Izložba povodom Svjetskog dana šećerne bolesti
Autor: Tatjana Landsman, 15. 11. 2016.

U ponedjeljak, 14. studenog 2016. obilježili smo u našoj školi Svjetski dan šećerne bolesti. S obzirom na sve veći broj oboljelih, nikada nije dovoljno informacija vezanih uz tu bolest, odnosno kako kaže medicinski rječnik, ne bolest, nego metabolički  poremećaj metabolizma, ali i pojmova koji su usko povezani uz dijabetes, a to su zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost.

Ove školske godine razrednici su animirali učenike na satu razrednika da izrade i na današnji dan nose plave narukvice koje su predstavljale plavi krug odnosno simbol borbe protiv dijabetesa.

Učenike je u holu dočekala izložba. Izložba je sadržavala prehrambene proizvode i napitke koje učenici najčešće konzumiraju u školi te plakate s osnovnim pojmovima vezanim uz dijabetes.

Učenici su mogli pogledati i rezultate ankete provedene prošle školske godine u sklopu našeg projekta „Rano otkrivanje dijabetesa“ koja se odnosi na njihovo znanje o dijabetesu, ali i njihovim prehrambenim navikama.

„Ljubitelji prirode“ pod vodstvom učiteljice Maje Puc i „Mladi kemičari“ pod vodstvom učiteljice Klaudije Aušperger izvagali su količinu šećera koja se nalazi u tim prehrambenim proizvodima kako bi im ukazali na razliku između zdravog obroka u obliku npr. voća i nezdravog u obliku npr. čipsa. Biolozima i kemičarima su u pomoć pri postavljanju panoa i izložbe došli i učenici 8.a razreda koji su na redovnom satu matematike pod vodstvom učiteljice Sanje Kolar na taj način ponavljali i vježbali omjere i proporcije.

Cilj izložbe je skretanje pozornosti učenika na zdravu prehranu i tzv. “tanjur zdrave prehrane“ koji nam savjetuje koliki omjer ugljikohidrata, bjelančevina, masti i vode trebamo svakodnevno unositi u naš organizam.

Također smo ih poticali na redovitu tjelovježbu jer je u društvu sve veći broj mladih osoba koje zbog i najblažih zdravstvenih poteškoća odustaju od vježbanja umjesto da ju prilagode sebi i svojim potrebama.

Najčešća populacija u kojoj se pojavljuje dijabetes tip 1 su djeca u dobi od 3 godine i ona u pubertetu. Upravo zbog te pubertetske populacije koja je prisutna u školi, potrebno je raditi na senzibilizaciji učenika sa oboljelima kao i njihovo prihvaćanje u društvu kao ravnopravnima i jednakima, ali i na edukaciji. Praksa je pokazala kako se bojimo onoga što ne znamo, a nažalost to neznanje može jednakog dijabetičara stajati života.  Ponavljanje naučenog „slatkoj učenici“ odnosno dijabetičarki daje podršku u svakodnevnoj borbi s obrocima, mjerenjima šećera, davanju inzulina i vježbanju, a njezinim učiteljima i roditeljima sigurnost.

Na kraju su učenici 4. b razreda pod vodstvom učiteljice Jasenke Aušperger formirali krug kao simbol dijabetesa i podrške svojoj „slatkoj“ prijateljici te ponosno istaknuli svoje plave narukvice.

Učiteljice Maja Puc i Klaudija Aušperger

Izložba povodom Svjetskog dana šećerne bolesti
Autor: Tatjana Landsman, 15. 11. 2016.

Učiteljice Maja Puc i Klaudija Aušperger