Terenska nastava u Krapini
Autor: Danica Barišić, 17. 11. 2019.

U četvrtak 14. studenog, učenici osmih razreda sa svojim razrednicima učiteljicama Mirjanom Ištef, Kristinom Koprivnjak, Tatjanom Kos i učiteljem Mariom Savićem te voditeljem puta učiteljem Jonatanom Carom bili su na terenskoj nastavi u Krapini. Posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca i nalazište Hušnjakovo, jedini muzej u Hrvatskoj koji je od 2016. godine nositelj Oznake europske baštine koju dodjeljuje Europska komisija. Muzej krapinskih neandertalaca jedan je od najsuvremenijih muzeja na svijetu koji sadrži brojne interaktivne sadržaje, multimedijalne instalacije, filmove, virtualne šetnje i edukativne radionice. U Muzeju krapinskih neandertalaca prikazan je daleki i tajanstveni svijet geološke prošlosti koji posjetitelje upoznaje s razvojem života na Zemlji, naglašavajući razvoj čovjeka i značaj nalazišta krapinskog pračovjeka – Hušnjakova. Nalazište krapinskih neandertalaca Hušnjakovo zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj, a pripada među najznačajnije paleontropološke lokalitete svijeta.

Učenici su sudjelovali u radionici - prapovijesna izrada torbica - na kojoj su izrađivali torbice bez modernih pomagala pomoću drvene igle, kamene alatke i rafije, od umjetne kože i umjetnog krzna.

U gradu Krapini učenici su posjetili i Muzej Ljudevita Gaja u njegovoj rodnoj kući. Hrvatska Gajeve mladosti bila je razjedinjena i u političko ekonomskom i u kulturno jezičnom pogledu. Ljudevit Gaj je na sebe preuzeo dužnost da Hrvate poveže i sjedini na kulturno jezičnom planu. U tom cilju je 1830. godine objavio u Budimu svoje najpoznatije djelo Kratka osnova horvatsko-slavenskog pravopisanja kojim je položio osnove svoje pravopisne reforme. U muzeju je izložen je njegov namještaj, slike (ulja na platnu, rad slikara Ivana Tišova) portreti Gaja i njegove obitelji, fotokopije Gajevih rukopisa, tiskanih tekstova, knjiga i brošura te novina i časopisa koje je uređivao i izdavao.

Ovdje možete pogledati fotografije.

Terenska nastava u Krapini
Autor: Danica Barišić, 17. 11. 2019.

Ovdje možete pogledati fotografije.