Stručno usavršavanje psihologinje Mirele Ileković na strukturiranom tečaju u Reykjaviku
Autor: Mirela Ileković, 3. 5. 2022.

U sklopu školskog Erasmus+ projekta „Our Rule – Healthier ad Greener School“ psihologinja naše škole Mirela Ileković sudjelovala je na petodnevnom strukturiranom tečaju Mindfulness & Meditation: Outdoor and Relaxing Education“ u islandskom glavnom gradu Reykjaviku.

Tečaj je omogućio intenzivno iskustveno učenje tehnika opuštanja i meditacije te bazična teorijska znanja za primjenu i podučavanje tehnikama usredotočene svjesnosti (mindfulness).

One su značajne zbog svog pozitivnog utjecaj na razvoj osobnosti, inteligencije, samopouzdanja, tolerancije i kontrole u stresnim situacijama te na povećanje osobnog zadovoljstva i samopoštovanja. Pravilna primjena ovih tehnika u školskom okruženju pridonosi boljem socijalnom funkcioniranju i povećanju sposobnosti, motivacije i kreativnosti u učenju. Psihologinja je proširila svoja znanja o mehanizmima djelovanja navedenih tehnika na emocionalno i kognitivno stanje djece i odraslih te načinima na koje se one mogu primjenjivati u svakodnevnom životu. Cilj joj je pružiti djeci i zainteresiranim odraslima u školi alate za samoumirivanje, upravljanje vlastitim emocijama, učinkovitu komunikaciju, održavanje pažnje i koncentracije, te unaprjeđivanje mentalnog zdravlja općenito.

Učenje se odvijalo u grupi od 30-tak sudionika iz različitih dijelova Europe koji su tijekom formalnih i neformalnih aktivnosti međusobno razmijenjivali profesionalna iskustava. Bila je to i prilika za doživjeti zapanjujuću ljepotu i raznolikosti prirode Islanda i upoznavanje islandske kulture što je bilo iznimno vrijedno iskustvo za osobni i profesionalni rast.

Usvojena znanja i vještine psihologinja će primjenjivati u svakodnevnom radu s učenicima, učiteljima i roditeljima kroz individualne i organizirane grupne susrete u školi.