Festival znanosti u I. osnovnoj školi
Autor: Maja Puc, 7. 5. 2022.

Od 2. do 7. svibnja 2022. godine u 38 gradova diljem Hrvatske održao se Festival znanosti. Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine, a kojoj je cilj približiti znanost javnosti, tijekom koje znanstvenici, učitelji, studenti popularnim predavanjima, radionicama, tribinama, izložbama i drugim događanjima daju doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja. Glavna tema ovogodišnjeg Festivala znanosti je bio ŽIVOT.

Ove godine je Bjelovar sudjelovao u ovoj manifestaciji znanstvenim radionicama iz područja biologije i kemije. Radionice su održavane u prostorijama DV Bjelovar i naše, I. osnovne škole u kojima su sudjelovali osim djece iz DV Bjelovar i naši učenici.

Radionice su vodile učiteljice kemije Klaudija Aušperger i biologije Maja Puc.

Djeca dječjeg vrtića su prisustvovala radionici Šumi se i pjeni, a učenici četvrtih i osmih razreda radionici  Plin iz „pseće spilje“ na kojima su upoznali svojstva i važnost plina ugljikovog dioksida te disanje, glavno obilježje živih bića.

Učenici četvrtih, šestih razreda i djeca dječjeg vrtića su sudjelovali na radionici Ima li života u kapljici vode? na kojoj su mikroskopom promatrali kapljicu barske vode i otkrili koji sve mikroorganizmi žive u njoj.

Učenici osmih razreda su u radionici DNA, molekula života izolirali DNA iz jagode te su se upoznali sa strukturom, funkcijom DNA i pričom o otkriću njezine strukture.

U radionici Fotosinteza učenici sedmih razreda su otkrili važnost fotosinteze za živa bića te ispitivali intenzitet fotosinteze pri različitim izvorima svjetlosti.

Učenici, djelatnici, roditelji i posjetitelji naše škole mogli su razgledati u holu škole izložbu Tvoj život u brojkama i doznati neke interesantne činjenice o ljudskom tijelu kao što su da prosječno ljudsko tijelo sadrži dovoljno željeza da se napravi čavao dug 2.5 cm, da ljudski mozak proizvodi dovoljno električne energije da se upali žarulja od 10 watta i da ljudsko tijelo ima dovoljno masnoće da se iz njega proizvede sedam sapuna…

Učiteljice: Klaudija Aušperger i Maja Puc