Posjet učenika I. osnovne škole Bjelovar školi Skrundas Vidusskola u Latviji u sklopu Erasmus+ KA2 projekta „Schools For Future“
Autor: Martina Supančić, 3. 5. 2022.

U sklopu Erasmus+ KA2 projekta Schools for Future učenici Veronika Ćuić, Petar Javor, Iva Lijović, Šimun Malčić, Iva Tolnaj i Eva Marija Rajčević u pratnji učiteljica Jele Galunić i Helene Gustović Ljubić sudjelovali su na mobilnosti u Skrundi u Latviji od 24. do 30. travnja 2022. Cilj sastanka je povećanje svijesti o zaštititi okoliša, prezentacija provedenih eko projektnih aktivnosti partnerskih škola te upoznavanje kulture i običaja Latvije.

Škola domaćin je pripremila raznolik program dobrodošlice za sve partnere tijekom kojeg su predstavili svoju školu, grad i državu. Također su prezentirali aktivnosti koje su proveli u svojoj školi, a vezane su za projekt. Nakon programa učenici su, igrajući City Game, bolje upoznali grad Skrundu, a s razvojem grada i njegovim posebnostima, poviješću i tradicijom ih je upoznala i gradonačelnica koja ih je ugostila tijekom popodneva. Na kraju dana učenici i učitelji su posjetili muzej na otvorenom u kojem su imali priliku vidjeti eksponate nastale ponovnom upotrebom odbačenih predmeta od metala.

Tijekom drugog dana učenici su sudjelovali na dvije radionice tijekom kojih su  izrađivali nakit od recikliranih materijala i prirodnu kremu za ruke. Radionice su doprinijele podizanju svijesti o važnosti recikliranja i ponovne upotrebe te prednostima (za zdravlje i okoliš) izrade vlastite kozmetike upotrebom prirodnih sastojaka.

Srijedu su učenici i učitelji proveli istražujući okolne gradove i znamenitosti. U jutarnjim satima posjetili su Live Museum u gradu Kuldiga gdje su imali priliku vidjeti razvoj grada kroz stoljeća. Tijekom šetnje gradom imali su priliku vidjeti najširi slap u Europi na rijeci Venti. U poslijepodnevnim satima posjetili su impresivne Riežupe pješčane špilje, labirint tunela iskopan ljudskom rukom. Tijekom zimskih mjeseci veliki broj šišmiša živi unutar tunela ukupne duljine 2 kilometra. Za kraj dana učenici su iskušali svoje sposobnosti svladavajući prepreke u adrenalinskom parku.

Četvrti dan su učenici i učitelji također proveli izvan škole. Najprije su posjetili muzej i tvornicu čokolade Pure u kojem su se okušali u izradi čokoladnih pralina te kušali različite proizvode od čokolade. Učenici su unaprijeđivali vještine snalaženja u prirodi u prekrasnom okruženju dvorca Jaunmoku. Pobjednici su dobili prigodne darove.

Zadnji dan mobilnosti učenicu su proveli u Centru za mlade gdje su uz pomoć lokalnih volontera izrađivali okvir za fotografiranje koristeći prirodne i reciklirane materijale te su sudjelovali u aktivnostima kojima je cilj poboljšanje životnih vještina i motoričkih sposobnosti. Iako je igra bila natjecateljskog karaktera, učenici su uz smijeh i dobru suradnju rješavali zadatke i ostvarivali ciljeve.

Uz zagrljaj i pokoju suzu učenicu su se rastali i pozdravili sa svojim novim prijateljima.

Učiteljice Jela Galunić i Helena Gustović Ljubić