« Ožujak 2024 »

Učenici I. osnovne na Smotri LiDraNo
Autor: Sanja Sabljak, 30. 1. 2018.

Nastavljajući više od 20 godina staru tradiciju naše škole, već u prvom tjednu nastave drugog polugodišta u Školi je održana školska razina Smotre Lidrano. Uz učiteljice Hrvatskog jezika Jasnu Kalem, Željku Šunjić, Mirjanu Ištef, Sanelu Derges i Sanju Sabljak okupili su se njihovi učenici, njih čak trideset i šestero, a učeničke su nastupe pratili i ostali zainteresirani učenici i njihovi roditelji.

Školski je Lidrano još jedna prigoda koju učiteljice Hrvatskog jezika koriste za promicanje ljubavi prema knjizi i njegovanje interesa za scensku umjetnost. Učenici u velikom broju svake godine sudjeluju na Školskom Lidranu – dobra je to prilika za iskustveno učenje vještina potrebnih za javni nastup, učenici razvijaju svoje govorne vrednote i jačaju samopouzdanje. Stoga učiteljice ne odbijaju učeničke želje za ovakvom vrstom angažmana, premda rani termin održavanja smotre često otežava pripreme i zahtijeva dodatni rad izvan uobičajenih tjednih rasporeda.

Među 15 scenskih nastupa učiteljice su izabrale tri skupna i tri pojedinačna nastupa koji će školu predstavljati na međuopćinskoj razini, koja je ove godine održana u Osnovnoj školi Velika Pisanica.

Sreću da budu izabrani najboljima na Školskom Lidranu imali su u pojedinačnim scenskim nastupima:

• Zvonimir Javor, 5. c – govorenje poezije: Grigor Vitez: Ribaru, ribaru,  mentorica: Sanja Sabaljak
  • Leonarda Krpan, 7. c – govorenje poezije: Mira Šincek: Mati ideju na Bistricu, mentorica: Željka Šunjić
  • Paola Biškup, 7. b, - monolog: Malala Yousafzai: Ja sam Malala, mentorica: Sanja Sabljak.

Među skupnim scenskim nastupima odabrani su:

• Dramsko-scenska igra „Dobri Samaritanac“ u kojoj nastupaju učenici 5. c: Iva Fusić, Naomi Marušić, Matea Sušilović, Jakov Šilarić, Matko Čipčić i Adriano Pravica te učenice 5. b: Laura Vlainić i Barbara Švenda, mentorica: Sanja Sabljak.
  • Dramsko-scenska igra „Moji su snovi zemaljski“ u kojoj nastupaju učenici 7. c: Alan Prelac, Ana Lijović, Veronika Perec, Antonija Kiršek, Lana Sučić, Ela Borovac te učenica 5. a Nina Vicić. Mentorica učenicima je Željka Šunjić.
  • Dramsko-scenska igra „Ne želim biti Petar Pan“ u kojoj nastupaju: Leon Klemše, 5. b i Sara Gičev, 5. a, mentorica: Željka Šunjić.

Također su odabrana i četiri najbolja literarna rada, čiji su autori Dominik Živko (učenik 5. c, mentorice Sanje Sabljak), Adriana Krog (učenica 8. a, mentorice Jasne Kalem) i Mihaela Vuković  i Hana Rumenjak (mentorice Mirjane Ištef).

U petak, 26. siječnja 2018., dvadeset je naših učenika otputovalo u Veliku Pisanicu, gdje su u velikom uzbuđenju i radosti nastupili pred svojim kolegama iz drugih osnovnih škola grada Bjelovara i okolnih općina. Prosudbeno je povjerenstvo na ovoj razini među 14 pojedinačnih i 9 skupnih biralo iz svake skupine po tri rada. Ponosni smo što su točno trećinu skupnih scenskih učeničkih ostvaraja sačinjavali radovi učenika i učiteljica I. osnovne škole, jer je ova vrsta učeničkog stvaralaštva u pripremnom smislu najzahtjevnija.

A ponosni smo i na naše radove izabrane na daljnju razinu smotre. To su:

Lonarda Krpan u samostalnom scenskom nastupu i dramsko-scenska igra „Moji su snovi zemaljski“. Oba su izabrana rada plod rada učiteljice Željke Šunjić, koja je još jednom pokazala izrazitu kreativnost i stručnost u području dječjeg scenskog stvaralaštva. Jedino se ona, od svih učitelja-mentora koji su svoj rad pokazali na Međuopćinskom Lidranu, može pohvaliti dvjema točkama koje idu dalje.

Najboljima u dramskom učeničkom stvaralaštvu želimo sreću, uspjeh i radost na Županijskom Lidranu, a onima koji ovaj put nisu bili najbolji da iz ovog iskustva bivanja na sceni upamte pohvale prosudbenog povjerenstva upućene upravo njima, podršku i ljubav svojih učiteljica i roditelja, lijepe trenutke druženja i rada na zajedničkom cilju s prijateljima. A plemenitost koju izrečeni tekstovi pjesama, ulomaka priča i romana i dramski tekstovi ostavljaju u dječjim bićima ostat će im trajno vlasništvo, bili oni toga svjesni ili ne.  Pa, nije ni to malo.

Voditeljica Tima za kulturnu i javnu djelatnost I. osnovne škole Bjelovar:  Sanja Sabljak, prof.

Učenici I. osnovne na Smotri LiDraNo
Autor: Sanja Sabljak, 30. 1. 2018.

Među skupnim scenskim nastupima odabrani su:

A ponosni smo i na naše radove izabrane na daljnju razinu smotre. To su: