POSJET ANSAMBLU LADO I MUZEJU ILUZIJA U ZAGREBU
Autor: Danica Barišić, 23. 3. 2024.

Učenici dodatne nastave Likovne i Glazbene kulture u petak su posjetili Ansambl LADO i Muzej iluzija. Cilj terenske nastave usvajanje je dodatnih znanja i vještina iz glazbene i likovne kulture te razvijanje interesa prema različitim umjetničkim i etnografskim sadržajima.

„Školski sat s Ladom – Glazbena baština“ edukativni je projekt jedinog profesionalnog nacionalnog Ansambla u sklopu kojeg Orkestar Ansambla LADO učenicima prezentira bogata i različita hrvatska tradicijska glazbala i njihove nevjerojatne mogućnost kroz skladbe iz različitih hrvatskih regija. Orkestar Ansambla LADO prikazao je tradicijska glazbala i sastave kroz djela „Šokački sastanak“, „Drmeš“, „Gračansku polku“, „Zelinske mužikaše“ i dr.  LADO s posebnim senzibilitetom pristupa mladoj publici, budući da je upravo ona ključna u širenju i populariziranju tradicijske kulture na edukativan i zabavan način, jedinstvenim izvedbama.

U Muzeju iluzija učenici su uz stručno vodstvo vidjeli veliki broj eksponata te kroz zabavne i atraktivne varke naučili mnogo o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i znanosti te spoznali zašto oči vide stvari koje mozak ne razumije. Muzej je interaktivan tako da su učenici aktivno sudjelovati u razgledu eksponata i uz pomoć stručnog vodstva naučili kako fotografirati iluzije.

Na terensku nastavu putovali smo vlakom što je za dio učenika bio poseban doživljaj prvog putovanja vlakom u životu. Tijekom šetnje gradom učenici su upoznali mnoge kulturne znamenitosti poput Hrvatskog narodnog kazališta, Zdenca života kipara Ivana Meštrovića, Akademije dramskih umjetnosti, a posebno iznenađenje i doživljaj bilo je prošetati tunelom Grič.

učiteljice: Danica Barišić i Lorena Buršić-Lukić