Nagrađeni literarni radovi naših učenika iz češkog jezika i kulture
Autor: Tatjana Landsman, 14. 6. 2013.

Savez Čeha nagradio je literarne radove učenika Tine Malogorski(2.a) i Ivana Kudeljnjaka(4.a)

Češki jezik i kultura

Nagrade Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj

Učenici naše škole sudjelovali su na literarnom natječaju Naše jaro u organizaciji Saveza Čeha RH za sve učenike koji pohađaju nastavu na češkom jeziku.

U kategoriji modela C nagrađeno je dvoje učenika naše škole: Tina Malogorski iz 2.a za rad Praznici u dvorcu i Ivan Kudeljnjak iz 4.a za rad Plodovi sreće.

12. lipnja 2013.godine u prostorijama Saveza Čeha u Daruvaru upriličena je  svečanost na kojoj su učenicima i mentorima dodijeljene  knjige za nagradu.

Savez Čeha prati i nagrađuje uspjehe učenika koji sudjeluju na županijskim, regionalnim i državnim natjecanjima. Nagrade za  postignute izvrsne rezultate dobili su Lovro Brzović iz 7.c (matematika, tehnička kultura i informatika) i Renato Srdić iz 8.d (informatika i Lidrano), a priznanja su dobili i njihovi mentori: Marijanka Kapac, Tatjana Bednaić, Goran Jarčov i Željka Šunjić.

Čestitamo učenicima i njihovim mentorima!

Pročitajte nagrađeni rad učenika Ivana Kudeljnjaka iz 4.a razreda.

Plodovi sreće

Živio jednom jedan veliki kralj. Imao je dvorac u jednom gradu u sjevernoj Češkoj. Zvao se Ludvig Skacel V. Imao je lijepi, veliki vrt. U vrtu je rasla prekrasna, čarobna voćka. Kralj ju je jako volio. Zlatne plodove voćke dijelio je sa stanovnicima kraljevstva. Ljeti bi plodovi zorili na suncu. Kralj je uvijek bio zdrav i dobro raspoložen. Prošlo je nekoliko godina i voćka je počela stariti. Došla je strašna, ledena, duga zima. Voćka se smrznula i počela sušiti. Sa sušenjem voćke dobro raspoloženje, zdravlje i radost polako su nestajali iz kraljevstva. Konačno voćka je umrla. Došlo je proljeće i sva su stabla procvjetala, sva osim stare uvenule voćke. Kralja je to jako rastužilo i naredio je vrtlaru da je posiječe. Čim je to izustio, kralj se razbolio. U kraljevstvu nije bilo liječnika koji bi mu mogao povratiti snagu. Vrtlar je s velikim žaljenjem posjekao voćku. Sjetio se svih njenih krasnih plodova koje je kralj dijelio sa stanovnicima kraljevstva. U trenutku kad je zamahnuo sjekirom činilo mu se da će mu puknuti srce. Od tada je prošlo par mjeseci, a kralju je bilo sve gore i gore. Svaki je dan ležao u krevetu. Jednog jesenskog jutra kralj je umro. Trebalo je proglasiti novog kralja. Te je jeseni u kraljevstvo došao jedan siromašni mladić imena Vaclav. Jedino bogatstvo koje je sa sobom donio bila je sadnica mlade voćke. Posadio ju je u kraljevskom vrtu. Iz mlade sadnice izrasla je upravo onakva biljka koja je nekad postojala u kraljevstvu i bez koje je vladala tuga i žalost. Njezini su plodovi već slijedećeg proljeća kraljevstvu vratili zajedništvo, veselje i radost, a mladi Vaclav okrunjen je za kralja.

Plody štěstí

Žil jednou jeden král. Měl zámek v jednom městě na severu Čech. Jmenoval se Ludvík Skácel V. Měl krásnou, velkou zahradu. Na zahradě rostl krásný, kouzelný ovocný strom. Král ho měl moc rád. O zlaté plody se vždy rozdělil s obyvateli svého království. V létě ovoce dozrálo na slunci. Král byl vždy zdravý a měl dobrou náladu. Uplynulo několik let a ovocný strom začal stárnout. Přišla hrozná, studená, dlouhá zima. Ovocný strom zmrzl a začal schnout. Jak strom usíchal, tak pomalu dobrá nálada, zdraví a radost mizely z království. Nakonec ovocný strom zemřel. Krále to zarmoutilo a příkazal zahradníkovi, aby strom skácel. Jak to řekl, král onemocněl. Žádný lékař v celém království ho nemohl vyléčit. Zahradník se smutkem ovocný strom skácel. Vzpomněl si na krásné plody, které král rozdělil obyvatelům. Když zvedl sekeru, myslel si, že se mu srdce rozpukne. Uplynulo několík měsíců a králi bylo každým dnem hůř. Každý den ležel v posteli. Jednoho rána na podzim, král zemřel. Museli zvolit nového krále. Tehdy do království přišel chudý mladík, jmenoval se Václav. Jediné bohatství, které měl sebou byl mladý ovocný strom. Posázel ho do královské zahrady. Z něho vyrostl strom právě takový jaký kdysi rostl v království a bez kterého tam bylo smutno. Už příštího jara jeho plody přinesly do království svornost, veselou náladu a radost. Mladý Václav byl korunován za nového krále.

Nagrađeni literarni radovi naših učenika iz češkog jezika i kulture
Autor: Tatjana Landsman, 14. 6. 2013.

Češki jezik i kultura

Nagrade Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj

Čestitamo učenicima i njihovim mentorima!

Pročitajte nagrađeni rad učenika Ivana Kudeljnjaka iz 4.a razreda.

Plodovi sreće

Plody štěstí