Povijest škole
Školstvo se u Bjelovaru počinje razvijati od 1761., pet godina nakon njegova utemeljenja i početaka suvremenog razvoja (1756.) te ima 245 godina dugu povijest. Razvoj školstva u Bjelovaru uvjetovale su i pratile složene društvene i političke prilike koje su određivale ciljeve odgoja i obrazovanja, osnivanje i unutarnji ustroj odgojno obrazovnih ustanova (škola), položaj učenika u nastavnom procesu te materijalni i društveni položaj učitelja.
I. osnovna škola Bjelovar jedna je od najvećih škola u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Sastoji se od matične škole i pet područnih škola (Klokočevac, Nove Plavnice, Ciglena, Tomaš, Kokinac), od kojih je jedna (Kokinac) privremeno zatvorena zbog smanjenja broja učenika.
Škola je osnovana 1881. godine, što znači da postoji već više od 140 godina. U početku je škola bila smještena u različitim prostorima, jer nije postojala stalna školska zgrada. Tek 1904. godine izgrađena je prva vlastita zgrada škole na tadašnjoj ulici Sv. Jurja, a škola je bila poznata pod imenom Narodna škola Bjelovar. Zgrada je bila skromna, ali dovoljno velika da primi sve učenike koji su dolazili iz Bjelovara i okolnih sela.
Tijekom godina, škola je rasla, a s time i broj učenika. Nakon Drugog svjetskog rata, škole u Bjelovaru, kao i u mnogim drugim dijelovima Jugoslavije, bile su često podijeljene na muške i ženske. Početkom školske godine 1945/46. ove dvije škole su spojene u jednu osnovnu školu, a u školskoj godini 1949/50. ponovno su razdvojene tako da je I. osnovna škola bila muška, a II. osnovna škola bila ženska. Ova podjela bila je prilično uobičajena u to vrijeme, a obrazovni sustav je bio organiziran tako da su se dječaci i djevojčice školovali u odvojenim školama ili razredima, barem u nižim razredima osnovne škole. Ova praksa se počela smanjivati tijekom 1960-ih godina.
Prvi zapisi u Spomenici škole stoje iz Školske godine 1956./57. Školska godina započela je 1. rujna, a redovna nastava 5. rujna. Po prvi puta su učenici sa područja općine Bjelovar dobili besplatne školske knjige i bilježnice. Zanimljiv je i podatak da je na kraju školske godine škola imala ukupno 744 učenika. Srednja ocjena uspjeha učenika u nižim razredima bila je 3.88, a u višim 3.20. Zanimljivo, učitelji su organizirano na izlet išli u Španjolsku (za vrijeme proljetnih praznika). Sve ove zapise za ovu školsku godinu popisao je Upravitelj Ivan Ropac.

Izvor: Digitalni Bjelovarski list, Državni arhiv u Bjelovaru (1987.)
I. osnovna škola u Bjelovaru nosila je naziv Dr. Franko Winter od 1959. do 1991. godine. Ime škole bilo je u čast Dr. Franka Wintera, poznatog hrvatskog pedagoga i borca za obrazovanje. Nakon 1991. godine, škola je promijenila naziv u I. osnovna škola Bjelovar.
Zanimljiva su i imena škole kroz povijest:
- 1761. – Trivijalna škola u Bjelovaru
- 1761.-1868. – Pučka škola u Bjelovaru
- 1868.-1918.– Carsko-kraljevska narodna škola u Bjelovaru
- 1918.-1941.– Državna osnovna škola Bjelovar
- 1941.-1959.– Hrvatska pučka škola u Bjelovaru
- 1959.-1991. – Osnovna škola „Franko Winter“
- 1991.-danas – I. osnovna škola Bjelovar
Školski objekti i sadržaji:
- Sportska dvorana – Koristi se za nastavu tjelesnog odgoja, školske treninge i natjecanja; moderno opremljena za različite sportove.
- Školska knjižnica – Mjesto gdje učenici mogu učiti, istraživati i sudjelovati u kreativnim radionicama; imaju velik broj knjiga na raspolaganju.
- Kabineti za informatiku – Škola ima dvije računalne učionice, od kojih je jedna nova i moderno opremljena novim računalima i interaktivnim ekranima.
- Učionica na otvorenom – Škola ima posebno uređenu vanjsku učionicu koja omogućava učenicima održavanje nastave na otvorenom.
Jedan od zanimljivih trenutaka u povijesti škole bio je i početak rada školske knjižnice 1963. godine, koja je brzo postala popularno mjesto za učenike. Škola je u to vrijeme počela organizirati razne izvannastavne aktivnosti, poput dramskih sekcija, zborova i sportskih timova, koji su pridonijeli razvoju talenata među učenicima.
Iz spomenice: “Početkom kalendarske 1990. dovršena je prva faza naše nove školske zgrade. Sad novi objekt sadrži 9 učionica, garderobni prostor, blagovaonicu, prostor za podjelu hrane, zbornicu, tajništvo, pedagoški kabinet, računovodstvenu i direktorovu kancelariju, dva aneksa i prateće sanitarne čvorove.”

Vladimir Strugar 2000. godine kao ministar prosvjete i športa obilazi gradilište u lipnju 1989. godine.

2003. godine otvorena je nova moderno opremljena trodijelna športska dvorana koju će koristiti učenici I. osnovne škole Bjelovar, ali i drugi korisnici (sportski klubovi, rekreativci i sl.).
Otvorenju su prisustvovali ministar prosvjete i športa dr. sc. Vladimir Strugar i gradonačelnica grada Bjelovara Đurđa Adlešič.
Osim toga, škola je uvijek bila u korak s vremenom,
pa je u 21. stoljeću počela uvoditi nove tehnologije u nastavu i modernizirati učionice.
28. rujna 2012. u sklopu proslave Dana grada Bjelovara i bjelovarskih branitelja održana je svečanost otvorenja novouređenih učionica u adaptiranom potkrovlju matične škole.

Nažalost, zbog malog broja učenika 2017. godine privremeno je zatvorena Područna škola Kokinac. Dvoje učenika te 2016. /2017. organiziranim prijevozom putuje u PŠ Tomaš.


Današnja zgrada škole gradila se u nekoliko faza krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina 20. stoljeća, a zadnje je obnovljena 2020. godine. 23. prosinca 2020. završeni su radovi na energetskoj obnovi zgrade matične škole koji su trajali od travnja 2019. godine. Zgrada škole je nakon obnove prešla iz energetskog razreda D u energetski razred C.
Tom prilikom je školu posjetio gradonačelnik gospodin Dario Hrebak te je zajedno sa suradnicima, izvođačem radova i nadzorom obišao zgradu i izrazio zadovoljstvo učinjenim.

Energetska obnova zgrade matične škole započela je u lipnju 2020. godine.

Škola nakon energetske obnove
15. svibnja 2023. godine dotadašnja garderoba preuređena je u modernu tzv. Digitalnu učionicu budućnosti, čijem je otvorenju nazočio i gradonačelnik, gospodin Dario Hrebak.

U svibnju 2023. otvorena je nova digitalna učionica budućnosti