Učenik I. osnovne škole Bjelovar predstavljat će Bjelovarsko-bilogorsku županiju na Državnom natjecanju u čitanju naglas
Autor: Martina Supančić, 22. 11. 2017.

Dvanaestogodišnji Srđan Dožudić, učenik 6. b razreda I. osnovne škole Bjelovar predstavljat će ovog četvrtka i petka našu županiju na državnoj razini Natjecanja u čitanju naglas u Sisku.

Naime, upravo je iz sisačke Gradske knjižnice prije pet godina potekla inicijativa o natjecanju u čitanju za učenike osnovnih škola. Knjižničari, učitelji razredne nastave i hrvatskog jezika prepoznali su vrijednost ovakvog natjecanja pa je ono postalo praksa brojnih hrvatskih škola.

I u I. osnovnoj broj prijavljenih učenika svake godine sve više raste – ove ih je godine organizatorica školskog natjecanja, knjižničarka Danica Popilovski Topalović, nabrojila više od 40. Svake se godine primjećuju sve veći korisni učinci ovog zanimljivog načina poticanja ljubavi prema knjizi na učeničku populaciju zainteresiranu za dodatno čitanje. Naime, cilj je natjecanja susret upravo učenika zainteresiranih za literaturu kojih, unatoč tvrdnjama da djeca ne vole čitati, uvijek ima. Svaki sudionik uz pomoć učitelja mentora bira prozno djelo koje će pročitati, a onda i predstaviti svojim vršnjacima. Učenici tako uče vještine potrebne za uspješan javni nastup, a u drugom dijelu svoga predstavljanja izražajno čitaju ulomak iz odabrane knjige ne bi li i svoje slušatelje zainteresirali za čitanje. Mnogim je učenicima ovo prilika za čitanje knjige po slobodnom izboru, koje opet otvara mogućnost za prihvaćanjem čitanja kao aktivnosti koja nudi užitak, zabavu i osobno zadovoljstvo.  Osim toga, mnogi dobivaju priliku za prvi javni nastup. Već u 3. i 4.  razredu učiteljice razredne nastave naše škole potiču i vode  učenike u ovakvoj aktivnosti.

I Srđan je interes za scensku umjetnost razvijao od 1. razreda u Ritmičko-scenskoj grupi svoje učiteljice Ljiljane Dominko. Svake je godine nastupao na dvjema školskim priredbama, koje se u I. osnovnoj u proteklih dvadeset godina pripremaju s posebnom ljubavlju i kreativnošću učitelja i učenika. U 5. je razredu Srđan postao član Dramske grupe kod profesorice Željke Šunjić, s kojom je, osim na školskim priredbama, nastupao i na smotri dječjeg dramskog, literarnog i novinarskog stvaralaštva, poznatom Lidranu. Ove godine, Srđanu je na Natjecanju u čitanju naglas mentorica njegova učiteljica Hrvatskog jezika i razrednica, profesorica Mirjana Ištef. Učiteljica sa sedamnaestogodišnjim iskustvom i brojnim uspjesima u poticanju učenika na literarno, novinarsko i dramsko stvaralaštvo izvukla je iz Srđana najbolje. Koliko je ovaj dječak talentiran, potvrđuje i činjenica da je i na školskom, i na gradskom, i na županijskom od prosudbenih povjerenstva dobio uvijek maksimalan broj bodova pa je drugoplasirane pobjeđivao i s pet bodova više.

Kao što je vidljivo iz ovih redaka, u I. osnovnoj ponosni smo na uspjeh našeg učenika, ali i na dugogodišnji sustavan timski rad učitelja i stručnih suradnika u području razvijanja dječjeg scenskog stvaralaštva i čitateljskih navika.

Voditeljica Tima za kulturnu i javnu djelatnost I. osnovne škole Bjelovar: Sanja Sabljak, prof.

Autor: Martina Supančić, 22. 11. 2017.