preskoči na sadržaj

I. osnovna škola Bjelovar

Login
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna

e-Dnevnik za nastavnike

    e-Dnevnik za učenike

 

 


 

eTwinning i Erasmus+

 

Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Oglasna ploča

POVEZNICE NA WEB STRANICE:

 

 

 

 

UNESCO Associated Schools Network - ASPnet - Mreža udruženih škola je mreža pokrenuta 1953. godine s ciljem promicanja načela UNESCO-a, unaprjeđivanja mira i međunarodne suradnje promicanjem obrazovanja, znanosti i kulture u školama. ASPnet povezuje obrazovne institucije diljem svijeta te u 182 zemlje okuplja više od 11.500 škola članica koje djeluju na potpori međunarodnom razumijevanju, miru, interkulturalnom dijalogu, održivom razvoju i kvalitetnom obrazovanju u praksi. Ova mreža škola pokretač je inovacija i kvalitete u obrazovanju s posebnim naglaskom na postizanje obrazovnih ciljeva  o Globalnome građanskom obrazovanju i Obrazovanju za održivi razvoj, a djeluje na međunarodnoj i nacionalnoj razini.

Školske koordinatorice za UNESCO ASPnet:

Danica Barišić i Martina Supančić

 
Vijesti
Svjetski dan akcije 2024.
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:48

3. 5. 2024.

Učenici sedmog razreda PŠ Ciglena naše škole su zajedno sa svojom učiteljicom biologije, Ivanom Banjeglav aktivno sudjelovali u globalnoj kampanji Global Action Days, koju je pokrenula Foundation for Environmental Education (FEE), partnerska organizacija UNESCO-a. Kroz svoje angažirano djelovanje, učenici su prikupljali otpad u okolišu škole te ga sustavno razvrstavali, promičući na taj način koncept kružnog gospodarstva.

           

Važno je istaknuti da kružno gospodarstvo potiče održivu uporabu resursa te smanjuje nastajanje otpada, što direktno doprinosi i smanjenju negativnih utjecaja na okoliš i klimatske promjene. Hvala našim učenicima što su prepoznali važnost očuvanja okoliša i aktivno doprinijeli njegovoj zaštiti, promovirajući pritom ideje održivog razvoja i kružnog gospodarstva!

učiteljica: Ivana Banjeglav

#MyActionsMatter

#GlobalActionDays

#GreeningEducation


[OPŠIRNIJE]



Sudjelovanje u Global Action Days 2024.
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:44

3. 5. 2024. 

Učenici 6.B razreda su zajedno sa svojom učiteljicom prirode i biologije, Majom Puc, sudjelovali u globalnoj kampanji Global Action Days, koju je pokrenula Foundation for Environmental Education (FEE), partnerska organizacija UNESCO-a. Ova inicijativa je potaknula odgojno-obrazovne institucije diljem svijeta na sudjelovanje u aktivnostima vezanim uz zaštitu okoliša i suočavanju s klimatskim promjenama.

U sklopu kampanje, učenici su proveli vrijeme u okolišu škole, promatrajući ptice, slušajući njihove zvukove te koristeći priručnike i aplikaciju Merlin Bird ID za njihovu identifikaciju. Ova aktivnost potaknula je kod učenika razvoj strpljenja, kulture ponašanja u prirodi te ih uvježbala u promatranju, slušanju i razlikovanju zvukova u prirodi. Kroz ovaj proces, stekli su znanje o najčešćim pticama u okolišu škole te o njihovom načinu života.

                   

Učenici su također istražili status uočenih ptica na IUCN (Međunarodna udruga za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava) Crvenom popisu ugroženih vrsta. Kroz ovaj dio istraživanja, upoznali su se s ozbiljnošću situacije u kojoj se neke vrste nalaze te uočili potrebu za očuvanjem njihovih populacija.

       

Učenici su raspravljali o mogućim uzrocima ugroženosti tih vrsta, kao što su gubitak staništa, onečišćenje okoliša i klimatske promjene. Nadalje, razmatrali su moguće korake koje pojedinci i zajednice mogu poduzeti kako bi se zaštitile ptice i njihova staništa. Ovakva aktivna participacija potaknula je učenike na razmišljanje o svojoj ulozi u očuvanju prirode te ih potaknula na djelovanje za bolju budućnost našeg planeta.

#MyActionsMatter

#GlobalActionDays

#GreeningEducation

 


[OPŠIRNIJE]



POSJET ANSAMBLU LADO I MUZEJU ILUZIJA U ZAGREBU
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:42

23. 3. 2024.

Učenici dodatne nastave Likovne i Glazbene kulture u petak su posjetili Ansambl LADO i Muzej iluzija. Cilj terenske nastave usvajanje je dodatnih znanja i vještina iz glazbene i likovne kulture te razvijanje interesa prema različitim umjetničkim i etnografskim sadržajima.

„Školski sat s Ladom – Glazbena baština“ edukativni je projekt jedinog profesionalnog nacionalnog Ansambla u sklopu kojeg Orkestar Ansambla LADO učenicima prezentira bogata i različita hrvatska tradicijska glazbala i njihove nevjerojatne mogućnost kroz skladbe iz različitih hrvatskih regija. Orkestar Ansambla LADO prikazao je tradicijska glazbala i sastave kroz djela „Šokački sastanak“, „Drmeš“, „Gračansku polku“, „Zelinske mužikaše“ i dr.  LADO s posebnim senzibilitetom pristupa mladoj publici, budući da je upravo ona ključna u širenju i populariziranju tradicijske kulture na edukativan i zabavan način, jedinstvenim izvedbama.

  

U Muzeju iluzija učenici su uz stručno vodstvo vidjeli veliki broj eksponata te kroz zabavne i atraktivne varke naučili mnogo o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i znanosti te spoznali zašto oči vide stvari koje mozak ne razumije. Muzej je interaktivan tako da su učenici aktivno sudjelovati u razgledu eksponata i uz pomoć stručnog vodstva naučili kako fotografirati iluzije.

Na terensku nastavu putovali smo vlakom što je za dio učenika bio poseban doživljaj prvog putovanja vlakom u životu. Tijekom šetnje gradom učenici su upoznali mnoge kulturne znamenitosti poput Hrvatskog narodnog kazališta, Zdenca života kipara Ivana Meštrovića, Akademije dramskih umjetnosti, a posebno iznenađenje i doživljaj bilo je prošetati tunelom Grič.

učiteljice: Danica Barišić i Lorena Buršić-Lukić


[OPŠIRNIJE]



U školi obilježen 21. ožujka - Svjetski dan poezije
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:37

21. 3. 2024.

Danas je u našoj školi prigodnim aktivnostima među učenicima predmetne nastave obilježen Svjetski dan poezije.

Učiteljice Hrvatskoga jezika pozvale su sve učenike da u školu donesu pjesmu nekog od poznatih domaćih i svjetskih pjesnika. Učenici su jedni drugima na satovima Hrvatskoga jezika čitali pjesme i opisivali čime su ih privukle, a potom je svaki učenik „svoju pjesmu“ zalijepio kamo god u školi je htio. Tako su zidovi hodnika naše škole postali oblijepljeni pjesmama – nadamo se da će ih učenici čitati i u danima koji slijede.

U 7. c razredu uz opisanu su aktivnost učenici čitali pjesme Rafaele Sikra -  njihove kolegice koja u slobodno vrijeme piše. Svaki je učenik dobio jednu njenu pjesmu, a nakon što su ih pročitali, ispričali su svoje dojmove i postavili Rafaeli pitanja koja su ih zanimala o njenom bavljenju poezijom. Saznali su da je Rafaela odmalena voljela slušati i čitati pjesme te da je naviku pisanja pjesama „pokupila“ od svog tate, koji također piše. Otkrili su kako se naš pozitivan odnos prema nekom pjesničkom tekstu zapravo događa zbog prepoznavanja – osjećamo da je emocija opisana u pjesmu slična nama i našim emocijama. Učenici su na kraju sata u školskom holu s ponosom izložili Rafaeline pjesme, a njen su angažman nagradili i spontanim pljeskom.

  

Zadovoljne smo što je na Svjetski dan poezije svaki učenik predmetne nastave pročitao barem jednu pjesmu – nadamo se da smo im današnjim, manje formalnim aktivnostima, uspjele još malo više otkriti prelijepi svijet poezije.

  

  

Učiteljice Hrvatskog jezika: Mirjana Ištef, Jasna Kalem, Valnea Krezo i Sanja Sabljak


[OPŠIRNIJE]



Međunarodni dan žena
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:35

8. 3. 2024.

Međunarodni dan žena dan je kada se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća žena. Prvi Dan žena obilježen je još početkom 20. stoljeća u SAD-u. Inicijativom Ujedinjenih naroda 1977. godine, 8. ožujak proglašen je službenim UN-ovim praznikom za ženska prava i svjetski mir te se otada Međunarodni dan žena obilježava svake godine. 

Tom su prigodom učenica 7. c razreda Tena Blažeković, knjižničarka naše škole Danica Popilovski Topalović i učiteljica Glazbene kulture Danica Barišić priredile izložbu kojom su podsjetile na mnoge značajne žene koje nas predstavljaju u svijetu te uspješne žene u „muškim“ zanimanjima s naglaskom na izuzetno uspješne Bjelovarčanke. Prošlogodišnja anketa provedena među učenicima osmih razreda pokazala je kako i mlade generacije još uvijek dijele zanimanja na tradicionalno muška ili ženska. Iako su žene i muškarci po svim zakonima jednaki, mnoga istraživanja pokazuju da tako nije i u praksi. Kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj, potrebno je još mnogo učenja i razvijanja svijesti o jednakosti i ravnopravnosti žena.

          

         

         

 

 

[OPŠIRNIJE]



Tradicijske maske
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:33
31. 1. 2024.

U ovoj maloj virtualnoj izložbi možete pogledati likovne radove učenika petih i šestih razreda na temu tradicijskih maski koji su izrađeni likovnim tehnikama flomaster i monotipija pod mentorstvom učiteljice Likovne kulture Lorene Buršić - Lukić.

Klikom na fotografiju pogledajte izložbu.


[OPŠIRNIJE]



Advent u Varaždinu
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:29

Dana 12. 12. 2023. učenici šestih i sedmih razreda, koji su uključeni u dodatnu nastavu Likovne kulture, Glazbene kulture i izvannastavnu aktivnost Pjevački zbor, posjetili su Varaždin. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu pogledali su dramsko-plesnu predstavu Orašar.

Nakon predstave slijedila je šetnja baroknim gradom Varaždinom te razgled najznačajnijih gradskih znamenitosti. U slobodno vrijeme učenici su mogli doživjeti duh blagdana šetnjom kroz Varaždinski Advent koji nudi osjećaj intimnosti i topline, a posebno oduševljenje izazvao je posjet Čarobnom gradu Djeda Mraza.

Zatim je uslijedila vožnja do Marije Bistrice gdje smo posjetili Medičarnu Šćuric u kojoj smo vrlo srdačno dočekani pravim finim medenjacima, a učenici su prisustvovati radionici za cjelovitu izradu licitara. Gospođa Branka učenike je upoznala s obrtom medičarstva od izrade tijesta, modlanja i oslikavanja, a zatim su učenici ukrasili svoja licitarska srca te svoje uratke ponijeti kući. Osim licitara učenici su imali priliku vidjeti i kolekciju tradicijskih drvenih igračaka. Ovom radionicom i posjetom Mariji Bistrici učenici su upoznali važan dio kulturne baštine, nematerijalna dobra upisana na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

  

Nakon radionice uslijedio je kratak obilazak centra Marije Bistrice te posjet Svetištu Majke Božje Bistričke koje je nacionalno hrvatsko svetište i zaštićeno je kulturno dobro.

učiteljice: Lorena Buršić-Lukić i Danica Barišić


[OPŠIRNIJE]



16. 11. Međunarodni dan tolerancije
Danica Barišić / datum: 13. 5. 2024. 15:27
Sudjelovati i obilježiti Međunarodni dan tolerancije je gotovo ultimativni zadatak u današnjem turbulentnom dobu. Naravno, uloga odgojno- obrazovnih institucija je od izuzetne važnosti. Kako utkati ovu važnu temu u više oblika neposrednog rada je izazov za sve učitelje i stručne suradnike. U našoj su školi stručne suradnice pedagoginja i socijalna pedagoginja u suradnji sa svim razrednicima provele niz aktivnosti vezanih za problematiku tolerancije, kako u razrednim odjelima tako i kroz kolegijalno tijelo Vijeća učenika. Tijekom 10. i 11. mjeseca ove godine provedene su sljedeće aktivnosti:
1. Pričaonice u svim razrednim odjelima s tematikom tolerantnog ponašanja u samom razrednom odjelu uz odabir najboljeg razrednog slogana u promoviranju tolerantnog ponašanja.
2. Na sjednici Vijeća učenika svaki je predstavnik predstavio kratkim izvješćem stanje tolerantnog međusobnog ponašanja u svom razrednom odjelu. Također je iznio prijedlog razrednog slogana.
3. Odabir najboljeg slogana.
Konkurencija za najbolji slogan bila je velika pa smo izdvojili neke od najboljih:
- Svi smo puni slabosti i pogrešaka, oprostimo jedni drugima, 7.b
- Različitosti nas čine bogatima, 5. a
- Iako smo različiti, prihvaćamo jedni druge, 3. b PŠO, Nove Plavnice
- Prvi „Be“, prijatelji su pravi, pomažu drugima i dobre su naravi, 1.b
- Voli svoje, poštuj tuđe, 4.b
- Najveći rezultat učenja je TOLERANCIJA, 3. c
- Mi smo prvi „A“, prijatelji smo svima, nek se zna, 1.a
- Svi smo različiti, prihvatimo to, 3. r PŠO Ciglena
- Toleranciju ne dobivamo rođenjem, već ju učimo cijeli život, 3.b
- Zajedno možemo sve, mi iz drugog „Be“, 2. b
4. Tijekom listopada i prve polovice studenog održane su radionice s tematikom prihvaćanja drugačijeg te identificiranja negativnih i pozitivnih oblika ponašanja s ciljem promoviranja pozitivnog .
5. Izrađen je i plakat s najvažnijim informacija o Međunarodnom danu tolerancije s najuspjelijim razrednim sloganima
Pedagoginja: Zdenka Brebrić
Socijalna pedagoginja (defektologinja): Helena Mihoci

[OPŠIRNIJE]



Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu i Etnografskom muzeju u Zagrebu
Danica Barišić / datum: 27. 10. 2023. 06:54

Dana 26. listopada, u okviru dodatne nastave Likovne i Glazbene kulture, učenici su posjetili Hrvatsko narodno kazališta i Etnografski muzej u Zagrebu. Cilj ovakve nastave usvajanje je dodatnih znanja i vještina iz glazbene i likovne kulture te razvijanje interesa prema različitim umjetničkim i etnografskim sadržajima. Grupni obilazak HNK ustanovljen je radi upoznavanja s poviješću i ustrojem Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu gdje su učenici uz stručno vodstvo obišli cijelo kazalište te razgledali gledalište, pozornicu, garderobe, krojačke radionice, spremišta kostima, baletne dvorane…

U Etnografskom muzeju učenici su razgledali stalni postav u kojem su izložene narodne nošnje iz Hrvatske koje svjedoče o razini umijeća tekstilnog rukotvorstva pojedinog prostora, kao i društvenom položaju njihovih vlasnika. Uz nošnje izloženi su i drugi predmeti vezani uz svakodnevicu života u pretežno ruralnim krajevima, poput kućnog inventara, glazbenih instrumenata, predmeta vezanih uz običaje, proizvoda tradicijskih obrta kao što su licitari i drvene dječje igračke. Razgled stalnog postava učenicima je bio priprema za likovnu radionicu Ornament na tekstilu u kojoj su koristeći različite likovne tehnike kreirali ekološke torbe. U muzeju su učenici pogledati i novu veliku izložbu Intimni prostori svakodnevice na kojoj su po prvi put prikazani predmeti iz zbirke pokućstva koji potječu uglavnom iz 19. stoljeća i do sredine 20. stoljeća, zajedno sa suvremenim umjetničkim interpretacijama.

U vremenu između posjeta kazalištu i muzeju, učenici su vidjeli kulturne ustanove i znamenitosti poput Muzeja za umjetnost i obrt, Umjetnički paviljon, Muzičku akademiju te skulpture Ivana Meštrovića i Vojina Bakića.

Današnjom terenskom nastavom uključili smo se u obilježavanje Dana europske baštine 2023. To je manifestacija kojom se slavi kulturna baština svih europskih zemalja, regija, gradova i sredina kako bi se podigla svijest o zajedničkoj europskoj baštini i stalnoj potrebi za njenom zaštitom.

voditeljice: Lorena Buršić-Lukić i Danica Barišić


[OPŠIRNIJE]



Svjetski dan učitelja
Danica Barišić / datum: 10. 10. 2023. 15:56

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada, a proglasio ga je UNESCO 1994. godine. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se takav i cijeni. Učiteljica Hrvatskog jezika Sanja Sabljak sa svojim učenicima obilježila je Dan učitelja te u holu škole pripremila pano s crtežima učitelja koje je izradila učenica 7. b razreda Dora Švenda i izjavama o učiteljima koje su dali učenici 5. b, 7. b i 7. c razreda.


[OPŠIRNIJE]



RSS


preskoči na navigaciju