Pedagoška večer
Autor: Sanja Sabljak, 27. 3. 2024.

U organizaciji školskog Tima za kvalitetu, održana je 6. ožujka 2024. u I. osnovnoj školi Bjelovar „Pedagoška večer“ – program podrške za prosvjetne djelatnike. Kako je tema susreta bila: „Koja je moja filozofija poučavanja - što je to što mi daje unutarnju motivaciju da nastavim kvalitetno poučavati“, okupljeni su na početku razmijenili mišljenja o navedenoj temi, a potom su uslijedila izlaganja koja zorno pokazuju rezultate rada vođenog unutarnjom motivacijom i uvjerenjima učitelja.

Učiteljice Biologije i Kemije, Maja Puc i Klaudija Aušperger, prikazale su svoje višegodišnje projekte kojima među djecom nastoje promicati interes za prirodne znanosti. Okupljeni su saznali kako su kolegice, osim u školi za svoje učenike, organizirale i vodile brojne radionice za djecu u vrtićima i dječjim knjižnicama. Organizirale su gostovanja programa udruga koje promiču znanost u našoj školi, radile s darovitima i uključivale i roditelje u aktivnosti s djecom.
Potom je učiteljica Razredne nastave Sanela Gavranović govorila o utjecaju koji je na njen rad imalo iskustvo uključivanja u Erasmus programe po kojima je naša škola poznata. Saznanja o načinima na koje se može s djecom raditi na suzbijanju nasilja, a koja je stekla na nedavnom stručnom usavršavanju u okviru Erasmus Akreditacije, podijelila je s kolegama. Čuli smo kako su uvidi u nove metode rada promijenili njen odnos prema radu i kako je iz tog iskustva iznikao razredni projekt u kojemu članovi obitelji učenika učestalo gostuju u razredu održavajući učenicima radionice različitih tema.
Učiteljice Hrvatskog jezika Mirjana Ištef i Sanja Sabljak na kraju su izlagale o iskustvu uključivanja učenika s teškoćama u dramski rad. Govorile su o tome kako dramski rad odgovara na potrebe takvih učenika, o otkrivanju talenata, specifičnim metodama rada i prilagodbama na koje učitelj mora biti spreman, o uspjesima i napretku koji su, zahvaljujući dramskom radu, njihovi učenici postigli te radostima koje im je taj rad donio.
Pedagoška je večer završila u ugodnom raspoloženju i uz zaključak kako je za obavljanje sve zahtjevnijeg učiteljskog posla zaista važno otkriti i pronaći što je to što nas u poslu pokreće i daje smisao našim naporima. Otkrili smo kako se naša uvjerenja i odnos prema životu snažno reflektiraju na naš rad, a dijeljenje iskustava i kolegijalna podrška da su u radu u školi ključni.
Nakon ovog pozitivnog iskustva, dogovoreno je kako će Tim za kvalitetu nastaviti s praksom organiziranja Pedagoških večeri.
Koordinatorica Pedagoške večeri: Sanja Sabljak