U školi obilježen 21. ožujka - Svjetski dan poezije
Autor: Sanja Sabljak, 21. 3. 2024.

Danas je u našoj školi prigodnim aktivnostima među učenicima predmetne nastave obilježen Svjetski dan poezije.

Učiteljice Hrvatskoga jezika pozvale su sve učenike da u školu donesu pjesmu nekog od poznatih domaćih i svjetskih pjesnika. Učenici su jedni drugima na satovima Hrvatskoga jezika čitali pjesme i opisivali čime su ih privukle, a potom je svaki učenik „svoju pjesmu“ zalijepio kamo god u školi je htio. Tako su zidovi hodnika naše škole postali oblijepljeni pjesmama – nadamo se da će ih učenici čitati i u danima koji slijede.

U 7. c razredu uz opisanu su aktivnost učenici čitali pjesme Rafaele Sikra -  njihove kolegice koja u slobodno vrijeme piše. Svaki je učenik dobio jednu njenu pjesmu, a nakon što su ih pročitali, ispričali su svoje dojmove i postavili Rafaeli pitanja koja su ih zanimala o njenom bavljenju poezijom. Saznali su da je Rafaela odmalena voljela slušati i čitati pjesme te da je naviku pisanja pjesama „pokupila“ od svog tate, koji također piše. Otkrili su kako se naš pozitivan odnos prema nekom pjesničkom tekstu zapravo događa zbog prepoznavanja – osjećamo da je emocija opisana u pjesmu slična nama i našim emocijama. Učenici su na kraju sata u školskom holu s ponosom izložili Rafaeline pjesme, a njen su angažman nagradili i spontanim pljeskom.

Zadovoljne smo što je na Svjetski dan poezije svaki učenik predmetne nastave pročitao barem jednu pjesmu – nadamo se da smo im današnjim, manje formalnim aktivnostima, uspjele još malo više otkriti prelijepi svijet poezije.

Učiteljice Hrvatskog jezika: Mirjana Ištef, Jasna Kalem, Valnea Krezo i Sanja Sabljak