Nezaboravno zimovanje u Dvorcu Stara Sušica učenika Prve osnovne škole Bjelovar
Autor: Renata Horžić, 10. 1. 2013.

Zimovanje učenika Prve osnovne škole Bjelovar s voditeljicom Renatom Staneković, učiteljicom Područne škole Nove Plavnice koje je organizirano u dvorcu Stara Sušica u Gorskom Kotaru 2. 3. i 4. siječnja 2013. godine ostat će svima dugo u pamćenju.

Iako su školski praznici bili bez snijega, tridesetišest učenika Prve osnovne škole Bjelovar i još nekolicina učenika drugih gradskih škola u pratnji nekoliko odraslih voditelja i roditelja ipak su uživali u zimskim radostima u Gorskom Kotaru. Tri su dana bili smješteni u dječjem odmaralištu Dvorac Stara Sušica odakle su autobusom odlazili na snježne padine obližnjeg Begovog Razdolja, najvišeg naseljenog mjesta u Hrvatskoj smještenog na 1078 metara nadmorske visine zapadnog dijela Bjelolasice. Voditeljica zimovanja Renata Staneković, učiteljica Područne škole u Novim Plavnicama organizirala je na zimovanju ne samo zanimljive igre i zabavu na snijegu nego i upoznavanje s prirodnim ljepotama i kulturno-turističkim vrijednostima Gorskog Kotara. Tako su već prvoga dana na putu prema odredištu zimovanja upoznali Karlovac i sve četiri karlovačke rijeke, Koranu, Mrežnicu, Dobru i Kupu, dvorac Frankopana u Severinu na Kupi iz 16. stoljeća smještenom na vrhu kanjona rijeke Kupe koja je u ovom dijelu granica između Hrvatske i Slovenije te su prije dolaska u Dvorac Stara Sušica prošetali kanjonom Kamačnik nadomak slikovitog gorskokotarskog mjesta Vrbovsko. Kamačnik je slikoviti kanjon istoimene rječice u šumovitom masivu Velike Kapele koja se 3 km nakon izvora ulijeva u rijeku Dobru, a na svom ušću Kamačnik stvara uzak stjenovit prolaz pokraj kojega su se svi putnici na zimovanje rado slikali.   Prve večeri u dvorcu je organizirana repriza dočeka Nove godine uz zabavne igre i ples dok se nije padalo s nogu. Domaćini su pripremili tortu kojom su učenici čestitali svojoj voditeljici Renati rođendan i nakon toga je u slast svi zajedno pojeli.
Drugoga dana osim sanjkanja u Begovom Razdolju i fantastičnih palačinki, sladoleda i voćnih kupova u odmorištu pokraj sanjkališta, prošetali su svi Delnicama i razgledali gradski park u kojem delnički šumari uzgajaju srne i jelene, ali nisu mogli odoljeti izazovu klizanja na ledu u gradskom klizalištu gdje je polovica učenika pokušalo klizati i  za desetak minuta pokazalo da se brzo može učiti i tako podsjetili koliko jedno klizalište nedostaje i gradu Bjelovaru. Na kraju drugog dana na putu u dvorac Stara Sušica izletnici su posjetili špilju Vrelo u Fužinama koja je otkrivena slučajno pedesetih godina prošloga stoljeća kod izgradnje akumulacijskog jezera Bajer. Starost joj se procjenjuje na 3,5 do 4 milijuna godina. Iako je dugačka samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata špiljskim ukrasima. Zbog svojih ljepota često je nazivaju i "Postojna u malom". Osobitu vrijednost i atraktivnost špilji daju prekrasan gorski izvor, jezero i ponor. Večer drugog dana zimovanja mnogima će također ostati u pamćenju zbog zanimljivog večernjeg programa pod nazivom „Talent-shaw“ u kojem je sudjelovala većina malih gostiju iz Bjelovara.
I posljednjeg dana zimovanja nisu se štedjele sanjke i plastični podmetači, a ni stražnjice. Organizirana su natjecanja u brzinskom spuštanju niz snježnu padinu pojedinačno i grupno, te penjanju na vrh padine. A nakon toga povratak, pomalo u tuzi što se ostavlja bijeli snijeg, a pomalo u veselju što se ide kući. I povratak je međutim iskorišten da se nešto vidi i nauči. U Skradu je put nakratko prekinut da bi se prošetalo kroz šumoviti predio do Zelenog vira. Područje Zelenog vira proglašeno je posebnim geomorfološkim rezervatom 1962. godine. Nalazi se na 345 metra nadmorske visine. Samo mjesto Zeleni vir zapravo je snažan izvor u dnu plitke špilje, podno 70-ak metara visoke, živopisne slojevite stijene niz koju se, kao kakva bijela zavjesa, ruši potok obasipajući ulaz tisućama kapljica. Zeleni je vir dobio ime po zelenkastoj boji vode jezerca, koje nastaje u špilji. I onda na kraju upoznavanja s ovim dijelom Hrvatske posjet Lukovdolu, poznatom po najvećoj pjesničkoj manifestaciji u Hrvatskoj, „Goranovo proljeće“ u kojem se nalazi rodna kuća i muzej jednog od najpoznatijih hrvatskih pjesnika Ivana Gorana Kovačića. Tko nije čuo za njegovu poemu „Jama“, prevedenu na mnoge strane jezike, a svi su naši mali i veliki putnici imali priliku razgledati njegovu rodnu kuću, mjesto gdje je živio i radio i stvari kojima se služio. Kada se zbroje sva mjesta i svi događaji u tri izletnička dana gotovo je nevjerojatno da se to moglo smjestiti u tako kratko vrijeme. Zbog toga se na kraju može konstatirati da je bilo poučno, korisno i zabavno, a što se pamćenja tiče – nezaboravno zimovanje. Nisu bile neobične riječi rastanka – idemo opet s vama na zimovanje učiteljice!

Izvor: Tugomir Pemper

Nezaboravno zimovanje u Dvorcu Stara Sušica učenika Prve osnovne škole Bjelovar
Autor: Renata Horžić, 10. 1. 2013.

Izvor: Tugomir Pemper