Prva osnovna škola Bjelovar postala je član UNESCO ASPnet mreže udruženih škola

Autor: Danica Barišić, 6. 2. 2020.

UNESCO Associated Schools Network - ASPnet - Mreža udruženih škola je mreža pokrenuta 1953. godine s ciljem promicanja načela UNESCO-a, unaprjeđivanja mira i međunarodne suradnje promicanjem obrazovanja, znanosti i kulture u školama. ASPnet povezuje obrazovne institucije diljem svijeta te u 182 zemlje okuplja više od 11.500 škola članica koje djeluju na potpori međunarodnom razumijevanju, miru, interkulturalnom dijalogu, održivom razvoju i kvalitetnom obrazovanju u praksi. Ova mreža škola pokretač je inovacija i kvalitete u obrazovanju s posebnim naglaskom na postizanje obrazovnih ciljeva  o Globalnome građanskom obrazovanju i Obrazovanju za održivi razvoj, a djeluje na međunarodnoj i nacionalnoj razini.

U Republici Hrvatskoj članstvo u ASPnet - Mreži udruženih škola ima svega 16 srednjih i 9 osnovnih škola, a naša škola jedina je članica u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Škole članice promotor su UNESCO-ovih vrijednosti i integracije međunarodnih perspektiva u škole, pridonose razvoju inovativnih obrazovnih sadržaja, uvode nove metode poučavanja i pristupe učenju te provode multidisciplinarne projekte koji se odnose na mir i ljudska prava, održivi razvoj, globalno građanstvo i interkulturalno učenje.

Školske koordinatorice, učiteljice Martina Supančić i Danica Barišić već četvrtu godinu provode niz projekata i aktivnosti koje promiču UNESCO-ve vrijednosti na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Osnivačice su dva međunarodna eTwinning projekta Intangible (UNESCO) Heritage Around Europe i UNESCO Heritage Connects Europe za koje su primile Europsku oznaku kvalitete što je dokaz da je rad učenika i učiteljica prepoznat na najvišem europskom nivou. Ovi projekti provedeni su u suradnji s projektnim partnerima iz Italije, Grčke, Turske, Poljske, Litve i Španjolske. U suradnji s kolegama učiteljima u svome radu nastoje poticati što više iskustvenog učenja kroz terensku nastavu i projektne dane u školi kojima se promiču UNESCO-ve vrijednosti kao npr. obilježavanje međunarodnih dana i međunarodnih godina. Kroz projektne dane u kojima su sudjelovali svi učenici i učitelji škole obilježili smo 2018. Europsku godinu kulturne baštine i 2019. Međunarodnu godinu autohtonih jezika. Također, u našoj školi redovito obilježavamo Međunarodne dane kulturne baštine u Hrvatskoj nizom izložbi i kvizova.