« Ožujak 2024 »

Tomaška cesta
Autor: Tatjana Landsman, 21. 3. 2013.

Već treću godinu zaredom učenici prvih razreda matične škole  pozdravljaju  dolazak proljeća u Područnoj školi Tomaš.

Terenska nastava „Tomaška cesta“

Učenici 1.a i 1.b razreda MŠ pozdravili su proljeće u Tomašu.

Već treću godinu učenici prvih razreda naše škole posjećuju PŠ Tomaš u okviru terenske nastave pod nazivom „Tomaška cesta“.

Učenici iz MŠ prvo su obišli poljoprivredno gospodarstvo obitelji Antolović. Ljubazni domaćin im je pokazao pune nastambe krava, bikova, svinja, peradi i zečeva. Učenicima su najzanimljivije bile zečice za zečićima.

Na putu do škole posjetili su i crkvu sv.Tome apostola. Tu su vidjeli raskošne barokne oltare i čuli kratku povijest crkve.

Sama škola je priča za sebe. Učiteljica Jelica Milovac ispričala je učenicima da je tu sniman film" Vlak u snijegu". U hodniku je i sada drveno računalo, stara ploča i globus iz filma. Tu su i fotografije malih glumaca: Ljubana, Drage, Pere i drugih.

Bilo je zanimljivo kada su mali Tomašani u narodnim nošnjama započeli pjesmu" Himna zadrugara", a gosti prihvatili i zajedno završili.

Poslije druženja u učionici slijedilo je iznenađenje. U teglama s cvijećem u hodnicima škole bile su skrivene pisanice. Učenici su se u tren oka rastrčali i pozorno zavirivali u svaki kutak. Uskoro je svatko u ruci držao svoju pisanicu.

I na kraju, kakav bi to bio pozdrav proljeću ako se ne bi malo i poigrali. Tobogan, klackalice, vrtuljak i ljuljačke za tren su bili osvojeni. Dječja radost i veselje odjekivali su selom u kojem je posljednjih godina sve manje i manje djece.

Sljedeće godine proljeće u Tomašu pozdravit će neki drugi prvašići. Neka im je lijep i sunčan dan kao što je bio i danas.

učiteljica PŠ Tomaš

Jelica Milovac

Tomaška cesta
Autor: Tatjana Landsman, 21. 3. 2013.

Terenska nastava „Tomaška cesta“

Učenici 1.a i 1.b razreda MŠ pozdravili su proljeće u Tomašu.

učiteljica PŠ Tomaš

Jelica Milovac