Učenici odali počast poginulim braniteljima u Kusonjama
Autor: Tatjana Landsman, 13. 9. 2012.

Učenici naše škole sudjelovali na odavanju počasti hrvatskim braniteljima poginulima u Kusonjama

U subotu, 8. rujna 2012. trideset učenika 7. i 8. razreda naše škole pridružilo se skupu na kojem je u Kusonjama obilježena 21. godišnjica pogibije hrvatskih branitelja.

Evo što o događaju piše učenica 8.a  Karla Jurčec!

Kusonje su jedno od naselja grada Pakraca. Nalazi se u Požeško-slavonskoj županiji. Prije 21. godinu, odnosno 8. rujna 1991. godine, u Kusonjama je poginulo čak dvadeset  hrvatskih  branitelja koji su bili ubijeni u zasjedi, a poslije i izmasakrirani i pokopani u masovnu grobnicu. Tijela su im nađena tek 29. siječnja 1992. godine.                                                               Točno dvije godine poslije, u istom tom selu,  tijekom polaganja vijenaca u čast poginulim braniteljima,  poginulo je još troje hrvatskih branitelja iz Bjelovara kojima su bile postavljene nagazne mine.

U subotu, 8. rujna 2012. trideset učenika 7. i 8. razreda naše škole pridružilo se skupu na kojem je u Kusonjama obilježena 21. godišnjice pogibije hrvatskih branitelja. Zajedno s obiteljima stradalih, predstavnicima Grada, Županije i Vlade te ostalim građanima odali su počast poginulim braniteljima. S njima su išli i učitelji Saša Čurčić i Jasna Kalem. Učenici su sudjelovali u programu koji je obuhvaćao polaganje vijenaca na spomen-grobljima na  Boriku, u Velikom Trojstvo i Čazmi. Vijence su polagali i na Spomen-groblju Rakov Potok. Učenici su bili i na Mimohodu istine do kapelice Male Gospe u Kusonjama. Kada su stigli do kapelice, održan je govor i polaganje vijenaca pred kapelicom. Mogla su se čuti  imena poginulih hrvatskih branitelja. Govor su održali izaslanici Vlade, koji su pružili potporu obiteljima poginulih branitelja. Uz polaganje vijenaca, palile su se i svijeće.

Predstavnici naše škole također su zapalili svijeće kako bi poginulim braniteljima odali počast i pokazali da suosjećamo s njihovim obiteljima. Prije početka mise zadušnice, mješoviti pjevački zbor HORKUD-a  „Golub“ otpjevao je našu himnu, što je na tome mjestu bilo posebno dojmljivo. Održala se i minuta šutnje. Misu je predvodio požeški biskup.

Evo kakve su dojmove s ovog događaja iskazali predstavnici 8.a razreda:

„Ja vjerujem da je obiteljima poginulih hrvatskih branitelja jako teško i zato im trebamo pružiti podršku i odati počast poginulima. Lakše je kad znaš da u boli nisi sam. Mislim da se to nije trebalo dogoditi i da većina ljudi koji su bili ove subote 8. rujna u Kusonjama nije ostala ravnodušna prema tome.“

Karla Jurčec

„Dok sam bila tamo, nisam mogla biti sretna, stalno sam suosjećala s obiteljima poginulih, a i s poginulima. Iskreno se nadam da takvih nesreća više neće biti u Hrvatskoj.“

Mihaela Perić

„Suosjećam s ostalim  obiteljima poginulih branitelja jer i sama znam kako je to – moj je djed jedan od tih poginulih branitelja. Lijepo je da su moji razredni kolege bili tamo zajedno s mojom obitelji.  Ja se iskreno nadam da se takve stvari više neće dogoditi nikome jer nitko to ne zaslužuje.“

Nikolina Benkus

„Nikako nisam mogla ostati  ravnodušna kad sam čula na koji su ih način ubili i gdje su ih pokopali jer to nisu zaslužili. Oni su samo branili svoju domovinu.“

Petra Mikličan

Učenici odali počast poginulim braniteljima u Kusonjama
Autor: Tatjana Landsman, 13. 9. 2012.

Evo što o događaju piše učenica 8.a  Karla Jurčec!

Evo kakve su dojmove s ovog događaja iskazali predstavnici 8.a razreda:

Karla Jurčec

Mihaela Perić