Svi u akciju za sigurniji Internet za djecu
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 30. 1. 2011.

Ovogodišnja akcija namijenjena je učenicima, učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima, roditeljima i ostalim osobama kojima je sigurnost djece na Internetu važna.

8. veljače diljem svijeta, različitim aktivnostima u e- i realnom svijetu obilježava se Dan sigurnijeg interneta.

Organizira ga Ins@fe – europska mreža pojedinih udruženja čiji je glavni cilj promicanje odgovornog korištenja internetskih tehnologija. Ona promovira sigurniju i odgovorniju upotrebu Interneta i mobilnih uređaja od strane mlađe populacije, a obilježava se svake godine u veljači. Ovogodišnja je tema posvećena našem virtualnom životu „To je više od igre, to je tvoj život“ u sklopu koje se ističe potreba za sigurnom i odgovornom upotrebom Interneta, mobilnih telefona, s naglaskom ma mladu populaciju.

Učenici se u akciju uključuju izradom multimedijskih radova (animacija, videozapisa, igara i slično) kojima će svoje vršnjake upozoriti na moguće opasnosti na internetu i dati im savjete kako ih izbjeći. Učenički radovi bit će predstavljeni na Izložbi multimedijskih radova na stranicama portala ucitelji.hr i nagrađeni. Rok za predaju radova je 15. veljače.

Učitelji, nastavnici i stručni suradnici u akciji sudjeluju predavanjem, radionicom ili nekom drugom aktivnošću koju će provesti s učenicima te svojim primjerom dobre prakse preporučiti kolegama kako djecu poučiti primjerenom, odgovornom i sigurnom ponašanju na internetu. Primjeri dobre prakse bit će objavljeni u digitalnom časopisu za učitelje Pogled kroz prozor. Rok za predaju članaka je 20. veljače.

Roditeljima i ostalim odraslim osobama namijenjena su predavanja o sigurnosti djece na internetu koja će se održati u gradskim knjižnicama širom Hrvatske te u obliku online webinara.
U predavanjima i webinarima govorit će se o prednostima i nedostacima interneta, mogućnostima komunikacije korištenjem interneta, zaštiti osobnih podataka, internetskim prevarama, nasilju preko interneta, mogućim opasnostima i zamkama društvenih mreža te načinima na koje možete zaštititi dijete i svoju obitelj u takvim situacijama. Poseban naglasak u predavanju bit će na primjerenom, odgovornom i sigurnom korištenju interneta. Predavanje će biti usmjereno na savjete i iskustva koja mogu pomoći roditeljima i djeci da se lakše snađu u svijetu suvremenih tehnologija.

Detalje akcije, opise učeničkih i učiteljskih radova, raspored i termine predavanja možete pronaći na stranici akcije na portalu ucitelji.hr http://bit.ly/sigurniji-internet-2011 .

Svi sadržaji te aktualne vijesti o tijeku akcije bit će najavljeni i popraćeni na portalu ucitelji.hr.

Uključite se i vi u akciju „Sigurniji internet za djecu“ i pružite djeci više mogućnosti za sretno djetinjstvo i uspješno snalaženje u svijetu suvremenih tehnologija.

Tim zajednice „Suradnici u učenju“
urednistvo@ucitelji.org

Lidija Kralj, glavna urednica

Podršku akciji do sad su izrazili: Predsjednik Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Ivo Josipović, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Središnji državni ured za e-Hrvatsku, CARNet, Microsoft Hrvatska, Večernji list, T-com, Delegacija Europske unije u Republici Hrvatskoj, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, Agencija za odgoj i obrazovanje, UNICEF, Pravobraniteljica za djecu, Klinfo.hr, Roda, Eduvizija.hr, Portal za škole, EduCentar, Cognita, Citus grupa, Sretnodijete.net, CROATIA FILM, Školske novine, Agencija za mobilnost i programe Europske unije, Varaždinska županija, Nacionalni CERT, Hrabri telefon, Mojamatura.net, Biologija.com.hr, Poliklinika za djecu, Digimark, NetAkademija

Svi u akciju za sigurniji Internet za djecu
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 30. 1. 2011.

Tim zajednice „Suradnici u učenju“
urednistvo@ucitelji.org

Lidija Kralj, glavna urednica