« Svibanj 2024 »

Sjednica Vijeća učenika
Autor: Nataša Ljubić Klemše, 3. 6. 2011.

31. svibnja 2011. godine održana sjednica Vijeća učenika

Kako riješiti problem vršnjačkog sukoba, nasilja ili zlostavljanja među učenicima, kako spriječiti uništavanje školske imovine te kakva ponašanja trebaju imati učenici za opisnu ocjenu vladanja (uzorno, dobro, loše) bila su pitanja na posljednjem zasjedanju Vijeća učenika I. osnovne škole Bjelovar, održane 31.5.2011. godine.

Pod izvrsnim vođenjem predsjednika Eugena Pranjića nakon usvojenog dnevnog reda te rasprave o dvjema točkama zaključilo se sljedeće:

1. Predstavnici učenika su usvojili prijedlog opisne ocjene vladanja u kojima se jasno traži razlikovanje ponašanja učenika za uzorno, dobro ili loše vladanja. Predložene kriterije su pozdravili i ocijenili ispravnim.
  2. Za uništavanje školske imovine te vršnjačko nasilje predložili su:
  3. jasna razredna pravila
  4. češće izricanje kazni
  5. što više razgovora s učenicima
  6. roditelji bi trebali više utjecati na sprječavanje tih ponašanja.

Sastanak je završen uz zaključak da je manji broj učenika koji vrše nasilje i uništavaju školsku imovinu, a da je većina učenika svjesna da su takva ponašanja loša i da je uzrok takvom ponašanju nepoštivanje pravila da se nešto „ne smije“. Svi članovi VU-a su se složili da nema opravdanja za uništavanje školskog inventara ili nasilja ukoliko bez obzira bili s njima učitelji ili ne. Na kraju sastanka predsjednik Vijeća se zahvalio članovima na trogodišnjem povjerenju, poželio sretan završetak nastavne godine te se kao osmaš oprostio od te funkcije. Nagrađen je, za svoj rad, velikim aplauzom od svih predstavnika učenika.

Z. Brebrić