Svjetski dan oralnog zdravlja

Autor: Maja Puc, 30. 3. 2021.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana oralnog zdravlja (20. ožujka), tijekom proteklog tjedna su održane različite aktivnosti u našoj školi. Među učenicima petih, šestih, sedmih i osmih razreda naše škole je provedena anonimna anketa o njihovom održavanju oralne higijene i oralnog zdravlja, a učenici 6. C razreda L. Bunčić, I. Lijović, K. Rajič i V. Šafranko, su sudjelovali u radionici izrade „domaće“ paste za zube.

Prema rezultatima provedene ankete većina učenika naše škole redovito održava oralnu higijenu, bar dva puta dnevno, koristeći zubnu pastu i četkicu za zube te vode brigu o oralnom zdravlju redovitom kontrolom zubi kod liječnika stomatologa bar dva puta godišnje.

Učenici 6. C razreda su na radionici izradili svoju „domaću“ pastu za zube koristeći prirodne sastojke te su testirali njezinu kvalitetu i usporedili ju s kvalitetom jedne kupljene paste za zube. Prema rezultatima testiranja učenici su uočili da je „domaća“ pasta jednako dobra u održavanju oralne higijene kao i kupovna, ali da je zbog svojih prirodnih sastojaka bolji i ekološki prihvatljiviji izbor za održavanje oralne higijene.

U holu matične škole su prikazani rezultati provedene ankete te postavljeni edukativni plakati o  povijesti i načinu održavanja oralne higijene te recept za izradu „domaće“ paste za zube.

Cilj obilježavanja ovog dana je bio naglasiti važnost održavanja oralne higijene i oralnog zdravlja. Usta su ogledalo našeg tijela i održavaju naše ukupno tjelesno zdravlje. Briga o oralnoj higijeni je i briga o cjelokupnom zdravlju. Lijep osmijeh je i zdrav osmijeh!

Ove aktivnosti su održane u sklopu eTwinning projekta "Let's Live Sustainably" ("Živimo održivo") i Erasmus+ KA1 projekta naše škole "Our Rule - Healthier & Greener School".

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

Ispis statistike od 12. 10. 2011.

Ukupno: 331938