Radionica: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice
Autor: Danica Barišić, 9. 4. 2024.

Učenice naše škole Marta Markešić, Nina Dukić, Valentina Perec, Sara Pleskalt, Nika Pranjić i Karla Rubil te njihova učiteljica Tehničke kulture Tatjana Kos, otputovale su u Krapje, selo graditeljske baštine, kako bi prisustvovale radionici: Kultura, ambijent, baština i zaštita kockavice. Organizator radionice je bio Hrvatski fotosavez i Fotoklub Bjelovar (voditeljica programa: Zlata Medak i tajnik: Predrag Bosnar). Radionica je organizirana u razdoblju od 4.4. do 7.4.2024., a svrha je upoznavanje s ambijentom Lonjskog polja, selom graditeljske baštine i snimanje digitalnim  fotoaparatima.

U Krapju se cijela ekipa smjestila u drvenu kuću, posebne stare gradnje od hrastovine. Nakon dogovora o boravku i pravilima zajedničkog življenja u kući,  učenice su saznale kako je kuća građena, kakav je nekad bio boravak u njoj i kako su živjeli ljudi na selu. Pogledale su i kratki dokumentarni film o Lonjskom polju. Drugi dan preuzele su fotoaparate, dobile majice u živim bojama s logom Hrvatskog fotosaveza i krenule u Krapje đol – posebni rezervat ptica, gdje se gnijezdi žličarka i ostale ptice.

Program je bio sadržajno bogat i trajao je četiri dana. Bilo je dinamično. Radionice su obuhvaćale istraživački rad, fotografiranje, makrosnimanje, apliciranje na tekstilu i sudjelovanje u proslavi Dani parka prirode Lonjsko polje (6. travnja 2024. godine). Na proslavi su naše učenice uspješno asistirale u radionici za goste (aplikacije na tekstilu).

U Drenovom Boku učenice su fotografirale konje uz rijeku Savu.  Doživjele su netaknutu prirodu na rijeci Strug, vozeći se čamcem na solarni pogon. Promatrale su Mužilovčicu, tradicionalni način ispaše gdje konji, krave i svinje veći dio godine slobodno borave na pašnjacima. Razgledale su Čigoč, prvo europsko selo roda. „Trenutak djeteta koji je ušao u prirodu“ – Zlata Medak.

Uz sve ljepote koje su doživjele, poseban ugođaj pružio im je život u zajednici u drvenoj kući - zajedničko pripremanje doručka i večere, druženje i smijeh.. Ručak je bio organiziran izvan kuće, u restoranu (u Novskoj, Strugu  i Čigoču). Zadnju večer, učenice su ispekle palačinke koje su brzo nestale.

Od srca se zahvaljujemo Hrvatskom fotosavezu i Fotoklubu Bjelovaru, voditeljici Zlati Medak i tajniku Predragu Bosnaru, što su nam omogućili da doživimo ove prekrasne trenutke koje ćemo pamtiti cijeli život. Veselimo se suradnji i novim radionicama.

Rezultati radionice bit će prezentirani izložbom fotografija u školi.

O našim aktivnostima možete pročitati i na stranicama Hrvatskog fotosaveza - https://www.facebook.com/share/p/HNyAGS9tckuUNPS2/

Učiteljica Tehničke kulture: Tatjana Kos