Noć biologije na PMF-u, 2017.
Autor: Maja Puc, 11. 4. 2017.

"Dan i noć na PMF-u" je popularno - znanstvena manifestacija koja se održava svake godine na svim odsjecima Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. I ove godine su učenici naše škole - zaljubljenici u prirodoslovlje imali priliku posjetiti Kemijski i Biološki odsjek na PMF-u i njihove manifestacije, Otvoreni dan kemije i Noć biologije.

Ni ove godine iznenađenja na Biološkom odsjeku PMF-a nije nedostajalo. Ulaskom u zgradu Biološkog odsjeka, na Rooseveltom trgu, upoznali smo i osjetili svijet biologije svim svojim osjetilima. Na maštovit način kroz jednostavne pokuse, prezentacije, igraonice, kvizove, kratke filmove, radionice upoznali smo biologiju, znanost o životu, u svim njezinim oblicima i ljepoti.

Upoznali smo laboratorijske životinje, a hrabriji su i držali laboratorijskog miša i zmiju u ruci. Da nije čovjek jedino inteligentno biće na Zemlji naučili smo na radionicama – Kako životinje uče?

Kako se životinje skrivaju u okolišu i brane od predatora vidjeli smo na radionicama Majstori iluzije gdje smo i našli odgovore na pitanja - Zašto tigar ima pruge? Zašto su polarni medvjedi bijeli? Zašto su neke žabe kričavo crvene te kako prepoznati zmiju otrovnicu?

U radionicama Batmanov dom doznali smo sve o šišmišima – gdje žive, čime se hrane, zašto ih se ljudi boje te kako se snalaze u prostoru eholokacijom.

Hrvatsko herpetološko društvo – HYLA je izložilo nekoliko primjeraka vodozemaca tako da smo imali priliku uživo vidjeti pjegavog daždevnjaka, planinskog vodenjaka i smeđu žabu.

Kukci su najbrojnija skupina organizama na Zemlji. Na radionicama o kukcima naučili smo nešto o razlozima njihove brojnosti, o njihovom odnosu prema drugim organizmima te njihovim prilagodbama  različitim staništima. Zavirili smo u košnicu i pogledali kako pčele komuniciraju, naučili nešto o ulozi kukaca u religiji i mitologiji te izradili origami leptire. Studenti biologije su nam izložili svoje „kućne ljubimce“  - crne udovice, paličnjake.

Bili smo počašćeni otmjenom večerom začinjenom kukcima gdje smo isprobali delicije napravljene od kukaca - pohane zrikavce, zrikavce u karameli i čokoladi te muffine od brašnara. Bilo je to hrskavo iskustvo i nezaboravan doživljaj - nožice su zapinjale za zube i škakljale nepce, a o okusu se još dugo pričalo.

Naučili smo kako uzgojiti svoju biljku mesožderku, a pojedinci su jednu i  „posvojili“.

Sve radionice su imale nagradne igre i kvizove na kojima su naši učenici testirali svoje znanje i osvajali zanimljive i vrijedne nagrade.

Prepuni dojmovi, bogatiji za nova iskustva i znanja posjet PMF-u nam je pokazao Biologiju i Kemiju kao zabavne prirodne znanosti.

Pozivamo vas da nam se sljedeće godine pridružite!

Maja Puc, učiteljica prirode i biologije

Noć biologije na PMF-u, 2017.
Autor: Maja Puc, 11. 4. 2017.

Pozivamo vas da nam se sljedeće godine pridružite!

Maja Puc, učiteljica prirode i biologije