Ugostili smo volontera udruge Kolajna ljubavi
Autor: Tatjana Landsman, 26. 10. 2017.

Kako bi učenicima približila što je volontiranje, razrednica Sanja Sabljak je u goste 5. c pozvala volontera udruge Kolajna ljubavi. Tako je u srijedu, 25. 10., u razredu gostovao Luka Posilović, student elektotehnike iz Zagreba i volonter udruge Kolajna ljubavi.

Luka je volontirao u sirotištu Sveti Ante, koje je 2010. otvoreno u Tanzaniji radom volontera i donacijama ljudi iz Hrvatske. Učenici su saznali što je volontiranje, što je sirotište, zašto ljudi volontiraju i kako žive djeca u afričkoj zemlji zahvaćenoj siromaštvom.

Naš gost opisao je tipičan dan u sirotištu. Saznali smo da djeca sama u kotlu kuhaju svoj doručak i ručno peru svoje rublje, da se za nečiste čarape i negativne ocjene u školi dobivaju udarci batinom po ruci, da djeca uglavnom jedu žgance i grah, a meso mogu dobiti jednom tjedno. Unatoč skromnim uvjetima, djeca su u sirotištu vrlo sretna jer su dobili priliku za školovanjem i boljim životom. Inače, školovanje im omogućuju kumovi iz Hrvatske.

Djecu je volonter ove humanitarne udruge pozvao da i sami volontiraju tako što će osmisliti neku aktivnost kojom će zaraditi novac za poboljšanje menija u sirotištu. Već danas stizali su brojni prijedlozi: u razredu bismo mogli organizirati kino-projekcije pa za njih naplaćivati ulaz, prodavati slike i suvenire koje sami izradimo, a bilo je i prijedloga o čišćenju snijega ili žvakaća ispod klupa za novac.

Planiramo bolje upoznati rad udruge Kolajna ljubavi i pokušati provesti u djelo neke od ovih ideja.

Zajedno s nama, predavanje su  pratili i učenici 5. a i učitelj Geografije Jonatan Car. Svi zajedno zahvaljujemo Luki na ovom zanimljivom predavanju! Nadamo se uspješnom nastavku suradnje.

Sanja Sabljak,prof.

Ugostili smo volontera udruge Kolajna ljubavi
Autor: Tatjana Landsman, 26. 10. 2017.

Sanja Sabljak,prof.