Bez čega ne mogu zamisliti Uskrs? Bez čeho si nedovedete představit Velikonoce?
Autor: Tatjana Landsman, 2. 4. 2013.

Učenici češkog jezika i kulture razgovarali su s novinarkom češkog dječjeg časopisa.

Bez čega ne mogu zamisliti Uskrs? Bez čeho si nedovedete představit Velikonoce?

Bilo je to jedno od pitanja koja je novinarka češkog dječjeg mjesečnika Dětský koutek postavila učenicima koji pohađaju nastavu češkog jezika i kulture u našoj školi.

Na naslovnici tog časopisa za mjesec ožujak bila je učenica 2.b razreda Patricija Špoljarić, uz koju su neki neizostavni simboli Uskrsa u Češkoj: kraslice (pisanice), pomlázka (spletene šibe vrbe) kojom mladići na uskršnji ponedjeljak pomlađuju (šibaju) djevojke i žene kako bi cijele godine bile zdrave i vesele, a one ih za to daruju pisanicama te řehtačka (čegrtaljka). Unutar časopisa na dvije stranice je fotografija i tekstovi u kojima su učenici pisali zašto vole Uskrs, bez čega ga ne mogu zamisliti te koje običaje i tradicije njeguju u krugu svoje obitelji. Svi, naravno, bojaju jaja i jedu šunku.

Od novinarke smo doznali razlike između Uskrsa u Hrvatskoj i Češkoj. Najviše nas je iznenadilo to da se u Češkoj ne jede šunka, nego mesna štruca, obavezan je beránek (janje, osim mesnog i kolač koji se peče u formici u obliku janjeta).

Evo što su neki naši učenici napisali:

Majda: „O Velikonocích hledám vejce. Barvím vejce a lepím na ně obrázky. – Na Uskrs tražim jaja. Bojam jaja i lijepim na njih sličice“.

Marko: „Mám rád Velikonoce, protože se všichni sejdeme, barvíme vejce a jíme šunku. - Volim Uskrs jer se tada svi okupimo, bojamo jaja i jedemo šunku“.

Tina: „Velikonoce mám ráda, s babičkou půjdu do kostela. - Volim Uskrs, tada idem s bakom u crkvu“.

Hana: „Velikonoce mám ráda protože barvíme vejce, já je zdobím obrázky. - Volim Uskrs jer tada bojamo jaja, a ja lijepim naljepnice“.

Patricija: „O Velikonocích chodíme do kostela. Já zpívám ve sboru. - Na Uskrs idemo u crkvu. Ja pjevam u zboru“.

Lenka: „Celý dům zdobíme květinami a barvíme vejce, jíme šunku, cibuli a jiná jídla. Babička na vesnici zdobí vejce voskem. - Cijelu kuću ukrašavamo cvijećem i bojamo jaja, jedemo šunku, luk i druga jela. Baka koja živi na selu ukrašava jaja voskom“.

Hana: „Barvím vejce ve vodě s červenou barvou. Nerada jím šunku, ale vejce a francouzský salát ano. - Bojam jaja u vodi s crvenom bojom. Ne volim šunku, ali volim jaja i francusku salatu“.

učiteljica češkog jezika i kulture Marina Kolaček- Novosel

Pogledajte našu Foto-galeriju!

Bez čega ne mogu zamisliti Uskrs? Bez čeho si nedovedete představit Velikonoce?
Autor: Tatjana Landsman, 2. 4. 2013.

Bez čega ne mogu zamisliti Uskrs? Bez čeho si nedovedete představit Velikonoce?

Evo što su neki naši učenici napisali:

učiteljica češkog jezika i kulture Marina Kolaček- Novosel

Pogledajte našu Foto-galeriju!