Kratkoročna razmjena skupine učenika u Poljskoj
Autor: Martina Supančić, 21. 5. 2019.

Od 11. do 17. svibnja 2019. godine, u sklopu Erasmus+ KA2 projekta „Bits and Pieces of Culture“ učenici naše škole Mia Maria Renić, Ela Borovac, Luka Žlender, Ivan Vezmar, Ivan Kovač i  Matko Grguljaš u pratnji učiteljica Helene Gustović Ljubić i Martine Supančić boravili su u poljskom gradu Zambrowu. Tema ovog sastanka je bila glazba i ples, a sastanak pod nazivom “Bits and Pieces of Music and Dance” je održan u osnovnoj školi Szkoła Podstawowa nr 4.

Subota 11.5.2019.

Iz zračne luke u Zagrebu uputili smo se prema Varšavi, gdje smo se odmah nakon smještaja u hotel uputili u obilazak povijesne jezgre i okolnih znamenitosti.

Nedjelja 12.5.2019.

Nedjelju smo proveli razgledavajući prekrasni glavni grad Poljske. Posebno nas je oduševilo povijesno središte Varšave (Starego Miasto), koje je 1980. godine uvršteno na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao jedinstven primjer poslijeratne obnove starog središta grada koje sadrži primjerke građevina u svim povijesnim razdobljima od 13. do 20. stoljeća.

Divili smo se ljepoti poznatih znamenitosti kao što su Dvorski trg, Kraljevski dvorac itd.

Posjetili smo i po mnogima najljepše mjesto u gradu, Lazienki park, gdje smo razgledali muzej Palače na vodi, slikali se ispred Chopinovog spomenika te odigrali zanimljivi kviz znanja o Varšavi, u kojem je naš tim odnio pobjedu.

Zatim smo se popeli na najvišu zgradu u Varšavi, 234 metra visok Zamak Kulture i Znanosti (Pałac Kultury i Nauki), gdje smo sa 30. kata uživali u panoramskom pogledu na Varšavu.

Nakon toga smo se uputili prema Zambrowu, gdje su naše učenike dočekale njihove nove poljske obitelji.

Ponedjeljak, 13.5.2019.

Nakon programa dobrodošlice u školi domaćinu učenici su se u internacionalnim timovima natjecali u pjevanju tradicionalnih pjesama partnerskih zemalja, u čemu je najuspješniji bio tim koji je izveo poljsku tradicionalnu pjesmu “Czerwone jabłuszko”. Nakon toga je uslijedila prezentacija narodnih nošnji iz svih partnerskih zemalja te izrada takozvanih motanki - lutaka od tkanine izrađenih na tradicionalan način. Zadatak učenika podijeljenih u internacionalne timove bio je izraditi i narodne nošnje koje će krasiti lutke motanke. Ova radionica bila je izrazito kreativna i zanimljiva svim učenicima, jer su se mnogi po prvi puta okušali u krojenju i šivanju, a rezultirala je izložbom lutaka obučenih u narodne nošnje partnerskih zemalja.

Utorak, 14.5. 2019.

Utorak je naša vesela internacionalna Erasmus+ družina provela na cjelodnevnom izletu u nacionalni park Białowieski Park Narodowy, smješten na istoku Poljske, na samoj granici s Bjelorusijom. Ovaj prirodni rezervat upisan je na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi zbog iznimno bogate biosfere koja uključuje rijetke životinje poput vuka, lasice, kune, ali i 800 primjeraka europskog bizona koji je ponovno naseljen nakon što je izumro u Europi.

Nakon obilaska nacionalnog parka te muzeja koji se nalazi u njegovom sklopu, na obližnjem igralištu izgrađenom na mjestu stare željezničke pruge i stanice odigrali smo tradicionalne poljske igre, koje su učenike zabavile, a učitelje vratile u djetinjstvo.

Srijeda, 15.5. 2019.

Srijeda je započela u znaku glazbe i plesa. Na prvoj radionici učenici su snimili zajedničku rap pjesmu te osmislili koreografiju za nju, što ih je iznimno zabavilo i izmamilo im osmjehe na lica.

Nakon toga smo u internacionalnim timovima odigrali igru “City game”, tijekom koje smo upoznali znamenitosti i povijest grada Zambrowa, slijedeći kartu grada i pronalazeći skrivene točke na kojima smo trebali odgovoriti na pitanja, fotografirati se pokraj znamenitosti ili odgonetnuti zagonetku.

Nakon ove zanimljive igre, u kojoj je pobijedio tim pod vodstvom naše učiteljice Helene, posjetili smo gradonačelnika grada Zambrowa, gospodina Kazimierza Jana Dąbrowskog, koji nas je srdačno ugostio i istaknuo važnost Erasmus+ projekata za njegov grad i regiju.

Nakon toga su učenici proveli ostatak dana u društvu svojih poljskih domaćina, a učitelji su posjetili prekrasan grad Bialystok.

Četvrtak, 16.5.2019.

Posljednji dan održane su radionice na kojima su učenici osmišljavali pitanja na temu plesa i glazbe za finalnu društvenu igru, odigran je završni Kahoot kviz u kojem je provjereno znanje učenika o Poljskoj te o tradicionalnoj glazbi i plesu partnerskih zemalja. U oba kviza pobjedu su odnijeli naši učenici! Nakon napetog kviza, učenici su ispunili ankete u kojima su iskazali svoje zadovoljstvo provedenom mobilnosti u Poljskoj te su pohitali na oproštajnu zabavu koju su za njih organizirali roditelji učenika domaćina. Uz prekrasnu tortu, ples i glazbu učenici su se oprostili od svojih domaćina, obećavši da će se uskoro opet vidjeti u Hrvatskoj.

Petak,17.5.2019.

Sretni, zadovoljni i puni pozitivnih dojmova otputili smo se našim domovima, gdje ćemo još dugo prepričavati avanture i pamtiti uspomene s ovog predivnog Erasmus+ putovanja u Poljsku koje je premašilo sva naša očekivanja.

Kratkoročna razmjena skupine učenika u Poljskoj
Autor: Martina Supančić, 21. 5. 2019.

Subota 11.5.2019.

Nedjelja 12.5.2019.