. 2024. 13:52

U četvrtak, 29. veljače 2024. je održano županijsko natjecanje iz biologije u Osnovnoj školi „Ivana Nepomuka Jemeršića“ u Grubišnom polju. Natjecanju je prisustvovalo i sedam učenika naše škole – Katija Borovec, Katja Tuka, Elizabeth Aria Cone, Vedran Đurin, Elena Rogulja, Gwendolyn Azra Cone i Marta Markešić.

U kategoriji učenika sedmih razreda Katija Borovec je osvojila četvrto, Katja Tuka šesto, a Elizabeth Aria Cone osmo mjesto.

U kategoriji učenika osmih razreda Marta Markešić je osvojila prvo, Elena Rogulja treće, Gwendolyn Azra Cone četvrto, a Vedran Đurin deseto mjesto.

Pohvaljujemo sve naše učenice i učenike koji su sudjelovali na županijskom natjecanju iz biologije na uloženom trudu i radu te im čestitamo na postignutom uspjehu. Vi ste ponos naše škole.

Učiteljice: Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Pedagoška večer u I. OŠ Bjelovar
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 08:34
Poštovane kolegice i kolege učitelji i stručni suradnici,
pozivamo vas na Pedagošku večer, koja će se održati 6. ožujka 2024. s početkom u 17.00 u zbornici matične škole.
Pedagoška večer program je kojim Tim za kvalitetu učiteljima želi među kolegama otvoriti prostor za izmjenu dobrih iskustava, dijeljenje izazova i radosti u poslovnom okruženju i druženje u opuštenoj atmosferi.
Na ovoj Pedagoškoj večeri govorit će Klaudija Aušperger i Maja Puc o projektima i aktivnostima koje provode u svrhu promocije prirodnih znanosti;
Sanela Gavranović podijelit će sadržaj pedagoških radionica s temom sprječavanja nasilja, koje je naučila na stručnom usavršavanju u okviru Erasmus + projekta / akreditacije na otoku Kreti;
Mirjana Ištef i Sanja Sabljak prezentirat će svoja iskustva o uključivanju učenika s teškoćama u dramski rad.
Koordinatorica programa: Sanja Sabljak
Druženje je otvoreno i za prijatelje iz drugih škola. S radošću vas očekujemo!

[OPŠIRNIJE]



Prva mobilnost učenika sudionika Erasmus+ Akreditacije u Estoniji
Helena Gustović Ljubić / datum: 4. 3. 2024. 12:35

Učenici naše škole Marta Markešić, Nina Dukić, Izak Madunović, Pia Nemčević, Ida Miklečić i Katja Tuka te njihove učiteljice engleskog jezika Helena Gustović Ljubić i Petra Turković sudjelovali su u prvoj mobilnosti u sklopu Erasmus+ Akreditacije u estonskom gradu Tartuu.

Mobilnost se odvijala u razdoblju od  18. – 24. 2. 2024., a svrha posjeta partnerskoj školi „Tartu Aleksander Puškini Kool“  bila je utjecati na povećanje tolerancije prema drugima i drugačijima, prihvaćanje i podizanje svijesti i empatije prema osobama s poteškoćama te prevencija vršnjačkog nasilja.

DAN 1

Prvi dan projektnog sastanka započeo je u školi Tartu Aleksander Puškini Kool“. Ravnateljica škole poželjela je srdačnu dobrodošlicu učenicima sa Sicilije, iz Njemačke, Portugala i Hrvatske nakon čega su slijedile igre upoznavanja, prezentacije zemalja i kviz u međunarodnim timovima. Odmor smo proveli na svježem zraku i ugodnih -7 C, a ručak u toploj kantini škole kušajući autohtona estonska jela. Sljedeća aktivnost bila je izrada i izbor loga projekta. Većinom glasova, logo koji će predstavljati naš projekt bio je onaj koji su osmislili naši prijatelji iz Italije. Dan smo završili još jednom radionicom kojom smo prezentirali inkluziju učenika s poteškoćama u Hrvatskoj i sportskim igrama.

DAN 2

Drugi dan bio je rezerviran za posjet stambenoj zajednici osoba s intelektualnim poteškoćama „Maarja Küla“. S korisnicima stambene zajednice proveli smo ugodno prijepodne igrajući društvene igre i pripremajući čaj, kavu i deserte koji su nam, uz nova poznanstva, zagrijali srce i dušu. Ovaj susret pomogao nam je u shvaćanju i prihvaćanju osoba s poteškoćama te potaknuo na razmišljanje o tome koliko smo doista slični u svojoj različitosti s drugima. Nakon ručka u školi, upoznali smo grad našeg domaćina, Tartu, koji je proglašen Europskom prijestolnicom kulture za 2024. god., a zatim smo posjetili  Znanstveni centar „AHHAA“ - najveći znanstveni centar u baltičkim državama koji promiče znanost i tehnologiju korištenjem interaktivnih izložaka.

DAN 3

Treći dan proveli smo u glavnom gradu Tallinnu. Razgledavali smo Stari grad koji je upisan na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi 1997. godine, a vodič, zaljubljenik u svoj rodni grad, opisao nam je svaki kutak tog bajkovitog mjesta. Naši domaćini pokazali su nam i muzej Proto u kojem smo se zabavili i uz pomoć simulacija virtualne stvarnosti i ostalih modernih tehnologija upoznali prošlost i povijesne izume.

DAN 4

Posjet Sveučilišnom muzeju Tartua bio je rezerviran za četvrtak. Tijekom boravka na Sveučilištu saznali smo da je 2022. godine na njemu studiralo četvero studenata iz Hrvatske, posjetili smo zvjezdarnicu i Institut za genetiku te na satu sa „Ludim znanstvenikom“ proučavali svoj DNA. Po povratku u školu, sudjelovali smo u izradi murala koji će neko vrijeme svjedočiti o susretu vršnjaka iz različitih dijelova Europe i dojmovima koji je ovaj susret ostavio na nas te veselim karaokama tijekom kojih smo imali prilike čuti estonske hitove u izvedbi učitelja i učenika škole, ali i prezentirati naše.

DAN 5

Posljednji dan, petak, proveden je u promišljanju o naučenom te izradi i prezentaciji postera koji je služio za evaluaciju susreta i projekta. Nakon priredbe povodom nadolazećeg Dana neovisnosti, zahvalili smo se domaćinima na gostoprimstvu i pozdravili se s njima.

Tijekom boravka u Estoniji učenici su bili smješteni u obiteljima svojih vršnjaka te su tako imali prilike upoznati njihov način života i kulturu iz prve ruke. U stalnoj komunikaciji s vršnjacima iz drugih partnerskih zemalja, koristili su engleski jezik i razvijali komunikacijske kompetencije. Ova mobilnost bila je prilika i za pomicanje vlastitih granica, učenje o drugima, ali i o sebi. Učenici i učitelji će usvojena znanja i vještine iskoristiti za poticanje pozitivnih promjena u svojoj školi i okruženju, a prijateljstva ostvarena na ovom međunarodnom projektu čuvat će kao neprocjenjivu vrijednost i poticaj za daljnji osobni rast i napredak.

 

[OPŠIRNIJE]



Poziv na županijsku razinu natjecanje iz znanja Biologije
Maja Puc / datum: 2. 2. 2024. 13:11

Nakon održane školske razine natjecanja iz biologije u srijedu 24. siječnja 2024. na kojem je sudjelovalo 9 učenika sedmih i 7 učenika osmih razreda, na županijsku razinu natjecanja je pozvano čak sedmero učenika naše škole – Katja Tuka (7.C), Elizabeth Aria Cone (7.D), Katija Borovec (7.A), Gwendolyn Azra Cone (8.C), Vedran Đurin (8.A), Elena Rogulja (8.A) i Marta Markešić (8.B).

        

Pohvaljujemo sve učenice i učenike koji su sudjelovali u školskom natjecanju za uloženi trud i ostvarene rezultate i čestitamo pozvanim učenicima na županijsku razinu natjecanja.

Učiteljice: Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Prvi blic - gošća učiteljica Kornelija Pinter
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 15:21
Nova epizoda Prvog blica s našom učiteljicom njemačkog jezika, jedinstvenom Kornelijom Pinter, je tu!
Uživajte u otkrivanju neobičnih sitnica o ovoj zanimljivoj i kreativnoj osobi, koja je u jednom periodu života živjela na otoku Cresu i brinula se o bjeloglavim supovima.
 
Klikom na fotografiju pogledajte video!
 

[OPŠIRNIJE]



Ostvaraji naših učenika predloženi za državni Lidrano
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 08:27
Na jučer održanom županijskom Lidranu u OŠ Garešnica četiri su ostvaraja naših učenika predložena za državnu smotru.
To su: literarni rad učenika Karla Vereša (mentorica Valnea Krezo), novinarski rad učenice Marte Berić (mentorica Sanja Sabljak), novinarski rad učenice Antonije Kostenjak (mentorica Sanja Sabljak) i dramsko-scenska igra Bajka o ribaru i ribici - učenici: Dora Švenda, Filip Fijok, Kiara Popijač, Rafaela Sikra, Dominik Pranić, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj i Sabina Sitek (mentorica Sanja Sabljak).
Čestitamo našim vrijednim učenicima i njihovim mentoricama!

[OPŠIRNIJE]



Naši učenici uspješno nastupili na međuopćinskoj razini Smotre LiDraNo
Sanja Sabljak / datum: 12. 2. 2024. 09:36

Nakon što je na nedavno održanoj školskoj razini LiDraNa u našoj školi sudjelovalo  pedesetak učenika, naši su se odabrani predstavnici s  međuopćinske razine, održane 8. veljače, iz Rovišća vratili zadovoljni postignutim uspjehom.

Među literarnim radovima na županijsku se razinu LiDraNa plasiralo se troje učenika: Matej Gogić i Nika Pranjić – mentorice Mirjane Ištef i Karlo Vereš – mentorice Valnee Krezo. Posebnu pohvalu Prosudbenog povjerenstva za literarni izraz dobio je i literarni rad Davida Sabolovića, mentorice Mirjane Ištef.

U novinarskom stvaralaštvu, svojim su se intervjuima na višu razinu plasirale učenice: Marta Berić i Antonia Kostenjak - objema je mentorica Sanja Sabljak.

Kao i uvijek, posebno je napeto bilo u kategoriji samostalnih scenskih nastupa, gdje je Prosudbeno povjerenstvo među četrnaest nastupa biralo tri za višu razinu. Premda su svi naši predstavnici u ovoj kategoriji: Klara Škalički (mentorica: Sanja Sabljak), Pavle Galić i Filip Crnić (obojici je mentorica Mirjana Ištef) i Rafaela Sikra (mentorica Sanja Sabljak)imali izvrsne nastupe, za višu je razinu izabran monolog učenice Rafaele Sikra.

Među skupnim scenskim nastupima, među tri odabrana rada našla su se dva iz naše škole. Prva je dramsko-scenska igra „Bajka o ribaru i ribici“, a druga lutkarsko-scenka igra „bakausumi@com.“ Pohvale za svoj rad nakon izvrsno prihvaćenih nastupa primili su učenici: Dora Švenda, Filip Fijok, Dominik Pranić, Rafaela Sikra, Kiara Popijač, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj, Sabina Sitek – članovi Dramske grupe i Anđelina Šarić, Mia Pop, Dora Malčić, Lucija Mikulandra, Luka Komljenović i Andrej Tomić – članovi Lutkarske grupe i njihove voditeljice Sanja Sabljak i Nevenka Hrga.

Tako se na kraju pokazalo da učenici I. osnovne škole Bjelovar na ovogodišnjem LiDraNu nisu bili zastupljeni samo najvećim brojem sudionika, već i najvećim brojem onih koji su izabrani za sudjelovanje na županijskoj razini.

Takav nas uspjeh izuzetno raduje, ali još više veseli što se toliko učenika u našoj školi zanima za pisanje i glumu – velika je radost raditi s djecom koja otkrivaju svoje talente i prelaze granice onoga što su mislili da mogu.

Sretno svima dalje!

Voditeljica ŠSV-a Hrvatskog jezika i kulturno-umjetničke skupine nastavnih predmeta: Sanja Sabljak, prof. savjetnik


[OPŠIRNIJE]



RSS


vijesti
Pregled i prijave za upis u 1. razred
Martina Supančić / datum: 2. 2. 2024. 09:27

Poštovani roditelji,

obveznici upisa u osnovnu školu za školsku 2024./2025. godinu su djeca rođena u razdoblju od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. godine i djeca kojoj je u školskoj godini 2023./2024. odgođen upis u prvi razred.

Utvrđivanje psihofizičkog stanja djece

Školski obveznici obavezno prolaze postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja koji se provodi u školi u koju pripadaju prema mjestu stanovanja. Posljednjih godina za taj pregled roditelji ne dobivaju poziv na kućnu adresu već se termini pregleda mogu pronaći isključivo na web stranici škole. Utvrđivanje psihofizičkog stanja djece u I. OŠ Bjelovar provodi se u periodu od 8. do 23. travnja, u matičnoj zgradi škole na adresi Željka Sabola 14. Raspored termina pregleda nalazi se u priloženom dokumentu Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece u I. OŠ u kojemu prema početnim slovima prezimena djeteta pronađete pripadajući termin dolaska u školu. Dijete je potrebno dovesti u predviđenom terminu u pratnji jednog roditelja.

Za dobivanje termina radi pregleda djeteta kod liječnice školske medicine roditelj se prijavljuje putem mrežnih stranica Zavoda za javno zdravstvo, Školska medicina Bjelovar od 11. ožujka 2024.

Prijave za upis

Od ove su godine roditelji obavezni napraviti  prijavu za upis u 1. razred elektroničkim putem, putem Nacionalnog informacijskog sustava preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr do 31. ožujka 2024. U sustav za  elektroničke upise ulazi se preko portala e- Građani.

Prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene od 1. veljače, a za sve ostale od 22. veljače do 31. ožujka.

Roditelji prijavu za upis trebaju učiniti samostalno putem sustava no oni roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal  mogu se javiti u školu 25. i 26. ožujka te će to umjesto njih učiniti stručne suradnice škole.

Upis u školu izvan upisnog područja

Roditelji koji dijete žele upisati u našu školu, a ne pripadaju školi prema upisnom području trebaju podnijeti zahtjev Upravnom odjelu za poslove državne uprave (dr. Ante Starčevića 8, Bjelovar, gđa Ana Marinković, soba 92, tel:  043/278-125, mail: ana.marinkovic@bbz.hr), osobno ili mailom na propisanom obrascu Zahtjev za upis u školu drugog upisnog područja koji prilažemo. Napominjemo da se zahtjev više ne podnosi školi kao prijašnjih godina. Utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta obavlja se u školi kojoj dijete pripada prema upisnom području, u predviđenom terminu pregleda.

O cjelokupnom postupku upisa djece u prvi razred možete pročitati u Planu upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Bjelovarsko – bilogorske županije koji prilažemo.

Za sve dodatne informacije kontaktirajte školsku psihologinju: 043/221-598, e mail: mirela.ilekovic@skole.hr.

NAPOMENA: Zbog naknadno utvrđenog neradnog dana 17.4. došlo je do izmjena u rasporedu utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta te raspored pregleda planiran toga dana sada vrijedi za 24.4. (izmjene su unesene u dolje navedeni obrazac Rasporeda utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta).

OBRASCI

Plan upisa nalazi se na ovoj poveznici: Plan upisa

Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta u I. OŠ Bjelovar nalazi se na ovoj poveznici:Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta

Zahtjev za upis sa drugog upisnog područja nalazi se na ovoj poveznici: Obrazac za zahtjev za upis u školu s drugog upisnog područja

Obrazac 6.1 - Zahtjev za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta/učenika nalazi se na ovoj poveznici: Obrazac 6.1

 


[OPŠIRNIJE]



Dramska grupa naše škole pozvana na državni LiDraNo!
Sanja Sabljak / datum: 13. 4. 2024. 08:59

Početkom travnja objavljeni su rezultati odabira predloženih literarnih, dramskih i novinarskih radova za sudjelovanje na državnoj razini Smotre LiDraNo. Među njima se našla i Dramska grupa I. osnovne škole Bjelovar sa svojom dramsko-scenskom igrom „Bajka o ribaru i ribici“.

Članovi Dramske grupe: Dora Švenda, Filip Fijok, Kiara Popijač, Rafaela Sikra, Dominik Pranić, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj i Sabina Sitek užurbano se pripremaju za nastup na državnoj smotri, koja se održava od 22. do 24. travnja 2024. u Vinkovcima.

Čestitamo članovima Dramske grupe i njihovoj voditeljici Sanji Sabljak na ovom velikom uspjehu  i želimo im uspješan nastup i lijep provod u Vinkovcima!


[OPŠIRNIJE]



Školsko natjecanje „Sigurno u prometu“
Danica Barišić / datum: 12. 4. 2024. 19:17

Školska razina natjecanja „Sigurno u prometu“ održana je u četvrtak, 11. travnja 2024. Ovu prometno edukativnu akciju tradicionalno već dugi niz godina organizira Hrvatski autoklub zajedno s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za odgoj i obrazovanje (za učenike petih razreda). Cilj je da učenici dobiju temeljna znanja o prometnim propisima i sigurnosnim pravilima. Na natjecanju je sudjelovalo dvanaest učenika.

Pojedinačni rezultati za djevojčice su: 1. mjesto: Maria Prka,  2. mjesto: Tea Kirin, 3. mjesto: Lea Hegedić i 4. mjesto Lorena Perić.

Pojedinačni rezultati za dječake su: 1. mjesto: Matko Božić, 2. mjesto: Jakov Kovač, 3. mjesto: Luka Komljenović, 4. mjesto: Patrik Purkić, 5. mjesto: Aleksandar Žnidaršić, 6. mjesto: Dominik Polančec, 7. mjesto: Mislav Vidović i 8. mjesto: Nola Božić

Učenici su pokazali svoje znanje u teorijskom dijelu, odnosno online testu u poznavanju prometnih propisa i sigurnosnih pravila, te spretnost u vožnji bicikla na poligonu. Budući da ekipu na županijskoj razini čine 4 člana - dvije djevojčice i dva dječaka koji će se natjecati i pojedinačno i ekipno, našu školu će predstavljati učenici: Maria Prka, Tea Kirin, Matko Božić i Jakov Kovač.

Čestitamo učenicima i želimo im puno uspjeha na županijskoj razini natjecanja!

 

    

Učiteljica Tehničke kulture: Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



Radionica: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice
Danica Barišić / datum: 9. 4. 2024. 19:13

Učenice naše škole Marta Markešić, Nina Dukić, Valentina Perec, Sara Pleskalt, Nika Pranjić i Karla Rubil te njihova učiteljica Tehničke kulture Tatjana Kos, otputovale su u Krapje, selo graditeljske baštine, kako bi prisustvovale radionici: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice. Organizator radionice je bio Hrvatski fotosavez i Fotoklub Bjelovar (voditeljica programa: Zlata Medak i tajnik: Predrag Bosnar). Radionica je organizirana u razdoblju od 4.4. do 7.4.2024., a svrha je upoznavanje s ambijentom Lonjskog polja, selom graditeljske baštine i snimanje digitalnim  fotoaparatima.

U Krapju se cijela ekipa smjestila u drvenu kuću, posebne stare gradnje od hrastovine. Nakon dogovora o boravku i pravilima zajedničkog življenja u kući,  učenice su saznale kako je kuća građena, kakav je nekad bio boravak u njoj i kako su živjeli ljudi na selu. Pogledale su i kratki dokumentarni film o Lonjskom polju. Drugi dan preuzele su fotoaparate, dobile majice u živim bojama s logom Hrvatskog fotosaveza i krenule u Krapje đol – posebni rezervat ptica, gdje se gnijezdi žličarka i ostale ptice.

Program je bio sadržajno bogat i trajao je četiri dana. Bilo je dinamično. Radionice su obuhvaćale istraživački rad, fotografiranje, makrosnimanje, apliciranje na tekstilu i sudjelovanje u proslavi Dani parka prirode Lonjsko polje (6. travnja 2024. godine). Na proslavi su naše učenice uspješno asistirale u radionici za goste (aplikacije na tekstilu).

U Drenovom Boku učenice su fotografirale konje uz rijeku Savu.  Doživjele su netaknutu prirodu na rijeci Strug, vozeći se čamcem na solarni pogon. Promatrale su Mužilovčicu, tradicionalni način ispaše gdje konji, krave i svinje veći dio godine slobodno borave na pašnjacima. Razgledale su Čigoč, prvo europsko selo roda. „Trenutak djeteta koji je ušao u prirodu“ – Zlata Medak.

Uz sve ljepote koje su doživjele, poseban ugođaj pružio im je život u zajednici u drvenoj kući - zajedničko pripremanje doručka i večere, druženje i smijeh.. Ručak je bio organiziran izvan kuće, u restoranu (u Novskoj, Strugu  i Čigoču). Zadnju večer, učenice su ispekle palačinke koje su brzo nestale.

Od srca se zahvaljujemo Hrvatskom fotosavezu i Fotoklubu Bjelovaru, voditeljici Zlati Medak i tajniku Predragu Bosnaru, što su nam omogućili da doživimo ove prekrasne trenutke koje ćemo pamtiti cijeli život. Veselimo se suradnji i novim radionicama.

Rezultati radionice bit će prezentirani izložbom fotografija u školi.

O našim aktivnostima možete pročitati i na stranicama Hrvatskog fotosaveza - https://www.facebook.com/share/p/HNyAGS9tckuUNPS2/

 

Učiteljica Tehničke kulture: Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



Proljetni odmor učenika
Martina Supančić / datum: 25. 3. 2024. 12:23
Dragi učenici, poštovani roditelji!
Proljetni odmor učenika počinje u četvrtak, 28. ožujka 2024. i traje do petka, 5. travnja 2024., s tim da nastava počinje u ponedjeljak, 8. travnja 2024.
Svima želimo ugodne proljetne praznike te sretan i blagoslovljen Uskrs!

[OPŠIRNIJE]



POSJET ANSAMBLU LADO I MUZEJU ILUZIJA U ZAGREBU
Danica Barišić / datum: 23. 3. 2024. 09:56

Učenici dodatne nastave Likovne i Glazbene kulture u petak su posjetili Ansambl LADO i Muzej iluzija. Cilj terenske nastave usvajanje je dodatnih znanja i vještina iz glazbene i likovne kulture te razvijanje interesa prema različitim umjetničkim i etnografskim sadržajima.

„Školski sat s Ladom – Glazbena baština“ edukativni je projekt jedinog profesionalnog nacionalnog Ansambla u sklopu kojeg Orkestar Ansambla LADO učenicima prezentira bogata i različita hrvatska tradicijska glazbala i njihove nevjerojatne mogućnost kroz skladbe iz različitih hrvatskih regija. Orkestar Ansambla LADO prikazao je tradicijska glazbala i sastave kroz djela „Šokački sastanak“, „Drmeš“, „Gračansku polku“, „Zelinske mužikaše“ i dr.  LADO s posebnim senzibilitetom pristupa mladoj publici, budući da je upravo ona ključna u širenju i populariziranju tradicijske kulture na edukativan i zabavan način, jedinstvenim izvedbama.

  

U Muzeju iluzija učenici su uz stručno vodstvo vidjeli veliki broj eksponata te kroz zabavne i atraktivne varke naučili mnogo o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i znanosti te spoznali zašto oči vide stvari koje mozak ne razumije. Muzej je interaktivan tako da su učenici aktivno sudjelovati u razgledu eksponata i uz pomoć stručnog vodstva naučili kako fotografirati iluzije.

Na terensku nastavu putovali smo vlakom što je za dio učenika bio poseban doživljaj prvog putovanja vlakom u životu. Tijekom šetnje gradom učenici su upoznali mnoge kulturne znamenitosti poput Hrvatskog narodnog kazališta, Zdenca života kipara Ivana Meštrovića, Akademije dramskih umjetnosti, a posebno iznenađenje i doživljaj bilo je prošetati tunelom Grič.

učiteljice: Danica Barišić i Lorena Buršić-Lukić

 


[OPŠIRNIJE]



66. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske – županijska razina
Danica Barišić / datum: 21. 3. 2024. 20:29

U srijedu, 20. ožujka 2024. godine održano je 66. natjecanje mladih tehničara – županijska razina natjecanja.

5 učenika naše škole natjecalo se u 5 kategorija i ostvarilo odlične rezultate.

Robotika

1. mjesto osvojio je Marin Bakić, 6.a, mentor: Goran Jarčov

Robotsko spašavanje žrtve

3. mjesto osvojio je Josip Koprek, 8.b, mentor: Goran Jarčov

Fotografija

3. mjesto osvojio je Karlo Cibolka, 5.c, mentor: Goran Jarčov

Graditeljstvo

2. mjesto osvojila ja Valentina Perec, 6.c; mentor: Tatjana Kos

Maketarstvo i modelarstvo

6. mjesto osvojio je Patrik Purkić, 5.b; mentor: Tatjana Kos

Pohvaljujemo učenike za sav trud i aktivnosti, te im želimo puno uspjeha u svim budućim natjecanjima!

 

                                                                                 Učiteljica Tehničke kulture:

                                                                                                       Tatjana Kos


[OPŠIRNIJE]



U školi obilježen 21. ožujka - Svjetski dan poezije
Sanja Sabljak / datum: 21. 3. 2024. 17:59

Danas je u našoj školi prigodnim aktivnostima među učenicima predmetne nastave obilježen Svjetski dan poezije.

Učiteljice Hrvatskoga jezika pozvale su sve učenike da u školu donesu pjesmu nekog od poznatih domaćih i svjetskih pjesnika. Učenici su jedni drugima na satovima Hrvatskoga jezika čitali pjesme i opisivali čime su ih privukle, a potom je svaki učenik „svoju pjesmu“ zalijepio kamo god u školi je htio. Tako su zidovi hodnika naše škole postali oblijepljeni pjesmama – nadamo se da će ih učenici čitati i u danima koji slijede.

U 7. c razredu uz opisanu su aktivnost učenici čitali pjesme Rafaele Sikra -  njihove kolegice koja u slobodno vrijeme piše. Svaki je učenik dobio jednu njenu pjesmu, a nakon što su ih pročitali, ispričali su svoje dojmove i postavili Rafaeli pitanja koja su ih zanimala o njenom bavljenju poezijom. Saznali su da je Rafaela odmalena voljela slušati i čitati pjesme te da je naviku pisanja pjesama „pokupila“ od svog tate, koji također piše. Otkrili su kako se naš pozitivan odnos prema nekom pjesničkom tekstu zapravo događa zbog prepoznavanja – osjećamo da je emocija opisana u pjesmu slična nama i našim emocijama. Učenici su na kraju sata u školskom holu s ponosom izložili Rafaeline pjesme, a njen su angažman nagradili i spontanim pljeskom.

  

Zadovoljne smo što je na Svjetski dan poezije svaki učenik predmetne nastave pročitao barem jednu pjesmu – nadamo se da smo im današnjim, manje formalnim aktivnostima, uspjele još malo više otkriti prelijepi svijet poezije.

  

  

Učiteljice Hrvatskog jezika: Mirjana Ištef, Jasna Kalem, Valnea Krezo i Sanja Sabljak


[OPŠIRNIJE]



Pedagoška večer
Sanja Sabljak / datum: 27. 3. 2024. 06:51
 
U organizaciji školskog Tima za kvalitetu, održana je 6. ožujka 2024. u I. osnovnoj školi Bjelovar „Pedagoška večer“ – program podrške za prosvjetne djelatnike. Kako je tema susreta bila: „Koja je moja filozofija poučavanja - što je to što mi daje unutarnju motivaciju da nastavim kvalitetno poučavati“, okupljeni su na početku razmijenili mišljenja o navedenoj temi, a potom su uslijedila izlaganja koja zorno pokazuju rezultate rada vođenog unutarnjom motivacijom i uvjerenjima učitelja.
 
Učiteljice Biologije i Kemije, Maja Puc i Klaudija Aušperger, prikazale su svoje višegodišnje projekte kojima među djecom nastoje promicati interes za prirodne znanosti. Okupljeni su saznali kako su kolegice, osim u školi za svoje učenike, organizirale i vodile brojne radionice za djecu u vrtićima i dječjim knjižnicama. Organizirale su gostovanja programa udruga koje promiču znanost u našoj školi, radile s darovitima i uključivale i roditelje u aktivnosti s djecom.
Potom je učiteljica Razredne nastave Sanela Gavranović govorila o utjecaju koji je na njen rad imalo iskustvo uključivanja u Erasmus programe po kojima je naša škola poznata. Saznanja o načinima na koje se može s djecom raditi na suzbijanju nasilja, a koja je stekla na nedavnom stručnom usavršavanju u okviru Erasmus Akreditacije, podijelila je s kolegama. Čuli smo kako su uvidi u nove metode rada promijenili njen odnos prema radu i kako je iz tog iskustva iznikao razredni projekt u kojemu članovi obitelji učenika učestalo gostuju u razredu održavajući učenicima radionice različitih tema.
Učiteljice Hrvatskog jezika Mirjana Ištef i Sanja Sabljak na kraju su izlagale o iskustvu uključivanja učenika s teškoćama u dramski rad. Govorile su o tome kako dramski rad odgovara na potrebe takvih učenika, o otkrivanju talenata, specifičnim metodama rada i prilagodbama na koje učitelj mora biti spreman, o uspjesima i napretku koji su, zahvaljujući dramskom radu, njihovi učenici postigli te radostima koje im je taj rad donio.
Pedagoška je večer završila u ugodnom raspoloženju i uz zaključak kako je za obavljanje sve zahtjevnijeg učiteljskog posla zaista važno otkriti i pronaći što je to što nas u poslu pokreće i daje smisao našim naporima. Otkrili smo kako se naša uvjerenja i odnos prema životu snažno reflektiraju na naš rad, a dijeljenje iskustava i kolegijalna podrška da su u radu u školi ključni.
Nakon ovog pozitivnog iskustva, dogovoreno je kako će Tim za kvalitetu nastaviti s praksom organiziranja Pedagoških večeri.
Koordinatorica Pedagoške večeri: Sanja Sabljak

[OPŠIRNIJE]



Obilježavanje Tjedna mozga
Klaudija Aušperger / datum: 22. 3. 2024. 13:36

U periodu od 11. do 17. ožujka 2024. godine obilježili smo 23. Tjedan mozga. Mozak je organ koji određuje naše osjećaje, pamćenje, inteligenciju, kreativnost, misli  te općenito sve naše postupke.

U sklopu izvannastavne aktivnosti „RaSTEMo zdravo“ učenici su pod vodstvom učiteljice Klaudije Aušperger proveli aktivnosti koje treniraju mozak jer i mozak, kao i mišići, treba trenirati kako bi bio u dobroj formi. Neke od aktivnosti koje omogućavaju da naš mozak ostane zdrav su vježbe promatranja, rješavanje mozgalica, sudoka i zagonetki te slaganje puzzli. Učenici su proveli istraživanje mozgalica koje su dizajnirane kako bi potaknule mozak na rad. Kroz kreativne i izazovne zadatke, učenici su stekli uvid u kompleksnost i fascinantne mogućnosti ljudskog mozga.

Jedna od mozgalica glasi:

„Ne vidiš me, ali sam jak!

Kad ja prođem, dižem sve u zrak!“

 

Pokušajte ju i Vi riješiti te tako potaknite svoj mozak na istraživanje novih horizonata znanja i mogućnosti!

 


[OPŠIRNIJE]



EuDaMus 2024
Danica Barišić / datum: 18. 3. 2024. 12:41

EuDaMus – Europski dan glazbe u školi obilježava se 15. ožujka, a tema ovogodišnjeg obilježavanja toga dana bila je tradicijska glazba. Pjevački zbor naše škole, pod mentorstvom učiteljice Danice Barišić pridružio se ovom virtualnom događanju u kojem su sudjelovale mnogobrojne europske škole. U sklopu manifestacije prikazana je i virtualna izložba likovnih radova na temu „Jedinstveno i ujedinjeno u glazbi“ na kojoj su bili zastupljeni i likovni radovi učenika naše škole nastali pod mentorstvom učiteljice Lorene Buršić-Lukić.

Popis i nastupe svih sudionika možete pogledati na  karti EuDaMuS 2024 , a nastup naših učenika na ovoj POVEZNICI ili klikom na fotografiju.


[OPŠIRNIJE]



Dramska grupa naše škole gostovala u IV. osnovnoj školi
Sanja Sabljak / datum: 14. 3. 2024. 08:20

Uoči Svjetskog dana kazališta za djecu i mlade, koji se svake godine obilježava 20. ožujka, članovi Dramske grupe naše škole gostovali su 13. ožujka 2024.  u IV. osnovnoj školi Bjelovar.

Za sve učenike petih razreda izveli su dramsko-scensku igru „Bajka o ribaru i ribici“ s kojom su ove godine uspješno predstavili našu školu na Smotri LiDraNo. Svevremenska Puškinova bajka o posljedicama pohlepe i neupitne poslušnosti lektirno je djelo učenicima petih razreda IV. osnovne škole pa su učiteljice Hrvatskoga jezika Jelena Ivezić i Željka Kalabek za svoje učenike organizirale prikazivanje scenskog uprizorenja bajke.

Nastup je prošao u odličnom raspoloženju publike i mladih glumaca, a osim što su gledali predstavu, učenici su imali prilike razgovarati o razlici između filmske i kazališne glume, ponovili su pravila kazališnog bontona, iskazali svoje dojmove o predstavi i razgovarali o porukama bajke.

Članovi Dramske grupe uživali su u nastupu pa od srca zahvaljujemo našoj prijateljskoj gradskoj školi na gostoprimstvu!


[OPŠIRNIJE]



Uspješno održano natjecanje "Djevojčice u STEM-u" u sklopu eTwinning projekta „Djevojčice u STEM-u“
Maja Puc / datum: 11. 3. 2024. 17:39

U petak, na međunarodni dan žena, održano je natjecanje "Djevojčice u STEM-u" u sklopu eTwinning projekta koji potiče žensko sudjelovanje u znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici (STEM). Ovo natjecanje okupilo je dvije stotine ekipa iz osnovnih škola diljem Hrvatske. Četveročlane ekipe, sastavljene od dvije učenice sedmih i dvije učenice osmih razreda su sudjelovanjem u natjecanju imale priliku pokazati svoje znanje iz područja matematike, biologije, kemije i fizike.

Možemo se pohvaliti da su u ovom online natjecanju sudjelovale i dvije ekipe iz naše škole – Marta Markešić (8.B), Elena Rogulja (8.A), Ana Volf (7.A) i Katija Borovec (7.A) su bile članice prve ekipe, a članice druge ekipe su bile Gwendolyn Azra Cone (8.C), Ema Dizdarević (8.C), Elizabeth Aria Cone (7.D) i Eva Jambreković (7.D).

Učiteljice i mentorice Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc su prepoznale važnost ovog natjecanja u razvoju kritičkog razmišljanja, timskog rada, rješavanja problemskih zadataka te razumijevanja temeljnih principa STEM područja. Rano poticanje interesa za znanost je ključno za oblikovanje budućnosti, a ovakva natjecanja pružaju odličnu priliku za rast i razvoj mladih umova.

Ova inicijativa također slavi međunarodni dan žena, ističući doprinos žena u STEM području i potičući buduće generacije djevojčica da preuzmu aktivnu ulogu u znanstvenim disciplinama. Učenice su pokazale iznimno znanje i entuzijazam, ističući važnost raznolikosti u STEM-u.

Ponosno ističemo postignuća ekipa naših djevojaka – prva ekipa naše škole je osvojila 35. mjesto, a druga ekipa je zauzela 140. mjesto od ukupno 200 ekipa koje su sudjelovale. Ova postignuća svjedoče o iznimnom trudu, predanosti i talentu naših budućih mladih znanstvenica.

Čestitamo svim sudionicama na iznimnim postignućima te se nadamo da će njihov entuzijazam i znanje biti inspiracija budućim generacijama djevojčica koje sanjaju o karijeri u STEM području.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Županijsko natjecanje iz kemije
Klaudija Aušperger / datum: 11. 3. 2024. 12:03

Županijsko natjecanje iz predmeta kemije održano je 7. ožujka 2024. godine u III. osnovnoj školi Bjelovar nakon uspješno provedene školske razine natjecanja. Naše školske predstavnice, Ema Dizdarević, Gwendolyn Azra Cone i Ana Volf, imale su priliku pokazati svoje znanje u natjecanju.

Ema Dizdarević je u kategoriji osmaša osvojila 3. mjesto, a Gwendolyn Azra Cone 9. mjesto dok je Ana Volf u kategoriji sedmaša osvojila 7. mjesto.

Ovim postignućima ponosni smo na sve naše natjecateljice koje su se istaknule na ovom natjecanju. Svojim zalaganjem, strašću i trudom, Ema, Gwen i Ana su postale primjeri uspješnosti i predanosti. Iza njih je mnogo trenutaka provedenih u učenju i proučavanju, kao i podrške i poticaja koje su primile od svojih školskih kolega i  učiteljice.

Nadam se da će ovakva natjecanja i dalje poticati naše učenike na razvoj svojih talenata iz područja kemije te da će se njihovi uspjesi nastaviti i na budućim natjecanja.

Ema, Gwen i Ana, čestitamo vam!

Hvala vam što ste nas ponosno predstavljale svoju I. osnovnu školu Bjelovar na županijskom natjecanju iz kemije!

 


[OPŠIRNIJE]



Međunarodni dan žena
Danica Barišić / datum: 7. 3. 2024. 15:46

Međunarodni dan žena dan je kada se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća žena. Prvi Dan žena obilježen je još početkom 20. stoljeća u SAD-u. Inicijativom Ujedinjenih naroda 1977. godine, 8. ožujak proglašen je službenim UN-ovim praznikom za ženska prava i svjetski mir te se otada Međunarodni dan žena obilježava svake godine. 

Tom su prigodom učenica 7. c razreda Tena Blažeković, knjižničarka naše škole Danica Popilovski Topalović i učiteljica Glazbene kulture Danica Barišić priredile izložbu kojom su podsjetile na mnoge značajne žene koje nas predstavljaju u svijetu te uspješne žene u „muškim“ zanimanjima s naglaskom na izuzetno uspješne Bjelovarčanke. Prošlogodišnja anketa provedena među učenicima osmih razreda pokazala je kako i mlade generacije još uvijek dijele zanimanja na tradicionalno muška ili ženska. Iako su žene i muškarci po svim zakonima jednaki, mnoga istraživanja pokazuju da tako nije i u praksi. Kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj, potrebno je još mnogo učenja i razvijanja svijesti o jednakosti i ravnopravnosti žena.

          

         

         


[OPŠIRNIJE]



Županijsko natjecanje iz biologije
Maja Puc / datum: 6. 3. 2024. 13:52

U četvrtak, 29. veljače 2024. je održano županijsko natjecanje iz biologije u Osnovnoj školi „Ivana Nepomuka Jemeršića“ u Grubišnom polju. Natjecanju je prisustvovalo i sedam učenika naše škole – Katija Borovec, Katja Tuka, Elizabeth Aria Cone, Vedran Đurin, Elena Rogulja, Gwendolyn Azra Cone i Marta Markešić.

U kategoriji učenika sedmih razreda Katija Borovec je osvojila četvrto, Katja Tuka šesto, a Elizabeth Aria Cone osmo mjesto.

U kategoriji učenika osmih razreda Marta Markešić je osvojila prvo, Elena Rogulja treće, Gwendolyn Azra Cone četvrto, a Vedran Đurin deseto mjesto.

Pohvaljujemo sve naše učenice i učenike koji su sudjelovali na županijskom natjecanju iz biologije na uloženom trudu i radu te im čestitamo na postignutom uspjehu. Vi ste ponos naše škole.

Učiteljice: Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Pedagoška večer u I. OŠ Bjelovar
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 08:34
Poštovane kolegice i kolege učitelji i stručni suradnici,
pozivamo vas na Pedagošku večer, koja će se održati 6. ožujka 2024. s početkom u 17.00 u zbornici matične škole.
Pedagoška večer program je kojim Tim za kvalitetu učiteljima želi među kolegama otvoriti prostor za izmjenu dobrih iskustava, dijeljenje izazova i radosti u poslovnom okruženju i druženje u opuštenoj atmosferi.
Na ovoj Pedagoškoj večeri govorit će Klaudija Aušperger i Maja Puc o projektima i aktivnostima koje provode u svrhu promocije prirodnih znanosti;
Sanela Gavranović podijelit će sadržaj pedagoških radionica s temom sprječavanja nasilja, koje je naučila na stručnom usavršavanju u okviru Erasmus + projekta / akreditacije na otoku Kreti;
Mirjana Ištef i Sanja Sabljak prezentirat će svoja iskustva o uključivanju učenika s teškoćama u dramski rad.
Koordinatorica programa: Sanja Sabljak
Druženje je otvoreno i za prijatelje iz drugih škola. S radošću vas očekujemo!

[OPŠIRNIJE]



Prva mobilnost učenika sudionika Erasmus+ Akreditacije u Estoniji
Helena Gustović Ljubić / datum: 4. 3. 2024. 12:35

Učenici naše škole Marta Markešić, Nina Dukić, Izak Madunović, Pia Nemčević, Ida Miklečić i Katja Tuka te njihove učiteljice engleskog jezika Helena Gustović Ljubić i Petra Turković sudjelovali su u prvoj mobilnosti u sklopu Erasmus+ Akreditacije u estonskom gradu Tartuu.

Mobilnost se odvijala u razdoblju od  18. – 24. 2. 2024., a svrha posjeta partnerskoj školi „Tartu Aleksander Puškini Kool“  bila je utjecati na povećanje tolerancije prema drugima i drugačijima, prihvaćanje i podizanje svijesti i empatije prema osobama s poteškoćama te prevencija vršnjačkog nasilja.

DAN 1

Prvi dan projektnog sastanka započeo je u školi Tartu Aleksander Puškini Kool“. Ravnateljica škole poželjela je srdačnu dobrodošlicu učenicima sa Sicilije, iz Njemačke, Portugala i Hrvatske nakon čega su slijedile igre upoznavanja, prezentacije zemalja i kviz u međunarodnim timovima. Odmor smo proveli na svježem zraku i ugodnih -7 C, a ručak u toploj kantini škole kušajući autohtona estonska jela. Sljedeća aktivnost bila je izrada i izbor loga projekta. Većinom glasova, logo koji će predstavljati naš projekt bio je onaj koji su osmislili naši prijatelji iz Italije. Dan smo završili još jednom radionicom kojom smo prezentirali inkluziju učenika s poteškoćama u Hrvatskoj i sportskim igrama.

DAN 2

Drugi dan bio je rezerviran za posjet stambenoj zajednici osoba s intelektualnim poteškoćama „Maarja Küla“. S korisnicima stambene zajednice proveli smo ugodno prijepodne igrajući društvene igre i pripremajući čaj, kavu i deserte koji su nam, uz nova poznanstva, zagrijali srce i dušu. Ovaj susret pomogao nam je u shvaćanju i prihvaćanju osoba s poteškoćama te potaknuo na razmišljanje o tome koliko smo doista slični u svojoj različitosti s drugima. Nakon ručka u školi, upoznali smo grad našeg domaćina, Tartu, koji je proglašen Europskom prijestolnicom kulture za 2024. god., a zatim smo posjetili  Znanstveni centar „AHHAA“ - najveći znanstveni centar u baltičkim državama koji promiče znanost i tehnologiju korištenjem interaktivnih izložaka.

DAN 3

Treći dan proveli smo u glavnom gradu Tallinnu. Razgledavali smo Stari grad koji je upisan na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi 1997. godine, a vodič, zaljubljenik u svoj rodni grad, opisao nam je svaki kutak tog bajkovitog mjesta. Naši domaćini pokazali su nam i muzej Proto u kojem smo se zabavili i uz pomoć simulacija virtualne stvarnosti i ostalih modernih tehnologija upoznali prošlost i povijesne izume.

DAN 4

Posjet Sveučilišnom muzeju Tartua bio je rezerviran za četvrtak. Tijekom boravka na Sveučilištu saznali smo da je 2022. godine na njemu studiralo četvero studenata iz Hrvatske, posjetili smo zvjezdarnicu i Institut za genetiku te na satu sa „Ludim znanstvenikom“ proučavali svoj DNA. Po povratku u školu, sudjelovali smo u izradi murala koji će neko vrijeme svjedočiti o susretu vršnjaka iz različitih dijelova Europe i dojmovima koji je ovaj susret ostavio na nas te veselim karaokama tijekom kojih smo imali prilike čuti estonske hitove u izvedbi učitelja i učenika škole, ali i prezentirati naše.

DAN 5

Posljednji dan, petak, proveden je u promišljanju o naučenom te izradi i prezentaciji postera koji je služio za evaluaciju susreta i projekta. Nakon priredbe povodom nadolazećeg Dana neovisnosti, zahvalili smo se domaćinima na gostoprimstvu i pozdravili se s njima.

Tijekom boravka u Estoniji učenici su bili smješteni u obiteljima svojih vršnjaka te su tako imali prilike upoznati njihov način života i kulturu iz prve ruke. U stalnoj komunikaciji s vršnjacima iz drugih partnerskih zemalja, koristili su engleski jezik i razvijali komunikacijske kompetencije. Ova mobilnost bila je prilika i za pomicanje vlastitih granica, učenje o drugima, ali i o sebi. Učenici i učitelji će usvojena znanja i vještine iskoristiti za poticanje pozitivnih promjena u svojoj školi i okruženju, a prijateljstva ostvarena na ovom međunarodnom projektu čuvat će kao neprocjenjivu vrijednost i poticaj za daljnji osobni rast i napredak.

 

[OPŠIRNIJE]



Poziv na županijsku razinu natjecanje iz znanja Biologije
Maja Puc / datum: 2. 2. 2024. 13:11

Nakon održane školske razine natjecanja iz biologije u srijedu 24. siječnja 2024. na kojem je sudjelovalo 9 učenika sedmih i 7 učenika osmih razreda, na županijsku razinu natjecanja je pozvano čak sedmero učenika naše škole – Katja Tuka (7.C), Elizabeth Aria Cone (7.D), Katija Borovec (7.A), Gwendolyn Azra Cone (8.C), Vedran Đurin (8.A), Elena Rogulja (8.A) i Marta Markešić (8.B).

        

Pohvaljujemo sve učenice i učenike koji su sudjelovali u školskom natjecanju za uloženi trud i ostvarene rezultate i čestitamo pozvanim učenicima na županijsku razinu natjecanja.

Učiteljice: Ivana Banjeglav i Maja Puc


[OPŠIRNIJE]



Prvi blic - gošća učiteljica Kornelija Pinter
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 15:21
Nova epizoda Prvog blica s našom učiteljicom njemačkog jezika, jedinstvenom Kornelijom Pinter, je tu!
Uživajte u otkrivanju neobičnih sitnica o ovoj zanimljivoj i kreativnoj osobi, koja je u jednom periodu života živjela na otoku Cresu i brinula se o bjeloglavim supovima.
 
Klikom na fotografiju pogledajte video!
 

[OPŠIRNIJE]



Ostvaraji naših učenika predloženi za državni Lidrano
Martina Supančić / datum: 5. 3. 2024. 08:27
Na jučer održanom županijskom Lidranu u OŠ Garešnica četiri su ostvaraja naših učenika predložena za državnu smotru.
To su: literarni rad učenika Karla Vereša (mentorica Valnea Krezo), novinarski rad učenice Marte Berić (mentorica Sanja Sabljak), novinarski rad učenice Antonije Kostenjak (mentorica Sanja Sabljak) i dramsko-scenska igra Bajka o ribaru i ribici - učenici: Dora Švenda, Filip Fijok, Kiara Popijač, Rafaela Sikra, Dominik Pranić, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj i Sabina Sitek (mentorica Sanja Sabljak).
Čestitamo našim vrijednim učenicima i njihovim mentoricama!

[OPŠIRNIJE]



Naši učenici uspješno nastupili na međuopćinskoj razini Smotre LiDraNo
Sanja Sabljak / datum: 12. 2. 2024. 09:36

Nakon što je na nedavno održanoj školskoj razini LiDraNa u našoj školi sudjelovalo  pedesetak učenika, naši su se odabrani predstavnici s  međuopćinske razine, održane 8. veljače, iz Rovišća vratili zadovoljni postignutim uspjehom.

Među literarnim radovima na županijsku se razinu LiDraNa plasiralo se troje učenika: Matej Gogić i Nika Pranjić – mentorice Mirjane Ištef i Karlo Vereš – mentorice Valnee Krezo. Posebnu pohvalu Prosudbenog povjerenstva za literarni izraz dobio je i literarni rad Davida Sabolovića, mentorice Mirjane Ištef.

U novinarskom stvaralaštvu, svojim su se intervjuima na višu razinu plasirale učenice: Marta Berić i Antonia Kostenjak - objema je mentorica Sanja Sabljak.

Kao i uvijek, posebno je napeto bilo u kategoriji samostalnih scenskih nastupa, gdje je Prosudbeno povjerenstvo među četrnaest nastupa biralo tri za višu razinu. Premda su svi naši predstavnici u ovoj kategoriji: Klara Škalički (mentorica: Sanja Sabljak), Pavle Galić i Filip Crnić (obojici je mentorica Mirjana Ištef) i Rafaela Sikra (mentorica Sanja Sabljak)imali izvrsne nastupe, za višu je razinu izabran monolog učenice Rafaele Sikra.

Među skupnim scenskim nastupima, među tri odabrana rada našla su se dva iz naše škole. Prva je dramsko-scenska igra „Bajka o ribaru i ribici“, a druga lutkarsko-scenka igra „bakausumi@com.“ Pohvale za svoj rad nakon izvrsno prihvaćenih nastupa primili su učenici: Dora Švenda, Filip Fijok, Dominik Pranić, Rafaela Sikra, Kiara Popijač, Klara Škalički, Eva Korlin, Lucija Mikulandra, Lena Kegalj, Sabina Sitek – članovi Dramske grupe i Anđelina Šarić, Mia Pop, Dora Malčić, Lucija Mikulandra, Luka Komljenović i Andrej Tomić – članovi Lutkarske grupe i njihove voditeljice Sanja Sabljak i Nevenka Hrga.

Tako se na kraju pokazalo da učenici I. osnovne škole Bjelovar na ovogodišnjem LiDraNu nisu bili zastupljeni samo najvećim brojem sudionika, već i najvećim brojem onih koji su izabrani za sudjelovanje na županijskoj razini.

Takav nas uspjeh izuzetno raduje, ali još više veseli što se toliko učenika u našoj školi zanima za pisanje i glumu – velika je radost raditi s djecom koja otkrivaju svoje talente i prelaze granice onoga što su mislili da mogu.

Sretno svima dalje!

Voditeljica ŠSV-a Hrvatskog jezika i kulturno-umjetničke skupine nastavnih predmeta: Sanja Sabljak, prof. savjetnik


[OPŠIRNIJE]



RSS


preskoči na navigaciju