« Ožujak 2024 »

„Jela koja bi Jela jela“
Autor: Danica Barišić, 27. 3. 2018.

„Jela koja bi Jela jela“ naziv je treće radionice iz projekta Upoznajmo kulturnu baštinu zavičaja u suradnji s Igraonicom Narodne knjižnice Petar Preradović. Gošće današnje radionice bile su gospođa Milka Galović i gospođa Sonja Novak, dr. vet. med.

Gospođa Milka, vlasnica obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva iz Trojstvenog Markovca bavi se proizvodnjom mlijeka i mliječnih proizvoda, a posebno se ponosi proizvodnjom sira Bjelovarski kvargl.  Sudionici radionice imali su čast degustirati sir gospođe Milke, ali i sami izraditi sir u čemu su svi bili doista vrlo uspješni. Gospođa Sonja Novak, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Bjelovara pojasnila nam je kako se mogu zaštititi ovakvi proizvodi te razveselila viješću da Bjelovarski kvargl u Brusselesu čeka zaštitu izvornosti. Sudionici radionice od gospođe Novak dobili su edukativnu bojanku Šetnja bjelovarskim krajem uz koju se mogu na zabavan i zanimljiv način  upoznati sa lokalnom tradicijom, autohtonim pasminama životinja i proizvodima koji se tradicionalno proizvode u bjelovarskom kraju. Na današnjoj radionici također smo se prisjetili nekih starih tradicionalnih jela iz kuharica naših baka te na tu temu odigrali digitalnu igru memory. Bilo je vrlo edukativno i zabavno. Ovom prilikom još jednom zahvaljujemo gošćama radionice,  gospođi Snježani Berak, voditeljici Igraonice te roditeljima koji su prepoznali vrijednost ovakvih aktivnosti na divnoj suradnji.

„Jela koja bi Jela jela“
Autor: Danica Barišić, 27. 3. 2018.