Tradicionalno- balet "Orašar"
Autor: Tatjana Landsman, 6. 12. 2015.

Već tradicionalno, učenici naše škole u mjesecu prosincu posjećuju Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i gledaju balet "Orašar" P.I.Čajkovskog.

U subotu, 5. prosinca učenici sedmih i osmih razreda matične škole i područne škole Ciglena bili su u posjetu kazalištu. Već tradicionalno, posjet kazalištu u mjesecu prosincu spajamo s Adventom u Zagrebu. U ulicama oko Trga bana Josipa Jelačića učenici su obišli tradicionalni Božićni sajam, bajkoviti park Zrinjevac te Ledeni park na Trgu kralja Tomislava. Posebno oduševljenje na mene su ostavili učenici 7.c razreda koji u svoje slobodno vrijeme nisu podlegli konzumerizmu, već su otišli pokloniti se Majci Božjoj od Kamenitih vrata.

Vrhunac doživljaja bio je posjet Hrvatskom narodnom kazalištu i balet „Orašar“ skladatelja Petra Iljiča Čajkovskog. Učenici su bili doista oduševljeni predstavom. Uz oduševljenje pokazali su interes i želju za novim znanjima. Raspitivali su se o baletnim plesačima i scenskim rješenjima. Odlično su zapazili i komentirali odnos glazbe i koreografije. Balet kao glazbeno-scensko djelo zahtjevna je forma i za odrasle gledatelje. Time ova opažanja i doživljaj predstave dobivaju još veći značaj.

U povratku kući već se razgovaralo o novom posjetu kazalištu. Posebno me raduje kada vidim da ima mladih ljudi koji svoje slobodno vrijeme i subotu posvećuju ovakvim kulturnim sadržajima. To me motivira da i dalje organiziram posjete kazalištu iako nije uvijek lako uskladiti termine kazališnih predstava sa školskim obavezama, a ulaznice za neke predstave naručuju se i nekoliko mjeseci ranije.

Danica Barišić, prof. glazbene kulture

Tradicionalno- balet "Orašar"
Autor: Tatjana Landsman, 6. 12. 2015.

Danica Barišić, prof. glazbene kulture