23. 9. - Međunarodni dan kulturne baštine / Dani europske baštine u Hrvatskoj

Autor: Danica Barišić, 6. 2. 2020.

Dan europske baštine obilježava se u većini europskih zemalja tijekom mjeseca rujna i listopada nizom kulturnih programa – izložaba, radionica, prezentacija i sl. Ovogodišnja manifestacija Dana europske baštine u Hrvatskoj održava se okvirno od 15. rujna do 20. listopada, a program predvodi Vijeće Europe u suradnji s Europskom unijom. Svake godine organizira se više od 50 000 događaja u 50 europskih država potpisnica Europske kulturne konvencije. Zajednička tema svih zemalja ovogodišnje manifestacije je Umjetnost i zabava s ciljem približavanja kulturne baštine široj publici na zanimljiv i pristupačan način.

Obilježavanje Dana europske baštine u našoj školi provodi se već četvrtu godinu zaredom, nizom kreativnih aktivnosti za učenike čime nastojimo pridonijeti podizanju svijesti o važnosti čuvanja i širenja kulturne baštine među mladima. Školske koordinatorice za UNESCO ASPnet, Martina Supančić i Danica Barišić, u suradnji s učiteljicom Tatjanom Kos i učiteljem Jonatanom Carom, u holu škole postavile se izložbu Naši učenici na UNESCO destinacijama. Također su izrađene edukativne digitalne igre i kvizovi za učenike, a satovi Glazbene kulture posvećeni su Međimurskoj popevki koja je od prošle godine na UNESCO-vom popisu zaštićene nematerijalne baštine.

učiteljice:

Danica Barišić i Martina Supančić