Europski dan talentiranih i darovitih prvi puta je proglašen 2011. godine, a u hrvatskim školama se od 2013. na prvi dan proljeća, 21. ožujka obilježava Dan darovitih učenika.
Darovitima se smatraju učenici koji imaju visoko razvijene sposobnosti, kreativni su i ustrajni u onome što rade. Uvođenjem posebnog Dana darovitih učenika želi se ukazati na važnost prepoznavanja takvih učenika te osmišljavanja posebnih programa za njih.
U našoj školi se provodi školski obogaćeni program za darovite učenike razredne nastave „Malci radoznalci“.
Namijenjen je darovitim učenicima 3. i 4. razreda. Za dvije skupine takvih učenika u našoj školi organizirane su jednosatne tematske radionice dva puta mjesečno koje vode školska psihologinja, zainteresirani učitelji različitih predmetnih područja i vanjski stručnjaci različitih područja. Na taj način su ovi učenici uključeni u raznovrsne aktivnosti kroz koje mogu prepoznavati i razvijati svoje interese i potencijale.
Ove godine su Dan darovitih učenika naši četvrtaši obilježili ugostivši darovite učenike III. OŠ Bjelovar. Na zajedničkoj radionici koju je vodila školska psihologinja Mirela Ileković daroviti su učenici izradili „svoju kutiju alata“ za nošenje sa neugodnim emocijama, posebno tremom.
Daroviti učenici 3. razreda imali su priliku povodom ovog dana predstaviti se roditeljima svojim „osobnim iskaznicama“ koje su samostalno izradili i na taj način pokazati samo dio onoga što rade na radionicama za darovite učenike. U zajedničkom druženju psihologinja Mirela Ileković je roditelje pobliže upoznala sa programom „Malci radoznalci“ koji se provodi u našoj školi.


