Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti
Autor: Maja Puc, 24. 11. 2017.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se u cijelom svijetu 14.studenoga. Naša škola se i ove školske godine pridružila tom obilježavanju u periodu od 13. - 21. studenoga 2017. S obzirom na sve veći broj oboljelih u svijetu, ali i u našoj školi (ove godine imamo 3 slatka učenika), nikada nije dovoljno informacija o toj bolest, odnosno metaboličkom poremećaju.

Ove školske godine smo edukacijom učenika o djelovanju i simptomima šećerne bolesti nastojali potaknuti i razviti senzibilizaciju naših učenika prema oboljelima, a s posebnim naglaskom na njihovo prihvaćanje u društvu kao jednake i ravnopravne članove.

Izložba u holu naše škole sadržavala je plakate o šećernoj bolesti, simptomima hiperglikemije i hipoglikemije, piramidu pravilne prehrane te izvagane količine šećera u pojedinim namirnicama. Učenici su se mogli okušati u edukativnoj igri tako da razvrstaju na tanjuru pravilne prehrane različite namirnice podijeljene u četiri skupine (ugljikohidrate, proteine, voće i povrće).

Učenici članovi Ljubiteljaprirode i Mladi kemičari su gostovali na satovima razrednika te informirali učenike o šećernoj bolesti, simptomima te načinu reagiranja u slučaju njihove pojave. Ukazali su na potrebu zdravog načina života kao oblika prevencije od pojave šećerne bolesti. Zajedničkim vježbanjem na kraju njihovog izlaganja potaknuli su sve učenike na primjenjivanje zdravih navika.

Učiteljice: Klaudija Aušperger i Maja Puc

Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti
Autor: Maja Puc, 24. 11. 2017.

Učiteljice: Klaudija Aušperger i Maja Puc