16. 11. Međunarodni dan tolerancije - primjer dobre prakse i provedbe prije samog dana obilježavanja
Autor: Zdenka Brebrić, 8. 11. 2023.

Sudjelovati i obilježiti Međunarodni dan tolerancije je gotovo ultimativni zadatak u današnjem turbulentnom dobu. Naravno, uloga odgojno- obrazovnih institucija je od izuzetne važnosti. Kako utkati ovu temu u više oblika neposrednog rada je izazov poglavito za stručne suradnike koji nemaju svakodnevni pristup razrednim odjelima. No, postoji kolegijalno tijelo s kojima stručni suradnici mogu ostvariti mnoštvo aktivnosti vezanih za odgojnu komponentu škole uopće.

Poštovane kolegice i  kolege primjer ovogodišnjeg sudjelovanja u ovom međunarodnom projektu u I. osnovnoj školi od strane pedagoginje u suradnji s defektologinjom je sljedeći:

Radionica, 1.c

1. Pričaonice tijekom mjeseca listopada u svim razrednim odjelima s tematikom tolerantnog ponašanja u samom razrednom odjelu uz odabir najboljeg razrednog slogana o promoviranju tolerantnog ponašanja.
  2. Na sjednici Vijeća učenika svaki predstavnik je predstavio kratkim izvješćem stanje tolerantnog međusobnog ponašanja na sjednici Vijeća učenika u mjesecu listopadu. Također je iznio prijedlog razrednog slogana.
  3. Odabir najboljeg slogana.

Konkurencija za najbolji slogan bila je velika pa smo izdvojili neke od najboljih:

• Svi smo puni slabosti i pogrešaka, oprostimo jedni drugima,  7.b
  • Različitosti nas čine bogatima, 5. a
  • Iako smo različiti, prihvaćamo jedni druge, 3. b PŠO,Nove Plavnice
  • Prvi „Be“, prijatelji su pravi, pomažu drugima i dobre su naravi, 1.b
  • Voli svoje, poštuj tuđe, 4.b
  • Najveći rezultat učenja je TOLERANCIJA, 3. c
  • Mi smo prvi „A“, prijatelji smo svima, nek se zna, 1.a
  • Svi smo različiti, prihvatimo to, 3. r PŠO Ciglena
  • Toleranciju ne dobivamo rođenjem, već ju učimo cijeli život, 3.b
  • Zajedno možemo sve, mi iz drugog „Be“, 2. b

1. Tijekom listopada i prve polovice studenog održane su radionice s tematikom prihvaćanja drugačijeg te identificiranja negativnih i pozitivnih oblika ponašanja s ciljem promoviranja pozitivnog (koncept priprave u privitku)